Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Výstavba bytov na Furči prerastá v škandál, starostu Lumtzera vyzvali, aby odstúpil

Košice - Škandalóznym vývojom a okolnosťami pri výstavbe 150 nájomných bytov v lokalite Na hore v mestskej časti Dargovských hrdinov sa v piatok

popoludní zaoberali furčianski poslanci na mimoriadnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Komisia poslancov, ktorá uskutočnila poslanecký prieskum, podrobne prešetrila dokumenty, zmluvy a faktúry, stretla sa i s vedením spoločnosti Kame Group Slovakia a všetky zistenia predložila v písomnom protokole poslancom. A dozvedeli sa o takých závažných prešľapoch, že poslanec Emil Rendek (KDH) priamo vyzval starostu Ladislava Lumtzera (SDKÚ), aby odstúpil z funkcie.

"Starosta podpisoval faktúry na dveré, okná, prahy a práce s tým súvisiace, hoci na stavenisku ešte nebola ani jama. Nech sa netvári, že spadol z mesiaca. Vieme, že išli voľby, bolo sa treba pochváliť aj pomôcť kolegovi Buľkovi z SDKÚ v Barci a tak sa peniaze vyfakturované a zaplatené na Furči presunuli do Barce. Vrcholom arogancie starostu je však jeho dnešná žiadosť o služobnú cestu do Bruselu. Namiesto toho, aby sedel na jamách na stavenisku a plakal nad nimi, chce odcestovať," kritizoval starostu aj poslanec Jozef Čurlej (KDH).

Skryť Vypnúť reklamu

"Do funkcie ma zvolili občania, odstúpiť nemienim," argumentoval starosta Lumtzer, ktorému poslanci vo štvrtok vyslovili nedôveru.

Poslanci sa zo správy z poslaneckého prieskumu, ktorú vypracovali poslanci Monika Smolková (Smer - pôsobí ako zástupkyňa starostu), Margita Mireková (SDKÚ), Ľudovít Priester (ANO) a miestna kontrolórka Magdaléna Lucskayová (SMK), dozvedeli, že Mestská časť Dargovských hrdinov už vyplatila súkromnej spoločnosti Kame Group Slovakia celkovo 98 miliónov 234-tisíc korún. Namiesto osemnástich obytných domov stojí len jeden jediný, pričom sa celé leto na stavbe absolútne nepracovalo.

"Faktúra za projekt vo výške 5 830 000 Sk bola vystavená 4. novembra 2002, ďalšia faktúra na 58 301 191 Sk bola vystavená dňa 15. novembra 2002, pričom starostov súhlas na jej úhradu bol podpísaný v ten istý deň a to aj napriek tomu, že chýbal súpis prác, ktorý bol podpísaný až 21. 11. 2002," citujeme zo správy poslancov.

Skryť Vypnúť reklamu

V takmer šesťdesiatmiliónovej faktúre, ktorú starosta bez súpisu podpísal na uhradenie, sa nachádza 756 dverí, 792 okien, 580 prahov, takmer 2000 bm parapetnej dosky, zvislé a vodorovné konštrukcie drevostavby, úpravy povrchov, zemné práce a tepelné izolácie, konštrukcie tesárske, pri ktorých je montáž debnenia a latovania striech rovných, montáž spádových klínov pre rovné dosky a montáž obloženia stropov doskami tvrdými.

"Z toho vyplýva, že v novembri v minulom roku boli vyfaktúrované a zaplatené výrobky a práce, ktoré ešte nie sú urobené. Montáž je možné vykonávať iba na postavených domoch," hovorí poslanec Ľudovít Priester (ANO), ktorý už neverí, že spoločnosť Kame domy postaví.

Hneď začiatkom decembra 2002 starosta Lumtzer podpísal ďalšiu faktúru, tentokrát na 6 308 824 Sk, ktoré boli vyplatené za zemné práce, konštrukcie klampiarske - krytiny zo zinkového plechu, žľaby pododkvapové, oplechovanie ríms a ozdobných prvkov, odpadové rúry, výrobu a montáž schodiskových madiel, montáž obloženia stien palubovkami na pero drážku - 924 bm, montáž dverových krídiel - 350 ks, montáž parapetných dosiek - 259 ks, montáž prahu dverí 350 ks. Na ďalšej 9 miliónovej faktúre sú okrem iného napísané aj komunikácie a parkoviská, schody a chodníky. To všetko, prosím, starosta Lumtzer (SDKÚ) podpísal a zaplatil v decembri 2003, hoci domy do dnešného dňa nestoja.

Skryť Vypnúť reklamu

Úplne škandalózne je ďalšie zistenie komisie. Hoci podľa podpísanej zmluvy o dielo mala byť výkonom technického dozoru poverená osoba Mestskou časťou Furča, skutočnosť je taká, že stavebný dozor vykonáva Ing. Maroš Merjavý, ktorý je predsedom predstavenstva spoločnosti Kame Group Slovakia, to znamená, že každú faktúru podpisuje najprv ako predstaviteľ dodávateľa a potom ako obhajca práv investora.

"Aby stavebným dozorom bol dodávateľ, to sme v živote nevideli," čudovali sa nahlas poslanci.

Ing. Merjavý totiž tak dôkladne kontroluje sám seba, že do súpisu prác k faktúram sa dostali aj položky údajne z mestskej časti Barca, kde také isté domy Kame stavala. "To bol len omyl mojich pracovníkov, už u nás nepracujú," vysvetlil Ing. Merjavý poslancom, ktorí sa verejne ohradili, aby k nim mal úctu a "nekŕmil" ich rozprávkami, ktoré sa už ďalej nedajú počúvať.

Úplne do zúrivosti ich priviedol vyhlásením, že nemá na nich veľa času, lebo musí odísť na dohodnutú schôdzku. "Ako žena, gazdiná vás chcem upozorniť, že sme tu všetci poslanci prišli kvôli vám. Aj náš čas je vzácny, nie len váš. Je pre mňa úplne absurdné počúvať, ako narábate s miliónmi, ako ich omylom presúvate, pretože ste mali frmol. Pokiaľ vydávam peniaze, musím presne vedieť, za čo ich dám. Zaráža ma váš chladný postoj k celej záležitosti, štýl jednania. Vážte si prosím aj nás ľudí," zdôraznila poslankyňa Anna Thuroczyová (Smer) v diskusii.

Nájomné byty sa stavajú na majetkovo-právne nevysporiadaných pozemkoch, uzatvorené kúpne zmluvy sú síce platné, ale zatiaľ neúčinné - chýba právoplatné rozhodnutie Katastrálneho úradu. Pozemky, ktoré majú byť darované mestskej časti za korunu a to firmou Kame, zatiaľ vlastnia súkromní vlastníci. Komisia navštívila troch z nich a zistila, že zatiaľ márne čakajú na vyplatenie a to 800 Sk za meter štvorcový, ktoré im sľúbil jeden z majiteľov spoločnosti Kame. Ide o V. Kašpera, ktorý vlastní v lokalite Na hore 15 188 metrov štvorcových. Spoločnosť Kame potrebuje zaplatiť ešte 4600 metrov štvorcových štyrom rodinám.

"V rozpočte stavby na výkup pozemkov niet položka, z čoho to chcete vyplatiť. Ste dobročinná organizácia?" pýtal sa poslanec Priester. "Som totiž presvedčený, že cena za pozemky je tou vatou rozpočtu, bude mestskou časťou zaplatená, hoci tam nefiguruje," dodal pre Korzár poslanec Priester, ktorý požiadal Ing. Merjavého, aby predložil poslancom potvrdenie z daňového úradu o tom, aké má, resp. nemá firma kame pozdlžnosti.

Potleskom kolegov bol odmenený poslanec Vladimír Tóth (SDKÚ), profesiou stavebný odborník, štatutár Hutného projektu, ktorý zdôraznil, že prvou chybou bola súťaž, ktorú vyhrala firma bez referencií, firma, ktorá ešte nikdy obytný dom nepostavila.

"Môj osobný dojem je taký, že 50 miliónov z vyfakturovaných 98 miliónov je reálnych. Podľa drahého cenníka som prepočítal náklady, ktoré vyfaktúrovala Kame za projektové práce. Zistil som, že by nás to stálo o 3 milióny menej. Preto si myslím, že je nutné urobiť seriózny audit stavebných prác," zdôraznil poslanec Tóth, s ktorým súhlasila väčšina zastupiteľstva.

"Ak by spoločnosť Kame išla do konkurzu, znamenalo by to pre mestskú časť katastrofu. Je to hypotetická otázka, ale Furči by hrozila nútená správa. Pokiaľ by k tomu došlo, situácia by bola zrelá pre orgány činné v trestnom konaní," vysvetlil poslanec Priester.

* * *

Opatrenia schválené poslancami

- ihneď poveriť dvoch pracovníkov úradu pravidelnou kontrolou stavby a faktúr, kontrolovať bude aj komisia výstavby

- pripraviť dohodu o prevzatí splácania úveru mestskej časti firmou Kame až do kolaudácie stavby, pričom záväzok je nutné zabezpečiť záložným právom na nehnuteľnosť Kame

- zabezpečiť odborný audit rozpočtu stavby

- písomne upozorniť Kame na povinnosť predkladať súpis prác pred fakturáciou

- vyžiadať od firmy Kame zdokumentovanie všetkých vyplatených faktúr subdodávateľom

- vysporiadať položky za práce a služby, ktoré neboli zrealizované, ale boli zaplatené

- vyžiadať od firmy Kame potvrdenie z Daňového úradu II, že majú vyrovnané pozdĺžnosti

- zastupiteľstvo žiada starostu, aby pri podpisovaní faktúr postupoval v zmysle zmluvy, to znamená uhradiť práce až po odsúhlasení súpisu prác s kópiou stavebného denníka

- starosta musí predložiť poslancom všetky dodatky k zmluvám a akékoľvek iné zmluvy súvisiace s výstavbou bytov

- miestna kontrolórka na základe rozhodnutia zastupiteľstva podá podnet na Najvyšší kontrolný úrad, pretože bol porušený zákon o finančnej kontrole a sprostriedkami štátu sa nakladalo nehospodárne

- závery poslaneckého prieskumu budú predložené aj prokuratúre

* * *

L. Lumtzer: Nedôveru som si nezaslúžil, urobila sa jedna chyba

Zaslúžili ste si vyslovenie nedôvery poslancami za doterajší priebeh výstavby?

"Myslím, že nie. Materiál je a stavbu treba začať stavať. V piatok už firma nastúpila, verím, že to pôjde lepšie."

Opatrenia, ktoré schválili poslanci, by mali byť abecedou každého starostu, ktorú by mal dodržiavať sám od seba...

"Áno, sú také. Stala sa len jedna chyba, že sme vyplatili tie práce, ktoré sa tam dostali z Barce omylom."

Naozaj omylom?

"Áno."

Veríte spoločnosti Kame, že domy postaví?

"Verím."

Viete si predstaviť, čo bude robiť mestská časť, ak pôjde Kame do konkurzu?

"Neviem a ani si si to nechcem predstaviť, pretože neverím, že by sa to mohlo stať."

Poslanci sa obávajú, že štát bude žiadať naspäť peniaze, ktoré na výstavbu poskytol, lebo sa nedodržujú termíny a hospodárnosť?

"Odklad termínu sa vybavuje na ministerstve, pre prvý odklad sme súhlas dostali, teraz sa vybavuje ďalší na polovicu budúceho roka."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 2. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 3. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 4. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 5. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 6. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 7. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 8. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 9. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 10. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 1. Mikuláš s Majkom Spiritom? Môžete si ho užiť u vás doma
 2. Väčšina fajčiarov dala deťom cigarety, ak si vypýtali
 3. Podcast: Jeden lístok, veľa tratí
 4. Čo musíte vedieť, ak chcete prežiť Vianoce v zdraví a so svojimi
 5. Nová škôlka 21. storočia na Kramároch
 6. Do Turecka sa dostanete bezpečne z Bratislavy bez potreby testu
 7. Štedré dni s Niké: Vyhraj lyže s podpisom Petry Vlhovej!
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 10. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 715
 2. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 121
 3. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 635
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 632
 5. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 221
 6. Aká je chémia vôní 9 057
 7. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 8 656
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 571
 9. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy 8 286
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 012
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nová riaditeľka košickej detskej nemocnice: Teším sa na návrat

Chystá stretnutia so zamestnancami, primármi a vytvorí pracovný tím.

Jaroslava Feketeová. Snímka je z čias, keď pôsobila ako lekárka na Oddelení detskej onkológie a hematológie košickej DFN.
Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Rok po výbuchu. Majorošovci veria, že sa na Mukačevskú 7 ešte vrátia

Tragédia odhalila aj silu priateľstva.

Marek Majoroš na mieste, kde stála bytovka.

Najchladnejšie aj najteplejšie bolo v blízkosti Vihorlatu

Veľké rozdiely boli aj v rámci Východoslovenskej nížiny.

Teplota a relatívna vlhkosť.
Viki Olejárová by rada zbierala zážitky z celého sveta, chcela by prespať v baobabe aj si zaspievať so Stingom.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška.

Haščák z Penty ide do väzby, rozhodol súd

Haščákovi hrozí až 20 rokov.

Policajná eskorta priváža Jaroslava Haščáka na Špecializovaný trestný súd.
Premiér Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling.
Stĺpček Petra Schutza

Experiment avantgardný ako celoplošné testovanie

Ďalší pochod Slovenska po neprebádaných tretích (štvrtých) cestách boja s covidom.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop