ktorej členovia by zrejme nespĺňali zákonné podmienky pre pracovníkov strážnej služby, sme sa opýtali hovorcu USSK Jána Baču.
Podľa neho sa na členov tejto hliadky spomínaný zákon nevzťahuje: "Ich úlohou totiž nie je zasahovať proti tým, ktorí by chceli vniknúť do areálu, ani nahradzovať činnosť bezpečnostnej služby. Od hliadok sa očakáva len, že ohlásia pracovníkom našej bezpečnostnej služby podozrivé osoby alebo aktivity v priestore medzi Veľkou Idou a podnikom. Nemajú ani právomoc, ani prostriedky na to, aby zasahovali."
Na prípadný zásah sú (samozrejme, okrem polície) oprávnení výhradne pracovníci U. S. Steel Košice - SBS, s.r.o. Tí konajú aj na základe pozorovania a hlásenia hliadky, ktorej dávajú pracovné úlohy, riadia a organizujú jej činnosť a kontrolujú jej prácu.
Jedenásť Rómov v odlíšenom oblečení a s mobilnými telefónmi sa v non-stop hliadkovaní v úseku medzi Plynojemom a Bránou č. 8, ale mimo areálu USSK, strieda vo dvojiciach po ôsmich hodinách.
Dôvod, že miesta v hliadke a teda pracovné príležitosti dostali opäť len Rómovia - čo je označované za ich pozitívnu diskrimináciu - hovorca USSK vysvetľuje: "Výber ľudí do hliadok je výlučne na starostovi obce, ktorý pozná jej obyvateľov najlepšie. My sme iba vyslovili to, že by sme privítali, ak by ich tvorili hlavne Rómovia, ktorí najlepšie poznajú situáciu v rómskej osade neďaleko podniku." Práve odtiaľ totiž s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú tí, proti ktorým hliadka vznikla.
Podľa generálneho manažéra pre bezpečnosť podniku Chrisa Bowkera sa projekt len rozbieha a je v skúšobnom štádiu. "Po určitom čase ho vyhodnotíme a zvážime, či v ňom pokračovať. Po mesiaci sa dá povedať, že hlásení o poškodení majetku U. S. Steel alebo vniknutí do areálu bolo po odštartovaní projektu hliadok menej než v predchádzajúcom období. Tento systém Community Watch, čiže hliadok vytvorených z obyvateľov blízkej komunity, je v zahraničí používaný a úspešný a jeho cieľom je predchádzať stratám a poškodeniu majetku."
Za múrom, pred ktorým hliadka pôsobí, sa nachádzajú haldy troskoviska, odkiaľ v minulosti vo veľkom mizli železné predmety, ktoré sa dajú výhodne speňažiť v kovošrotoch vo V. Ide. "Ale pohyb hliadok má priaznivý účinok aj na okolie podniku. Napríklad v apríli bolo vysadených 3000 sadeníc topoľa kvôli vytvoreniu ochranného porastu, ale zaznamenali sme vtedy niekoľkonásobné ničenie čerstvého porastu. To ustalo po začatí pozorovania rómskymi hliadkami, a tak v októbri bude vysadených ďalších 1000 sadeníc stromov," uviedol J. Bača.
Motívom projektu bolo aj to, aby Rómovia prevzali zodpovednosť sami za seba a prispeli tak k rozvoju svojej komunity. Projekt v plnej výške financuje USSK, ale peniaze vypláca hliadke, teda svojim občanom, starosta - kvôli efektu pozitívnej autority. "Projekt je pod dohľadom a ak by sa vyskytol problém s hliadkami, očakávame reakciu od starostu obce. Ak bude skúšobné obdobie úspešné, spolupráca bude pokračovať ďalej."
Pilotný podobný projekt sa ujal, keď USSK v lete 2002 zamestnal na robotnícke práce vnútri areálu okolo 20 Rómov z V. Idy a dnes už ich tam pracuje cca 50.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári