svoje sociálne dávky mali odpracovať 15 hodín týždenne. Podľa riaditeľa Krajský úradu práce Štefana Gabštúra sa v súčasnosti analyzuje tento rok, ktorý podľa neho potrebuje vylepšiť.
"Zo strany nezamestnaných a strany starostov o tento druh verejno prospešných prác nebol záujem. Ľudia, ktorí chodili na malé obecné služby, nemohli presiahnuť 15 pracovných hodín. Prišli na úrad, kým sa však vydal materiál, pracovné prostriedky napokon sa určila práca a prišlo sa na miesto, ubehlo veľa času a tri hodiny nie sú takmer nič. Potom pracovníci chvíľu porobili skončili a odišli."
Výhodou pre nezamestnaných bol fakt, že sa nemuseli hlásiť každých 14 dní na úrade práce. "To vyplýva pre nezamestnaného zo zákona, preto sa domnievam, že nešlo vôbec o motivačný prvok. Jednoducho sa to zvrhlo."
Ako dodáva, pôvodný zámer sledoval, aby si nezamestnaní svoju sociálnu dávku jednoducho odpracovali. "Nemá to však motivačný charakter pre ďalší rozvoj nezamestnaného. Okrem dochádzky mali starostovia obrovský problém s pracovnou morálkou, totiž v pracovníkoch mali aj svojich voličov, na ktorých z pochopiteľných dôvodov nemohli byť tvrdí..."
Ako bude inštitút VPP ďalej pokračovať? "Prostredníctvom dotazníkov boli oslovení starostovia, ľudia na úradoch práce, i tí, ktorí priamo zabezpečujú realizáciu výkonu a v neposlednom rade samotní nezamestnaní. V priebehu októbra a novembra na základe analýz dotazníkov ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny rozhodne o ďalších postupoch."
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári