konkurze. Tento počet osôb zastupoval síce len okolo 16-tisíc veriteľov z celkovo vyše 42-tisíc, ale zároveň predstavoval pohľadávky cca 7,5 miliardy korún zo súhrnnej výšky viac než 11 miliárd.
Podmienka uznášaniaschopnosti schôdze, účasť veriteľov reprezentujúcich minimálne 30 percent všetkých pohľadávok, teda bola splnená. Na schôdzu sa zaprezentovalo všetkých šesť veľkých subjektov zastupujúcich väčší počet veriteľov. Tieto subjekty spolu zastupujú približne 75 percent všetkých pohľadávok, a tak ich hlasovanie malo rozhodujúci vplyv.
Dvojtretinovou väčšinou hlasov prítomných bol schválený plán speňaženia majetku spoločnosti a nadpolovičnou väčšinou päťčlenný veriteľský výbor zložený z najväčších veriteľov: B.M.G. Invest s.r.o., Vaša nádej, All Finance Services, Združenie poškodených občanov so sídlom v Banskej Bystrici a právny zástupca Pinčák.
"Najbližšia úloha je vytýčiť prieskumné pojednávanie, kde sa budú odsúhlasovať prihlášky, tam sa bude rozhodovať, či budú pohľadávky uznané ako pravé alebo budú popreté sčasti alebo úplne," informoval nás po neverejnej schôdzi správca konkurznej podstaty Horizontu JUDr. Vladimír Bajtoš, ktorý vytýčenie prieskumného pojednávania košickým Krajským súdom ešte v tomto roku neočakáva, ale nepredpokladá ani vysokú finančnú sumu popretých pohľadávok.
Návrh plánu speňaženia predložený V. Bajtošom bol schválený bezo zmien. "Je štandardný, majetok bude speňažovaný predajom mimo dražby tak, že v 1. kole možno akceptovať znaleckú cenu a cenu vyššiu, v 2. kole 80 percent znaleckej ceny a cenu vyššiu, v treťom 60 percent a vyššiu, vo štvrtom 40 percent a vyššiu a v ďalších kolách najvyššiu ponúknutú cenu, ale vtedy ju ja alebo veriteľský výbor môžeme neprijať, ak sa nám zdá nízka."
Členovia veriteľského výboru sú oprávnení byť pri otváraní obálok s ponukami pri predaji majetku a dohliadať na činnosť správcu konkurznej podstaty.
V. Bajtoš vytvoril 27 súborov majetku podľa druhovej a vecnej súvislosti, podstata majetku sa bude predávať v súboroch, len časť, napríklad motorové vozidlá, jednotlivo. "Záleží síce na súde, ale minimálne jedno kolo predaja by som chcel stihnúť ešte do konca tohto roka."
Nespochybniteľný majetok v konkurznej podstate je vyčíslený na asi 764 miliónov a nominálna hodnota majetku (ide najmä o pohľadávky prevedené na tretie osoby), ktorý je predmetom súdnych sporov, predstavuje cca 1 miliardu 337-tisíc. "Sporný ešte do konkurznej podstaty určite pribudne, ale musí prebehnúť cez právne spory, niektoré pohľadávky sú veľmi slušne bonitné, no právne problematické."
Na súdoch sa v súčasnosti nachádza vyše 50 žalôb podaných správcom konkurznej podstaty o právnu neúčinnosť a vymáhanie pohľadávok. "Veriteľov som na schôdzi informoval, že od začiatku konkurzu som výzvami a žalobami vymohol a do konkurznej podstaty vďaka tomu pribudlo cca 75 miliónov. Snažím sa prenajímať majetok Horizontu, aby som pokryl náklady na vedenie konkurzu, a za to obdobie som takto získal asi 15 miliónov a ďalších 2,2 na terminovaných vkladoch v banke. Momentálne príjem Horizontu presahuje jeho výdavky."
V blízkej budúcnosti by mal na účet Horizontu prísť vyrovnací podiel za obchodný podiel v chorvátskej spoločnosti Amforra D.D.O. vo výške asi milión euro (cca 41,2 milióna Sk). "Ďalšia naša pohľadávka predstavuje cca 500-tisíc dolárov (cca 17,7 milióna Sk - pozn. red.), keď Horizont v minulosti investoval do stávkovej kancelárie v Rumunsku, kde po vyhlásení konkurzu bol obchodný podiel prevedený na tretiu osobu, podnikám kroky, aby sme tieto prostriedky získali späť." V Česku zas Horizont nakúpil v dvoch akciových spoločnostiach akcie za vysokú hodnotu, existuje i doklad o ich prevzatí, ale fyzicky nie sú a správca konkurznej podstaty nevie preukázať, že Horizont je ich vlastníkom. "Preto ich nemôžem dať reálne ohodnotiť, ale snažím sa to riešiť právnymi prostriedkami."
V. Bajtoš nevidí problém v speňažovaní majektu, ale obáva sa dĺžky konania súdnych sporov. "Konečnú výšku odškodnenia neviem teraz odhadnúť, čo sa týka nesporného majetku, je to ľahká matematika (cca 6,9 percenta - pozn. red.), ale veľa závisí od sporného." K nespornému patria nehnuteľnosti v Bratislave, Košiciach, Banskej Štiavnici i Bystrici, Prešove či Bardejove, ďalej pozemky, zariadenia, autá, počítačová technika aj finančné investície a zálohy.
Prácu V. Bajtoša komplikuje i to, že štatutárny zástupca, predseda predstavenstva Horizontu Vladimír Fruni je vo vyšetrovacej väzbe. "Klasický postup po vyhlásení konkurzu zo strany správcu by mal byť taký, že si od štatutárov firmy vyžiada podklady a tie mu dodajú vrátane inventarizácie majetku, ale ja to všetko musím robiť sám."
Vlani správca konkurznej podstaty Fruniho vo väzbe navštívil, ale neúspešne. "Chcel som ho získať pre spoluprácu, lebo mnohé veci boli sporné, aby pomohol navrátiť majetok do konkurznej podstaty. Zaujal však stanovisko, že on predsa firmu predal a nič viac urobiť nemôže. Chápem síce jeho postoj, je trestne stíhaný, ale radšej by som bol, keby to bolo inak. Medzitým sa už zistilo, že podpis na niektorých zmluvách nie je jeho."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári