demontovali Gabriel Kladek spolu s Tiborom Szekeresom.
Dobrodružstvom bolo sledovať dvoch mužov, štverajúcich sa po obrovskej kupole k malej vežičke, demontujúcich poldruhametrovú lýru. Vyliezť sem znamenalo výkon hodný horolezca.
"Toto je veľmi špecifická práca. Dával som to dole s kolegom Szekeresom preto, lebo s hocikým iným by som to nešiel robiť. Je to práca, pri ktorej sa treba spoľahnúť na partnera, mať k nemu dôveru. Je to nebezpečné, ale nemôže to robiť ani horolezec, lebo ten je veľmi odvážny. Musí to byť rozvážny človek bez akéhokoľvek sklonu riskovať. Tibor Szekeres, jeho otec, má firmu na takéto strešné práce," povedal Gabriel Kladek, pamiatkar, ktorého postrehy robia často kompetentným vrásky na čele. Ako dodal, lýra nebola pôvodným artefaktom. Pôvodne na jej mieste stála Dávidova hviezda z masívnych kovových prútov.
"Židovskú hviezdu demontovali v 47. roku. Vydržala na svojom mieste celú vojnu a dokonca aj rok 1944 a 19. marec, kedy sa v Košiciach všetko radikalizovalo a začali sa deportácie Židov," zaspomínal Gabriel Kladek.
Jeho rodina bola v blízkom priateľskom vzťahu s architektom Cihalom, autorom rekonštrukcie neologickej synagógy na Dom umenia. "Bol to zaujímavý človek, pôsobil 16 rokov ako architekt na blízkom východe a poznal Irak, Irán, aj židovskú kultúru. Izrael vtedy ešte nejestvoval. Práve on sa rozhodol hviezdu, ktorú predtým demontovali, nahradiť novým symbolom - lýrou," povedal. "Chcel, aby išlo symbol pre všetky kultúry. O lýre sa totiž hovorí ako o matke strunových nástrojov," konštatuje.
Fascinuje ho aj samotná kupola, ktorú projektoval Lajos Kozma, autor pôvodného projektu synagógy. Ide o krásne inžinierske dielo, ktoré ešte nie je celkom preskúmané. Z pozostalosti architekta a z nákresov chce zistiť, či lucerna, teda vežička so stĺpikmi, ktorou je kupola ukončená, osvetľovala priestor vo vnútri. Či bola jej funkcia osvetľovacia alebo dekoratívna. Kupola zatiaľ nie je predmetom rekonštrukcie, ale je v zlom stave. Bude treba zohnať peniaze, možno aj z európskych fondov, na jej rekonštrukciu. "Je to obrovská dominanta mesta. Prísť o ňu bola by veľká škoda. Vyrazilo nám dych, keď sme prišli hore, že bleskozvod je absolútne neodborne urobený, lebo prechádza krovom. Keby blesk čo udrel do Michalskej kaplnky, udrel do Domu umenia vzbĺkne ako fakľa. To sa muselo prakticky okamžite riešiť. Kedy sa vráti lýra na svoje miesto? Určite ešte toho roku. Rozoberieme ju a poškodené časti nahradíme, je vyrobená z ohýbaných kusov zinkového plechu. Rozletuje sa, urobia sa výkresy a potom sa znova vytvaruje, dá sa to dokopy a odhadujem, že asi 20 - 30 percent materiálu bude nového je to zo zinkového plechu," dodáva Gabriel Kladek.
Osud Dávidovej hviezdy, ktorá bola dominantou neologickej synagógy aj počas deportácií židovských občanov do koncentračných táborov, je symbolický. Skončila ako pamätník holocaustu na starom Židovskom cintoríne.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári