Korzár logo Korzár Košice

Také škaredé ženy ako v Amerike ešte starosta Šace nevidel ani v televízii

Košice Z trojtýždňového pracovného pobytu v USA v rámci projektu pre Slovenskú republiku sa nedávno vrátil starosta Šace Rudolf Reštei. Bol členom

šesťčlennej slovenskej delegácie starostov a primátorov, ktorých na náklady vlády Spojených štátov pozvalo americké ministerstvo zahraničných vecí a výber členov realizoval veľvyslanec USA na Slovensku Ronald Weiser.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Delegácia navštívila hlavné mesto Washington D. C. i New York, štáty Nové Mexiko (v ňom mestá Albuquerque a Santa Fe), Kentucky (Louisville) a Ohio (Cleveland a Akron).

"Nerozlišujú medzi starostami a primátormi - všetci sú starostovia. A všetko sú mestá - aj dedinka s tromi obyvateľmi, aj New York so 16 miliónmi. V Amerike je osemtisíc miest menších ako desaťtisíc obyvateľov a každé mesto má starostu, šerifa a sudcu," opisuje R. Reštei. Starosta a mestská rada (namiesto zastupiteľstva) sú od seba nezávislí a na čele rady stojí ňou volený výkonný manažér. V USA je asi 85-tisíc samospráv.

SkryťVypnúť reklamu

V Akrone im predstavili priemyselný inkubátor, obdobu našich priemyselných parkov. "Samospráva vytvorí podmienky pre podnikateľov: servis, priestory, 50-percentné úľavy na prenájme, podnikateľ sa tam uchytí, po určitom čase z inkubátora odchádza a prichádza nový."

Na rozdiel od slovenského odvádzania daní štátnym orgánom, ktoré ich prerozdeľujú samospráve, v USA sú dane odvádzané samospráve a tá ich posúva štátnym a federálnym orgánom. "Školy sú oddelené od samosprávy, existujú nezávislé školské rady, ktorých členovia sú volení, rozhodujú o školách a občania im platia zvláštne dane."

Starosta nafotil v Amerike asi dvesto obrázkov a vo Washingtone D. C. stretol dve študentky zo Šace. "Ochutnal som írske pivo s príchuťou mandarinky a citrónu a zistil som, že v Amerike nevedia, čo sú to polievky."

SkryťVypnúť reklamu

V Albuquerque, kde žije 650-tisíc ľudí, ho prekvapili dopravné pomery. "Nepoznajú verejnú dopravu, majú asi desať taxíkov, každý vlastní auto a vodičské preukazy vydávajú od 16 rokov."

Páčilo sa mu v Olmsted Falls. "Na deväťtisíc obyvateľov majú 28 policajtov a na políciu, hasičov a samosprávu vynakladajú 70 percent rozpočtu. Hasiči majú v Amerike po 11. septembri vysoký kredit a keď si zmyslia, že si postavia novú zbrojnicu, ľudia si radšej sami dvihnú dane, len aby hasiči dostali, čo potrebujú."

Návšteva Slovenského inštitútu v Clevelande R. Rešteia sklamala. "Prijali nás dvaja Slováci, ktorí odišli asi po druhej svetovej vojne, a prvé, čím nás privítali, bolo: ´Čo vy na tom Slovensku robíte? Asi vás to budeme musieť naučiť.´ A na čelnej stene sa vynímali Tiso a Svätopluk, to sú podľa nich dvaja, ktorí sa najviac zaslúžili o rozvoj Slovenska. Podľa nich by sme sa tu mali spamätať a vytvoriť podmienky, aby dôchodcovia - Slováci, ktorí emigrovali, sem mohli prísť dožiť, lebo tam sú s tisícdolárovou penziou úbožiaci, ale na Slovensku by si s tisícdolárovým dôchodkom parádne žili..."

SkryťVypnúť reklamu

Na pamiatku si priniesol kartičky z hotelov, v ktorých býval: Holiday Inn, Crowne Plaza, Sheraton či Best Western.

Na margo americkej stravy hovorí: "Nečudujem sa, že Američania sú trochu natlstlí, raňajkujú medové, čokoládové chleby, samé sladké, alebo extrémne kombinácie ako makové buchty so zapečeným špenátom či ovocnú misu a k nej sladký rohlík. Obedy nie sú až také dôležité, lebo sú v práci, obedujú sendviče a hamburgery, ale na večeri si dajú záležať." Nechutilo mu vyprážané kurča v karameli ani bravčové rebierko potreté medom, ale trochu tam pribral.

Náklady na celý pobyt jedného člena delegácie odhaduje na asi 300-tisíc korún, všetko hradili Američania.

Keď leteli z Washingtonu D. C. na západ, ich let bol posledný, ktorý z letiska pustili pred hurikánom Isabel. "Také dramatické, ako hurikán prezentovali v televízii, to nebolo. Američania z toho robia šou, hneď na všetkých obchodoch vylepili: ´Blíži sa hurikán Isabel! Musíte sa vybaviť baterkou, čokoládou atď. na prežitie!´ Ľudí dostanú do tranzu a tí kupujú - je to biznis. A v skutočnosti spadlo len pár stromov, povodne na východnom Slovensku boli horšie."

Za rozlúčkovú večeru s Amerikou zaplatil 42 dolárov a kúpil si aj zimný kabát.

Ženy sa mu vôbec nepáčili. "Také nepekné ženy ako v Amerike som ešte nevidel ani v televízii. Až v New Yorku boli aj krajšie a blondíny, ale to museli byť buď Slovenky, Slovanky alebo Európanky. Napríklad v Kentucky boli ženy, ktoré by sa 95 percentám Slovákov nepáčili."

Pred návratom chcel kúpiť suvenír, ale... "Na americkej vlajke som v obchode našiel Made in China. Aj na soške Sochy slobody bolo zospodu Made in China. Tak som nekúpil."

Životnú úroveň približuje: "Hrubý ročný príjem 10-tisíc dolárov na jedného člena rodiny je na hranici žitia a bytia, čiže asi 22-tisíc na štvorčlennú rodinu s dvoma dospelými a dvoma deťmi. Napríklad zo 45-tisíc ide tretina na dane, tretina na školstvo a bývanie a tretina sa zvýši. Nezamestnanosť v niektorých oblastiach ako Kentucky a Nové Mexiko je 35 percent."

Nečakal, že časový posun ho tak vyčerpá. "Z Ameriky sme odlietali popoludní a po 8,5-hodinovom lete sme do Bratislavy prileteli opäť popoludní, čiže deň mal pre mňa vyše 30 hodín cítil som sa ako po 24-ke v U. S. Steele."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 670
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 077
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 764
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 000
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 951
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 790
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu