rokov. Súd ich uznal vinnými z trestného činu nedovolenej výroby a držby omamnej látky, psychotropnej látky, jedu a prekurzora a obchodovania s ním.
"Priznávam, že som mal pri sebe marihuanu. Občas si ju zafajčím, kúpil som si ju v meste za 500 korún. Inak drogy neužívam. To, že som mal v bunde vrecka dva sáčky s metamfetamínom nie je pravda. Musel mi ich tam niekto podhodiť… Predtým som metamfetamín užíval, ale odkedy sa liečim v centre drogovej závislosti, tak nie," tvrdil pred senátom 22-ročný Zdenko, ktorého 21. februára 2000 spolu s ďalšími tromi konzumentmi drog zadržali príslušníci Národnej protidrogovej jednotky PZ PO Východ.
Zdenko si v to popoludnie pozval do bytu svojich rodičov priateľa Mareka a spolu fajčili "marišku". Potom ho poprosil, aby s ním šiel na neďalekú poštu. Zobrali fajku, balíček marihuany a vyšli pred blok. Opäť si zapálili a vydali sa na cestu k pošte. Skôr, ako k nej došli, zadržali ich na Irkutskej ulici policajti. Pri osobnej prehliadke Zdenka našli dve igelitové vrecúška, v ktorých, ako sa neskôr ukázalo, bolo 0,29 gramu metamfetanínu. Ide o psychotropnú látku a uvedené množstvo predstavovalo 10 jednorazových dávok. Okrem toho mal pri sebe aj 6,64 gramu sušiny rastliny konope, čo zodpovedá 13 dávkam.
Marek priznal, že v kritické februárové popoludnie fajčili "marišku", aj to, že pri zadržaní príslušníci protidrogovej jednotky u neho našli 0,14 gramu listov konope. "Bolo toho málo, tak na jeden šluk, ale mne by to stačilo, pretože marihuanu sme už predtým fajčili z kovovej fajky u Zdenka. Odovzdal som ju policajtom," uviedol Marek. Zdôraznil, že marihuanu mal len pre vlastnú potrebu. V súčasnosti je pod dohľadom psychiatra a už dva roky abstinuje.
Tretím zo štvorlístka na trestnej lavici bol 26-ročný Miroslav. Pri domovej prehliadke v byte jeho mamy na Raketovej ulici našli policajti dve použité a 47 nepoužitých injekčných striekačiek, pollitrovú fľašu s nálepkou päťpercentná Dextróza, ďalej 4 tabletky Diazepamu a 7 použitých igelitových vrecúšok, v ktorých ako neskôr experti zistili, boli stopy po metamfetamíne. "To všetko patrilo mne. V tom čase som užíval metamfetamín. Zháňal som si ho od rôznych dilerov v meste, ale teraz som čistý, nič neberiem. Čoskoro nastúpim do zamestnania, potrebujem si vybaviť už len zdravotnú prehliadku," uviedol Miro.
Najstarším spomedzi obvinených, navyše ťažko drogovo závislým, bol 38-ročný Ľubomír. Pri domovej prehliadke jeho bytu na Jenisejskej ulici v Košiciach, našli policajti v kritický februárový deň tri igelitové vrecúška, v ktorých bolo 1,068 gramu metamfetamínu. Mal tam aj injekčnú striekačku a väčšie množstvo nepoužitých uzatváracích sáčkov na ďalšiu distribúciu omamnej látky. O šesť dní neskôr vydal vo svojom byte príslušníkom protidrogovej jednotky 53,72 gramu metamfetamínu, ktorý si mal deň predtým zadovážiť.
"Neviem, odkiaľ sa vzal. Našiel som ho na chodbe bloku, kde bývam. Na skrinke rozvádzača Cabel Plus som si všimol nejaký sáčok. Otvoril som ho a prášok, ktorý bol v ňom, som ochutnal. Zistil som, že je to droga…," tvrdil obvinený. Dodal, že potom, čo sa pohádal s manželkou, ktorá chcela zobrať deti a odísť od neho, zavolal na číslo 158 s tým, že našiel drogu. Pri následnej domovej prehliadke jeho rodinného domu neďaleko Košíc, ktorá sa uskutočnila v ten istý deň, boli zaistené váhy so závažím, odmerky, čajník, hrniec a igelitové sáčky. Veci, ktoré sa používajú pri výrobe a distribúcii omamných látok. "Žiadne návykové látky som nevyrábal, nepredával, ani neprechovával," tvrdil Zdenko.
Zo záverov znalkyne z odvetvia toxikológie vyplynulo, že v moči a krvi obvinených bol po ich zadržaní zistený amfetamín, metamfetamín, efedrin a marihuana. Ľubomír sa podrobil aj psychiatrickému vyšetreniu. Podľa zistení znalkyne jeho osobnosť je nevyrovnaná, psychopatická a je závislý na Pervitíne. Znalkyňa zdôraznila, že v čase spáchania trestného činu išlo u obvineného o drogovú závislosť ťažkého stupňa. Jeho ovládacie a rozpoznávacie schopnosti boli zmenšené o 40 50 percent. Keďže jeho pobyt na slobode bol vzhľadom na všetky uvedené skutočnosti pre spoločnosť nebezpečný, znalkyňa navrhla protitoxikomanické liečenie Ľubomíra Z. ústavnou formou.
Na pojednávaní sa však ukázalo, že od vypracovania uvedeného posudku bol obvžalovaný už trikrát ústavne liečený a v súčasnosti sa podrobuje ambulantnej liečbe. Po doplňujúcej výpovedi jeho obvodného psychiatra a s prihliadnutím na závery znalcov súd dospel k záveru, že je potrebné uloženie ochranného psychiatrického aj protitoxikologického liečenia ústavnou formou. Verdikt súdu nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári