Spaceweek International Association (SIA) so sídlom v Houstone, prebiehať vo viac ako 5O krajinách sveta. SIA organizuje a koordinuje od roku 2000 celosvetové aktivity, orientované na propagáciu výskumu a využitia kozmu pre verejnosť. Svetový kozmický týždeň pripomína dva významné medzníky v dejinách kozmonautika: 4.10.1957 vypustil vtedajší Sovietsky zväz na obežnú dráhu okolo Zeme prvú umelú družice SPUTNIK 1. Desať rokov potom bola dňa 10.10.1967 podpísaná vo Viedni pod záštitou OSN Medzinárodná zmluva o mierovom využívaní kozmického priestoru a telies.
V predchádzajúcich rokoch sa do podujatia zapojili desiatky krajín na celom svete - vlani napríklad aj prešovská Krajská hvezdáreň. "Aj v tomto roku u nás pripravujeme pri príležitosti Svetového kozmického týždňa množstvo zaujímavých akcií. Verejnosť však chceme pozvať špeciálne na 9. október, kedy u nás bude Svetovému kozmickému týždňu patriť celodenný program," informovala nás RNDr. Danica Jančušková, vedúca popularizačného oddelenia krajskej hvezdárne v Prešove. Pretože v tomto roku sa najväčšiemu záujmu verejnosti teší pre pozoruhodné a zriedkavé priblíženie sa k Zemi najmä planéta Mars, D. Jančušková predpokladá, že verejnosť z programu zaujme predovšetkým prednáška Romana Tomčíka Mars, planéta roka.
Červená planéta Mars je najpríťažlivejšou aj pre návštevníkov pracovísk Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied vo Vysokých Tatrách. "Iba pred niekoľkými dňami sme slávili 60. výročie nášho vzniku a tak sme prakticky mali u nás Svetový kozmický týždeň s množstvom podujatí v predstihu. Samozrejme, i v tomto čase sme pripravení propagovať astronómiu pre najširšiu verejnosť," povedal RNDr. Ján Svoreň DrSc., riaditeľ Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici.
Poslanie Svetového kozmického týždňa, ktorý má v tomto roku hlavnú tému "Nové perspektívy v kozme", dôjde k naplneniu aj v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. "V našich expozíciách, ale predovšetkým v planetáriu, uvítame veľa mladých ľudí. Prídu ako na pravidelné hodiny astronómie, tak i ďalšie časti nášho programu, venovanému vesmíru a kozmonautike, povedala nám Magdaléna Semanová, lektorka planetária Slovendského technického múzea v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári