Vírusová hepatitída A (žltačka typu A, prenosná stolicou)
- odporúča sa u osôb, ktoré sa stretávajú so zvýšeným rizikom nákazy, ako sú zdravotnícki pracovníci pediatrických, gastroenterologických, mikrobiologických a infekčných pracovísk a pracovísk epidemiológie štátnych zdravotných ústavov;
- osôb, ktoré cestujú do oblasti s vysokým výskytom VHA (Afrika, Ázia, Stredozemie, Stredný východ, Stredná a Južná Amerika), pracovníci kanalizácií, zberu odpadu, hasiči, záchranári, drogovo závislé osoby, osoby s poškodením pečene, deti malých komunít žijúce v zlých sociálno- ekonomických podmienkach.
Preočkovanie sa robí po 6 až 18 mesiacoch.
Kliešťová encefalitída
- odporúča sa osobám profesionálne vystaveným vysokému riziku nákazy: laboratórni pracovníci, ktorí pracujú so živým vírusom kliešťovej encefalitídy, pracovníci pri odchyte kliešťov, pracovníci v lesoch, poľnohospodárski pracovnci, zememerači, geológovia, značkári turistických chodníkov, zamestnanci horských chát a lanoviek, vojaci, železničiari, cestári. Očkuje sa tromi dávkami, preočkovanie by malo byť po troch rokoch.
Besnota
- očkujú sa osoby profesionálne vystavených zvýšenému riziku infekcie (zamestnanci asanačných podnikov, šarhovia, zamestnanci laboratórií, v ktorých sa pracuje s vírusom besnoty, terénni veterinárni lekári a pod.)
Tzv. postexpozičnú imunizáciu musia absolvovať osoby, ktoré boli poranené zvieraťom besným, podozrivým z besnoty alebo neznámym.
Pneumokokové infekcie
- odporúča sa osobám starším ako 65 rokov, chorým na chronické ochorenia dýchacích ciest, srdcovo-cievneho aparátu, s metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami. Preočkovanie sa odporúča po piatich rokoch. Je vhodné vykonať ho zároveň s očkovaním proti chrípke.
Chrípka
- odporúča sa osobám starším ako 65 rokov, chronicky chorým pacientom, zdravotníckym pracovníkom, učiteľom. Očkuje sa jednou dávkou vakcíny pred nástupom chrípkového ochorenia, najlepšie v októbri, novembri. Každý rok je potrebné preočkovanie, pretože očkovanie chráni len pred jedným typom vírusu chrípky.
Meningokoková meningitída
- očkovanie sa robí v prípade mimoriadnej epidemiologickej situácie (3 alebo viac prípadov ochorení, vyskytujúcich sa v priebehu troch mesiacov, medzi členmi komunity (obyvatelia mesta alebo okresu, osoby navštevujúce školu alebo inú inštitúciu),
- odporúča sa aj osobám, ktoré cestujú do oblastí výskytu meningokokovej meningitídy v zmysle medzinárodných zdravotníckych pravidiel vydaných Svetovou zdravotníckou organizáciou. Preočkovanie: po troch rokoch po očkovaní
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári