základe podpísanej zmluvy spracovala Stratégiu rozvoja cestovného ruchu v kraji. Zastupiteľstvo však o tejto koncepcii odmietlo rokovať... Dokonca Július Slovák (SMK) odporučil predkladateľke tohto návrhu a šéfke úradu KSK R. Múdrej, aby sa pri dopracovaní materiálu sa radšej spojili s košickou Technickou univerzitou. J. Drabik (SDĽ) taktiež nechápal, prečo ju musela pre kraj musela vypracovať bratislavská firma. "Stačilo prejsť niekoľko desiatok metrov na Technickú univerzitu. Mohli sme to zadať im, urobili by to omnoho lepšie a možno aj zadarmo."
R. Múdra má však na to iný názor a dokonca nesúhlasí ani so svojimi straníckymi kolegami Š. Zachariášom a J. Slovákom. "Neviem, čo pán Drábik a ďalší poslanci nedokážu pochopiť... V Košiciach momentálne skutočne neexistujú spoločnosti špecializujúce sa na cestovný ruch. M.E.S.A. 10 nám ponúkla pomoc, pričom už predtým mali spracované určité východiskové materiály. Keby sme koncepciu zadali niekomu inému, bolo by to omnoho drahšie a aj spracovanie by to trvalo dlhšie. Na základe rozhodnutia R. Bauera sme akceptovali ponuku M.E.S.A. 10. Ide o renomovanú firmu s dobrými referenciami," konštatuje, pričom jediným "škrabancom" bol podľa R. Múdrej iba fakt, že "z toho materiálu bolo tak trochu cítiť určitú neznalosť prostredia a terénu" čo pripisuje menšej skúsenosti spracovateľov koncepcie.
Aj podľa predsedu KSK R. Bauera bolo rozhodnutie o akceptovaní ponuky spoločnosti M.E.S.A. 10 správnym riešením. "Mali sme s nimi dobré skúsenosti, keďže nám pripravovali materiály pre Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Na ich základe sme ďalej pokračovali v tejto spolupráci. Z finančného pohľadu to nebolo pre kraj nevýhodné. Celé nás to vyšlo asi na 200 000 Sk," tvrdí R. Bauer, pričom R. Múdra dodáva, že iné dpoločnosti by najprv museli spracovať analytickú časť tohto materiálu, čo by náklady predražilo až na pol milióna korún.
Rektor košickej TU Juraj Sinay síce spomínané čísla nechcel komentovať, no podľa jeho slov by to "téučka" pre KSK zrejme urobila lacnejšie, no najmä v kvalite, ktorá by bola akceptovateľná aj poslancami. "Viete, nielen mňa osobne dosť nepríjemne prekvapilo, že sa kraj obrátil na bratislavskú firmu a nie napríklad na nás. Veď máme na fakulte BERG katedru Geopropagácie a okrem toho už nejakú dobu u nás pôsobí Inštitút regionálneho a komunálneho rozvoja TU. A jedným z jeho hlavných poslaní je aj vypracovanie takýchto štúdií a koncepcií. Pokiaľ mám dobré informácie, nikto im však takúto možnosť neponúkol... Už aj logika hovorí, že ľudia žijúci na východe budú mať asi väčší záujem na rozvoji kraja ako nejakí Bratislavčania, pre ktorých to je len nejaká úloha. Preto asi nikoho neprekvapil výsledok... Aj napriek tomu však dúfam, že zo strany KSK išlo len o skrat v komunikácii, lebo doteraz sme s nimi mali veľmi dobrú spoluprácu," dodáva profesor Sinay.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári