tamojších pracovníkov totiž nespĺňalo vzdelanostné kritériá, presnejšie ich vysvedčenia o maturitnej skúške sa kontrolórom nezdali, preto ich preverili. Vyšlo najavo, že pracovníci nikdy uvedenú školu nenavštevovali, vysvedčenia boli falzifikátmi.
Pracovníci si ich zrejme dali vyrobiť, aby spĺňali kritériá pre zaradenie do služobného výkonu. Potvrdil to včera aj riaditeľ ústavu plk. PhDr. Milan Beregsasi. "Osem pracovníkov predložilo skutočne falošné vysvedčenia, vzhľadom na túto skutočnosť u nás už nepracujú."
Identicky dopadla previerka v Ústave na výkony väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVV a ÚVTOS) na Floriánskej ulici. Na otázku, či si títo pracovníci falšovali vysvedčenia, uviedol riaditeľ plk. JUDr. Jozef Naď, že "nevie, či falšovali doklady príslušníci ÚVV a ÚVTOS", potvrdil však, že aj oni predložili falošné vysvedčenia o maturitnej skúške. Ako uviedol, v prípadoch, kde škola potvrdila falzifikát vysvedčenia, s menovaným bol tiež rozviazaný služobný pomer.
Keďže si pracovníci zadovážili takéto doklady, sú podozriví z trestného činu falšovania a pozmeňovania úradnej listiny. Prípady falšovaných boli podľa oboch riaditeľov postúpené orgánom činným v trestnom konaní.
Dodajme, že podobne dopadli aj previerky v Krajskom hasičskom a záchrannom zbore, kde obdobným spôsobom predložilo osem požiarníkov falošné vysvedčenia a z práce boli tak isto prepustení.
Za vysvedčenia zodpovedá predovšetkým riaditeľ školy, falšovanie dokumentu spadá do kompetencie orgánov činných v trestnom konaní. V súčasnosti ho dokážu hravo vyrobiť prostredníctvom kopírovacej techniky i žiaci základnej školy, ktorí si podľa štatistík odborov ekonomickej kriminality polície dokážu vyrobiť aj peniaze.
V tejto súvislosti na niektorých školách riaditelia nariaďujú písať vysvedčenia opäť ručne, súvisí to práve s falšovaním. Pravosť vysvedčenia overuje každý zamestnávateľ.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári