spolupráce so špecializovanými pracoviskami jej členských krajín. Najnovším príkladom je projekt Double Star, pri ktorom ESA spolupracuje s Čínskou akadémiou vied. Pri tomto vedeckom projekte, informoval Ján Baláž z ÚEF, sa košickí fyzici podieľajú na príprave aparatúry NUADU
Vývoj aparatúry je zo značnej miery realizovaný aj na ÚEF, ďalšími zúčastnenými pracoviskami sú Írska národná univerzita v Maynooth, Centrum pre kozmické vedy a aplikovaný výskum v Pekingu a Švédsky ústav kozmickej fyziky v Kirune. Štarty dvoch družíc projektu Double Star pripravujú z čínskych kozmodrómov v decembri 2003 a v júni 2004 raketami typu Long March. Aparatúra je podľa Baláža v súčasnosti pred dokončením a v najbližších dňoch ju budú kalibrovať na urýchľovači častíc v Štokholme.
Tradícia budovania kozmických vedeckých experimentov na Oddelení kozmickej fyziky ÚEF, ktoré vedie Karel Kudela, je už 34-ročná. Za ten čas sa ústav zúčastnil mnohých experimentov a počet kozmických vedeckých prístrojov vyrobených s účasťou jeho laboratórií už prekročil číslo dvadsať.
K zapájaniu sa do medzinárodných kozmických projektov formou vedeckej spolupráce s obdobnými pracoviskami členských krajín ESA využíva košické pracovisko SAV predovšetkým osobné kontakty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári