čase upadnú, ako sa vraví, do zabudnutia. Medzi ne patrí aj prípad trestného činu skrátenia dane vo výške takmer 50 miliónov korún. Z tohto trestného činu prokurátor obžaloval dvoch policajných dôstojníkov spätých s Košicami, resp. Košickým krajom, a ich päť komplicov.
Uznesením zo septembra lanského roka vrátil sudca Krajského súdu v Košiciach, ktorému bola kauza pridelená, uvedenú vec na došetrenie prokurátorovi. Ten podal proti uzneseniu sťažnosť, o ktorej rozhodol v júli tohto roku Najvyšší súd SR tak, že ju zamietol ako neodôvodnenú.
Pre pripomenutie uvedieme, že krajský prokurátor v Košiciach obžaloval časť obvinených z troch skutkov skrátenia dane, pričom najdôležitejším z hľadiska rozsahu, na ktorom sa mali podieľať všetci, je prvý z nich. Mgr. Milan G., Jozef G., JUDr. Július K., Ing. Ladislav K., Mgr. Ján K., Jozef M. a Mária J. sa ho mali dopustiť s úmyslom skrátiť spotrebnú daň z ropných produktov. Konkrétne išlo o nízkosírny stredný destilát a odformovací olej, ktoré v prípade špecifického spracovania, ak sa nepoužívajú ako pohonné hmoty, nepodliehajú spotrebnej dani. Tieto produkty mali obvinení odkúpiť v období od 1. januára 1995 do 31. decembra 1996 od Petrochemy Dubová Nemecká. Mgr. Milan G., Jozeg G. a Mgr.Ján K. za firmu Migra na základe šestnástich dodávateľských faktúr celkom 302 300 litrov odformovacieho oleja, Ing. Ladislav K. a JUDr. Július K. po 320 966 litrov nízkosírneho stredného destilátu a 113 602 litrov odkúpil aj Mgr. Ján K.
Uvedené množstvá ropných produktov mali obvinení následne predať neexistujúcej firme MirGas, na ktorú preniesli povinnosť odvedenia spotrebnej dane. Od tejto firmy ju podľa obžaloby fiktívne postupne odkupovali už ako motorovú naftu dvaja z obvinených. Jozef M. takto údajne odkúpil 1 260 400 litrov a Mária J. 710 300 litrov motorovej nafty. To však nebol koniec, pretože od nich motorovú naftu fiktívne odkúpila firma Migra, teda spoluobvinení Mgr. Milan G., Jozef G. a Mgr. Ján K.
Takýmto konaním sa podľa obžaloby prokurátora obvinení dopustili skrátenia spotrebnej dane nasledovne: Mgr. Milan G., Jozef G. a Mgr. Ján K.vo výške 26 448 864 korún, Ing. Stanislav K. 6 044 220 korún, JUDr. Július K. 2 408 400 korún, Jozef M. 9 504 085 korún a Mária J. 5 356 039 korún.
V súvislosti s uvedeným, ale najmä rozsahom škody, vyslovil Krajský súd v Košiciach pochybnosti. Vrátil vec prokurátori s tým, že je potrebné odstrániť závažné chyby z prípravného konania. Stručne povedané, na objasnenie uvedeného trestného činu je potrebné pribrať do konania znalca z odboru - daňovníctvo, zapísaného v zozname znalcov Krajského súdu v Košiciach, resp. v zozname znalcov iného krajského súdu. S tým sa stotožnil aj najvyšší súd, ktorý konštatoval, že vyšetrovateľ v prípravnom konaní nezabezpečil uvedeného znalca, ako to vyžaduje zákon, ale na vypracovanie odborného posudku pribral len auditorku, ktorá pred jeho podaním zložila písomný sľub.
Podľa záveru, ku ktorému sa dopracoval najvyšší súd, posudok, ktorý vypracovala auditorka, nemožno použiť v trestnom konaní ako dôkaz. A to nielen kvôli formálnym chybám, ale najmä pre jeho neúplnosť a pochybnosti o jeho správnosti. Summa-summarum, tento znalecký posudok nemôže byť podkladom pre rozhodnutie v uvedenej trestnej veci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári