Košice - Členovia mestskej rady včera prerokovali návrh ozdravenia príspevkovej organizácie Bytový podnik mesta Košice.
"Reštrukturalizácia obchodných, ale aj príspevkových spoločností mesta Košice sa neustoční za jeden deň, ide o dlhodobejší proces, ktorý sa teraz štartuje. Cieľ je jednoznačný - zeefektívniť a zlacniť činnosť mestských podnikov, pričom aj medzi nimi je diametrálny rozdiel v hospodárení. Veľmi príjemným prekvapením je návrh ozdravenia BPMK, ktorý vypracoval manažment BPMK," informoval nás po skončení mestskej rady Eugen Čuňo.
"Za najdôležitejšie považujem navrhnuté kroky, ktoré povedú k zlikvidovaniu ťarchy z minulosti, k ukončeniu súdneho sporu s Tepelným hospodárstvom, k riešeniu prezamestnanosti a efektívnejšiemu využívaniu spravovaného majetku i potenciálu v údržbárskej činnosti. Oceňujem, že celý tento navrhovaný proces postupných krokov je podložený kvalifikovanou finančnou analýzou," dodal Čuňo.
Na otázku, či sa na konci ozdravného procesu počíta s vytvorením jednej spoločnosti, ktorá by sa v meste starala o bytový a nebytový fond, Čuňo odpovedal:
"Hľadajú sa možností, ako by to malo vyzerať, aby správa majetku fungovala čo najeefektívnejšie a pre mesto najvýhodnejšie. Určite by bolo užitočné, keby sa všetky tieto činnosti dostali pod jednu spoločnosť. Riaditeľ magistrátu by mal do polovice novembra, ak návrh 30. októbra zastupiteľstvo schváli, pripraviť návrh koncepcie zjednotenia správy bytového a nebytového fondu v majetku mesta."
Mestská rada sa včera zaoberala aj návrhom na vyradenie Základnej školy na Čordákovej ulici zo siete škôl. Radní sa však zhodli v tom, aby sa k vyradeniu predovšetkým jasne vyjadrili poslanci MČ KVP. Podľa aprílového uznesenia nechalo miestne zastupiteľstvo KVP výber školy na rozhodnutie mesta.
"Primátor to považuje za nekorektné, pretože miestni poslanci najlepšie poznajú situáciu vo svojej mestskej časti a mali by prebrať aj časť zodpovednosti za rozhodovanie," vysvetlila hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková.
Mestská rada sa oboznámila aj s návrhom projektu využitia hotela Ali na VŠA na projekt Škola druhej šance.
"V bývalom hoteli by malo vzniknúť zariadenie, ktoré pomôže pri riešení problému vysokej nezamestnanosti rizikovej mládeže a doplní tak tradičný systém vzdelávania. V regióne je až päťtisíc mladých ľudí, ktorí neukončili základné vzdelanie a na úradoch práce figurujú ako znevýhodnená skupina. V Škole druhej šance by mali tento hendikep dobehnúť," doplnila Bobriková.
Projekt bude financovaný Európskou úniou, ktorá prispeje 75 percentami, 5 percentami nezisková organizácia Druhá šanca a mesto vloží do projektu budovu hotela Ali, ktorá je jeho majetkom.
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári