Najčastejšie sú to oslavy menín a narodenín, no neraz aj spájanie viacerých významných udalostí. Napríklad, 38-ročného Košičana, ktorý stál na sklonku uplynulého týždňa pred senátom Okresného súdu Košice II, "zdolala" oslava narodenín, spojená s blížiacim sa záverom roka. Skončil na protialkoholickej záchytnej stanici. Namiesto spánku pod dohľadom odborného personálu a vytriezvenia, sa však pokúsil o niečo, čo prokurátor kvalifikoval ako trestný čin brania rukojemníka.
Podľa obžaloby sa ho Marián M. dopustil 22. decembra 2001 približne 20. minút po polnoci. Krátko po tom, čo ho umiestnili do izby, kde už ležal jeden alkoholom zdolaný pacient. Nechcel tam zostať a prepustenia sa dožadoval ničením zariadenie izby a rozbitím okna… Na buchot a rinčanie skla pribehol do izby ošetrovateľ. "Ten muž držal v ruke črepinu skla a kričal, aby som zavolal policajtov, lebo sa podreže. Dohováral som mu, ale nebola s ním žiadna reč," uviedol pracovník záchytky. Zdôraznil, že po príchode privolaných policajtov, obžalovaný už črepinou skla ohrozoval pacienta, ktorý tam ležal. Andrej S. opísal kritické okamihy nasledovne: "Muž, čo demoloval zariadenie izby, pristúpil k mojej posteli. Jednou rukou ma chytil pod krk a druhou mi priložil črepinu skla ku krku. Žiadal personál aj policajtov, ktorí tam prišli, aby zavolali prokurátora. Vyhrážal sa, že keď ho neprepustia domov, tak ma podreže. Bál som sa, že to urobí, ale potom zasiahli a spacifikovali ho dvaja policajti…"
Marián M. sa k spáchaniu uvedeného činu priznal len čiastočne. V prípravnom konaní využil právo nevypovedať a pred súdom potvrdil len to, že zdemoloval zariadenie izby. Poprel však, že priložil črepinu na krk pacienta… Z tohto konania ho však okrem pacienta usvedčoval personál záchytky, aj policajti, ktorí pred súdom podrobne opísali, akým spôsobom obžalovaného spacifikovali.
Z výpovede Mariána M. vyplynulo, že pri tomto zákroku utrpel zlomeninu nosa a zranenia, v dôsledku ktorých bol práceneschopný takmer mesiac. Z vyjadrenia lekárky, ktorá ho v kritickú noc vyšetrila a prijala do záchytky vyplynulo, že sa správal pokojne, no zhruba o 10 minút po jeho umiestnení na izbu počula buchot a rinčanie skla… Na otázku, či si myslí, že obžalovaný by bol schopný vyhrážku, že podreže spolupacienta, naozaj uskutočniť, lekárka odpovedať nevedela. Zdôraznila len, že ľudia v opitosti vykrikujú rôzne veci…
"Ľutujem, že sa to stalo, i keď viem, že odčiniť sa to už nedá. Snažil som sa preto aspoň uhradiť škodu, ktorú som spôsobil na zariadení, ospravedlnil som sa poškodenému aj personálu záchytky. Následky za to znášam len ja…," povedal na záver pojednávania obžalovaný.
Senát po dlhšej porade dospel k záveru, že Marián M. je vinný z trestného činu brania rukojemníka. Vymeral mu zaň trest 24 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní päť rokov. Stalo sa tak po zvážení všetkých okolností činu, ktorého sa dopustil, s prihliadnutím na skutočnosť, že nejde o klasické branie rukojemníka, aké mali na mysli tvorcovia zákona. K uloženiu tohto mimoriadne zníženého trestu, pri ktorom je trestná hranica 3 až 10 rokov, prispeli aj dobré pracovné charakteristiky obžalovaného a skutočnosť, že je živiteľom rodiny, o ktorú sa riadne stará. Marián M. bol s verdiktom súdu spokojný, prokurátor sa k nemu hneď na pojednávaní nevyjadril, preto zatiaľ nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári