stanicou je západná Európa, ale tam sa dostane len mizivé percento z tých, čo sa odhodlajú podniknúť dlhú, život ohrozujúcu cestu do neznáma. Všetci spoliehajú na prevádzačov, ktorí požadujú za svoje služby horibilné sumy. Migranti sú im vydaní napospas, riskujú svoje životy lebo zrejme netušia, že pre väčšinu prevádzačov je to len biznis, na ktorom môžu dobre zarobiť. Ten v posledných rokoch priam prekvitá nielen na východe Slovenska, ale rovnako aj na opačnej strane hranice, na Ukrajine.
Odtiaľ pochádza aj dvojica Užhorodčanov, ktorí v uplynulých dňoch predstúpili pred odvolací senát Krajského súdu v Košiciach. Podľa obžaloby prokurátora sa 23-ročný Karl Julijulievič Š. a o rok mladší Anton Valerijovič V. dopustili trestného činu nedovoleného prekročenia štátnej hranice. Teda, "že spoločným konaním inému pomáhali nedovolene prekročiť štátnu hranicu Slovenskej republiky". Stalo sa tak 28. marca tohto roku, keď okolo 23. hod. previedli cez ukrajinsko-slovenskú štátnu hranicu skupinu migrantov. Nedostali sa však s nimi ďaleko, narušenie hranice zaregistrovalo monitorovacie zariadenie. Netrvalo dlho prevádzači spolu s utečencami skončili v rukách príslušníkov Oddelenia hraničnej kontroly PZ vo Vyšnom Nemeckom.
"Na základe signálu monitorovacieho zariadenia o pohybe skupiny osôb v katastri obce Záhor, okr. Sobrance v smere od štátnej hranice s Ukrajinou, bola vyhlásená pátracia akcia. Na miesto, kde bol zachytený pohyb bola vyslaná hliadka hraničnej kontroly, ktorá urobila prieskum terénu. S pomocou služobného psa bola o 03. hodine na poli pri kanále zadržaná 14-členná skupina cudzincov. Podľa stôp, ktoré pri presúvaní sa od hranice zanechali, sme zistili, že štátnu hranicu Slovenskej republiky nedovolene prekročili v katastri obce Záhor, medzi hraničnými znakmi označenými číslami 307 a 308," uviedli vo svojich výpovediach príslušníci Oddelenia hraničnej kontroly PZ vo Vyšnom Nemeckom František K. a Ing. Juraj L.
Z ich výpovedí ďalej vyplynulo, že po predvedení cudzincov na oddelenie sa ukázalo, že ide o 12 Indov, ktorí nemali žiadne doklady totožnosti. Na základe tzv. readmisnej dohody boli neskôr všetci vrátení na Ukrajinu, resp. odovzdaní príslušníkom pohraničného vojska. Zvyšok zadržaných, teda dvojica prevádzačov, skončila na rozdiel od nich v rukách vyšetrovateľa…
Karl s Antonom si uvedomovali, že zapierať nemá zmysel a k spáchaniu uvedenej trestnej činnosti sa priznali tak v prípravnom konaní, ako aj na pojednávaní pred samosudcom Okresného súdu v Michalovciach. Prvý z nich dobrovoľne vydal plánik našej štátnej hranice, ktorý mal u seba a tiež mobil s dve telefónne karty pomocou ktorých mohli telefonovať doma aj na Slovensku. Obžalovaní na svoju obranu uviedli, že ich k prevádzačstvu donútila zlá ekonomická situácia. "Som nezamestnaný. Dal som sa na to nahovoriť, pretože som potreboval peniaze. Chcel som si len trošku zarobiť… Veľmi ľutujem, čo som urobil. Sľubujem, že sa to už nikdy viac nestane," kajali sa jeden po druhom.
Po vyhodnotení vykonaných dôkazov samosudca dospel k záveru, že konanie, ktorého sa dopustili obžalovaní, je pre spoločnosť nebezpečné. A to z dôvodu, že po vzájomnej dohode pomohli skupine 12 nelegálnych migrantov z Indie prekročiť štátnu hranicu mimo hraničného priechodu. Súd ich uznal vinnými zo spolupáchateľstva trestného činu nedovoleného prekročenia štátnej hranice podľa paragrafu 171a ods. 1 Trestného zákona. Ako uviedol samosudca, "obidvaja porušili právne vzťahy spočívajúce v záujme štátu o kontrolu osôb, ktoré prekračujú štátnu hranicu v súvislosti s ochranou spoločnosti pred nelegálnym vstupom migrantov na Slovensko…". S prihliadnutím na to, že doposiaľ mali u nás čisté registre trestov, a skutok, ktorý spáchali úprimne oľutovali, sudca vymeral Karlovi Julijulievičovi Š. a jeho spolupáchateľovi Antonovi Valerijovičovi V. tresty odňatia slobody v trvaní jedného roka, pre výkon ktorých ich zaradil do prvej - najmiernejšej - nápravnovýchovnej skupiny. Majiteľovi mobilu a telefónnych kariet samosudca uložil aj trest pepadnutia veci, čo znamená, že ich vlastníkom sa stáva štát…
S uvedeným verdiktom Okresného súdu v Michalovciach nebol spokojný prokurátor. Z jeho odvolania vyplynulo, že okrem prísnejších trestov, žiadal aj vyhostenie obidvoch Ukrajincov. Prokurátor zdôraznil, že ide o veľmi rozšírený trestný čin, páchatelia ktorého zneužívajú zlú ekonomickú situáciu migrantov a profitujú na nej.
Senát Krajského súdu v Košiciach po zvážení všetkých skutočností a vykonaného dokazovania dospel k nasledovnému záveru. Zrušil napadnutý rozsudok vo výroku o treste a uložil obžalovaným trest vyhostenia, pričom 12 mesiacov nepodmienečne a prepadnutie mobilu s kartami v prospech štátu, ponechal v nezmenenej podobe. Odvolací senát rozhodol, že uvedený trest je v rámci generálnej prevencie vzhľadom na okolnosti prípadu a stupeň spoločenskej nebezpečnosti konania obžalovaných, ktorí sú od zadržania vo výkone trestu, primeraný. Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári