obchode s cudzokrajnými živočíchmi a rastlinami, ktorý platí od 1. júla 2002. Podľa tohto zákona všetky živočíchy a rastliny, ktoré sú uvedené v "CITES" (Dohovor o obchode voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín), musia byť zaevidované na príslušnom Okresnom úrade, odbore životného prostredia do troch mesiacoch od vzniku zákona. To by malo pred sankciami vyplývajúcimi z nedodržania podmienok uchrániť nielen predajcov, ale aj odberateľov. V prípade, že evidencia nebola prevedená v trojmesačnom limite a naďalej dotyčný vykonáva obchodnú činnosť s týmito druhmi, ide o porušenie zákona.
"V prvom rade by kupujúci mal dbať o to, aby mu predajca spolu s cudzokrajným zvieratkom, či exotickou rastlinkou dal preukaz o pôvode exemplára živočícha. To zaručuje, že obaja sa vyhnú pokute, ktorú by pri nedodržaní zaplatili. Obyčajný bloček nestačí. Viem, vyzerá to zložito, ale je to len bežné vedenie evidencie, ktoré nič nestojí. V podstate ide o ochranu živočíchov, a rastlín z CITES," vyjadrila sa Dr. Jolana Stanková, vedúca odboru Inšpektorátu ochrany prírody a krajiny v Košiciach, ktorý spadá pod Slovenskú inšpekciu životného prostredia.
Podľa zákona o ochrane obchodu s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín a o zmene a doplnení niektorých zákonov a podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR, ktorým sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich a voľne rastúcich rastlín a o zmene a doplnení niktorých zákonov,najohrozenejšie druhy patria do kategórií A a D. Ich majiteľ musí mať teda doklad odkiaľ pochádzajú. Platí to aj o exemplároch a výrobkoch, ktoré sú z týchto druhov zhotovené. Určite nie sú neznáme "kožené" artefakty ako kabelky, či opasky z hadej kože, popolníky z korytnačieho panciera, topánky z krokodíla,... Dokonca aj veľké mušle, ktoré si cestovatelia častokrát prinesú z dovolenky spadajú pod "CITES" a podľa zákona, ak sa nepreukážu preukazom, ktorý hovorí o ich pôvode, nasleduje zhabanie exemplára. Môže dôjsť k prepadnutiu veci, ktorá sa po čase stáva vlastníctvom štátu. Držiteľ môže byť aj pokutovaný ak nespĺňa stanovené kritériá.
"Do zoznamu "CITES" patria okrem papagájcov vlnkovaných a korel všetky druhy papagájov, takisto sa tu zaraďujú hady, leguány, chameleóny, krokodíly, korytnačky, niektoré druhy exotických rýb,... Z rastlín sú to napríklad všetky druhy kaktusov. Na tieto, ale aj iné druhy je potrebné preukázať pôvod exemplára," prezradila nám inšpektorka ochrany prírody Dr. Jana Budayová.
Nemenej pozoruhodné bolo aj rozprávanie týkajúce sa sankcií pri porušení už spomínaného zákona. Pri nevedení evidencie sa pre právnické osoby môžu pokuty vyškriabať do 500 000 a pri nepreukázaní pôvodu živočíšneho druhu až do 1 000 000 slovenských korún. Pre fyzické osoby dosahujú peňažné tresty pri nepreukázaní pôvodu výšku aj 300-tisíc slovenských korún. Nie všetky porušenia zákona pre fyzické osoby končia pokutami, záleží to na ich závažnosti. Môže dôjsť k pokarhaniu, prepadnutiu až zhabaniu. Predávajúci je teda povinný predať živočícha aj s preukazom o pôvode.
"Hlavne obchodné centrá s ktorými sme mali pri kontrolách problémy, by si mali tieto oblasti strážiť, prevažne sa to týkalo rastlín," dodala Dr. Jana Budayová.
Po vstupe do EÚ sa tieto kritériá zmiernia, zatiaľ nie je známe do akej miery a kedy to bude. Naďalej sa však bude dbať o ochranu ohrozených živočíšnych druhov.
Zvieratká sa do rúk ľudí dostávajú rôznymi spôsobmi. Stáva sa, že nájdené tvory putujú s čerstvým majiteľom domov. V najlepšom úmysle pomôcť, nakŕmiť, či ošetriť sa stávajú prípady, že živočích uhynie. Čo teda robiť v tomto prípade?
"Každý by si mal uvedomiť, že nie je majiteľom nájdeného živočícha. Mal by ho vziať na príslušný okresný úrad, odbor životného prostredia. Tam sa rozhodne o jeho umiestnení vo vhodnom prostredí. V každom prípade takéto nájdenie je každý povinný nahlásiť na spomínanom okresnom úrade, a to aj v prípade, že ide o druh pochádzajúci z našej krajiny," dodala na záver Dr. Jolana Stanková.
Autor: Martina Tobiášová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári