zemepisnú polohu, širokorozchodnú železničnú trať, expandujúce letisko, vysokú vzdelanostnú úroveň a entuziazmus podnikateľov.
Riaditeľ Hornofranskej obchodnej a priemyselnej komory IHK Joachim Hunger v sobotu na prvom stretnutí so zástupcami východoslovenských firiem v Košiciach uviedol, že investície sa budú týkať najmä oblasti špedičných služieb, stavebníctva, priemyslového know-how a poradenstva.
IHK má registrovaných 42 000 podnikateľských subjektov, ktoré už majú viac kontaktov s partnermi v strednej a východnej Európe než v USA. Takmer 30 percent reálnej spolupráce je z českej proveniencie, Slovensko je zatiaľ na 4. mieste.
Bavorskí podnikatelia núkajú spoluprácu vo vyše 600 výrobných odboroch postavených najmä na vysokých technológiách. "Nenájdete jedno auto na európskych cestách, v ktorom by nebola súčiastka vyrobená v Bavorsku," poznamenal Hunger. V porovnaní s ázijskými štátmi, kde IHK tiež pôsobí, je podľa Hungera Slovensko menej rizikové. V súvislosti s očakávaným členstvom SR v EÚ si nemyslí, že "našich podnikateľov po vstupe čaká šok, ale skôr nové šance".
Slovensko-bavorské spoločné podniky by privítala aj spoločnosť Východoslovenská energetika, do ktorej už vstúpil nemecký kapitál - RWE Group. "Každá nová firma je naším potenciálnym zákazníkom," poznamenal člen predstavenstva RWE Frank Kreutzer.
Hornofransko-slovenské stretnutie podnikateľov, na ktoré prišli zástupcovia 14 firiem IHK a 28 východoslovenských podnikov, sa konalo v rámci 3. slovensko-nemeckých dní porozumenia. Pod záštitou prezidenta republiky Rudolfa Schustera a nemeckej veľvyslankyne v SR Uty Mayer-Schalburg ich zorganizovala slovensko-európska kultúrna spoločnosť FEMAN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári