mátal záchranárov, nenechal nikoho na pochybách, že je potrebné urobiť radikálne opatrenia. Došlo totiž k nehode cisterny medzi železničnými stanicami Ruskov - Nižná Myšľa. Vykoľajila sa včera o 9.43 hod. Naplnená chlórom bola zapojená v súprave nákladného vlaku smerujúceho z Ukrajiny do spoločnosti Duslo Šaľa. Cisterna sa po vykoľajení prevrátila nabok, pričom so sebou strhla aj dva stĺpy trakčného vedenia. Vo svojom útrobí mala nebezpečnú jedovatú látku, preto sa na miesto okamžite dostavili hasiči i pracovníci Okresného úradu Košice-okolie.
"Netušíme, ako k nehode došlo," informovala nás hovorkyňa ŽSR Nela Blašková. Na našu otázku, že predsa sa prevrátenie cisterny vysvetľuje zalomením koľajnice, odpovedala: "Podľa našich odborníkov k nehode mohlo dôjsť pre prechádzaní z koľaje na koľaj v železničnej stanici Ruskov. Z cisterny však nič neuniklo a nepredstavovala riziko aj napriek tomu, že prevážala 32 50 ton chlóru."
Okamžite po oznámení udalosti sa začala monitorovať situácia a zasadol krízový štáb. Železničná polícia zabezpečila miesto a začalo sa s odstraňovaním nehody. Samozrejme, všetky vlaky smerujúce týmto smerom boli odvolané. Priamo na mieste boli železničiari skúpi na slovo, obávali sa dať informácie médiám s odôvodnením, že by prišli o miesto. Prítomní hasiči boli zhovorčivejší, hoci tiež väčšinu času po nehode len mapovali situáciu.
Čakalo sa na stanovisko odborníkov týkajúce sa poškodenia cisterny a, samozrejme, na príchod žeriavu. Zakrátko bolo jasné, že nebezpečnú cisternu treba opatrne nadvihnúť a postaviť na podvozok. A práve táto skutočnosť zväzovala záchranárom ruky pri práci. Až po odstránení ostatných častí vlakovej súpravy, teda časti pred spomínanou cisternou, ako aj vozňov za ňou sa mohlo totiž začať so samotným dvíhaním chlórovej "bomby". "Na miesto prišiel železničný žeriav z havarijnej služby železníc a dosť dlho sa čakalo na nové nápravy, ktoré museli byť dovezené až z Čiernej nad Tisou. Tie staré boli totiž poškodené," povedal nám riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Košice-okolie Ing. Ľubomír Hochvart.
Na mieste sa nachádzali hasiči z Košíc a Bidoviec, ktorí mali k dispozícii dovedna štyri požiarnícke cisterny. Všetci, ktorí sa zúčastnili záchranných prác, sa prezliekli do protichemických oblekov a ostatní sa museli vzdialiť do bezpečnej vzdialenosti. Podobne tak žeriavnik, ktorý cisternu nadvihoval, mal k dispozícii dýchací prístroj, ako aj ochranný oblek. Okolité obce boli v pohotovosti.
"Pripravovala sa evakuácia, hrozilo totiž, žeby sa pri nadvihovaní mohla
cisterna poškodiť, prípadne by sa zistilo, že už bola poškodená predtým. Nechceli sme ponechať nič na náhodu. Najohrozenejšia bola obec Ruskov, pretože vietor fúkal práve na túto stranu. Ak by došlo k poškodeniu cisterny, museli by ju hasiči utesniť. Neustále som bol v kontakte so starostom Ruskova. Cez miestne rozhlasy v inkriminovaných obciach boli ľudia na nebezpečenstvo a možnú evakuáciu upozorňovaní," vysvetľuje Ľ. Hochvart. Ako dodáva, čo pôsobí v hasičskom zbore v rámci okresu, ešte v súvislosti so železnicami nič podobné nezažil.
Na mieste sa nachádzalo zo dvadsať vyšetrovateľov nehody. Okolo 17. hodiny velenie nad akciou prevzalo Krajské riaditeľstvo HaZZ, pričom hasiči boli pripravení unikajúci plyn zrážať.
Následne začala najťažšia časť záchranných prác, ktorú sťažovali poveternostné podmienky, ako aj obava, že by sa pri zdvíhaní niekoľkotonového nákladu mohla cisterna poškodiť. Našťastie okolo 19. hodiny sa ju podarilo dostať do zvislej polohy. Ešte však nebolo všetko vyhrané a cisterna sa musela dostať na podvozok. "Najprv ju nasadili na starý podvozok a následne postupným posuvom presunuli na nový," hovorí N. Blašková.
Ľudia prepravujúci sa v tejto oblasti železnicou museli použiť alternatívnu autobusovú dopravu, ktorú zabezpečili železnice. Doprava čiastočne aspoň na jednej trati obnovili pre osobnú dopravu pred 14. hodinou, ale o 18. hodine ju opäť zastavili. "Potrvá to zhruba do 22. hodiny. V súvislosti s vykoľajením vlaku týmto úsekom trate neprešli desiatky vlakov. Koľko ich skutočne bolo, budeme vedieť presnejšie až zajtra (dnes - pozn. red.)," uzavrela hovorkyňa.
Po obnovení prevádzky na trati mala cisterna už na novom podvozku putovať do Šale. Prípadom sa zaoberá OO PZ Bohdanovce. "Zatiaľ nie je dôvod, aby sme vyšetrovali príčiny nehody. Rieši sa to v rámci obvodu. Pokiaľ by však vyšlo najavo, že niekto zanedbal svoje povinnosti, pustia sa do prípadu vyšetrovatelia," vysvetlil riaditeľ Okresného úradu justičnej polície JUDr. Ján Dráč.
* * *
Chlór je jedovatá látka
Košice - Čo všetko môže spôsobiť chlór a aký má vplyv na ľudský organizmus, sme sa opýtali štátneho okresného hygienika pre okres Košice-okolie MUDr. Ladislava Kuglu.
"Je to jedovatá látka, silne dráždiaci plyn. Dráždi sliznicu, vyvoláva pálenie a bolesti očí, čo sa prejavuje sčervenaním spojiviek. Sliznica dýchacích ciest sa silne prekrvuje, človek dráždivo kašle a pociťuje pálčivú bolesť v pľúcach. Pri vyšších koncentráciách sa vyskytuje pľúcny edém, pričom môže nastať zápal pľúc. Je to veľmi nebezpečná látka, smrteľné prípady sú veľmi vzácne vďaka tomu, že vykazuje výrazný zápach. Avšak chlór sa používal v prvej svetovej vojne aj ako bojový plyn, pretože pri vysokej koncentrácii nastáva zástava dýchania. Pri styku s vlhkom sa vytvára kyselina chlorovodíková a tá je leptavá. Ak by sa chlór vylial, bolo by zle hlavne pre ľudí, ktorí by nevedeli, o čo ide. Na životné prostredie však výrazný vplyv nemá, plyn sa vyparí," uviedol L. Kugla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári