Rada školy. Obidva subjekty, ako informovali včera ich zástupcovia, sa obávajú, že Mestský magistrát (MM) zriadi v objekte cirkevnú základnú školu, na čo nevidia objektívne dôvody.
Podľa ich stanoviska nie je jasný dôvod, prečo z existujúcich piatich ZŠ na sídlisku vytypoval MM v racionalizačných zámerov práve ich, keďže škola nemá ani najhoršiu naplnenosť ani zlé ekonomické výsledky. Objekt je po rekonštrukcii za 3,57 milióna korún zo štátneho rozpočtu a moderne vybavený, vrátane počítačov, na čo prispeli aj rodičia. Navyše vedenie školy urobilo prieskum, podľa ktorého len 38 zo 450 žiakov prejavilo záujem navštevovať cirkevnú školu a z celého sídliska je to údajne len 100 žiakov. Rodičia i učitelia sú toho názoru, že logické by bolo umiestniť cirkevnú školu v ZŠ na Drábovej ulici, kde sú už štyri elokované triedy cirkevného gymnázia sv. Tomáša Akvinského.
Oddelenie školstva MM vypracovalo projekt racionalizácie siete škôl a školských zariadení, ktorý poslanci mestského zastupiteľstva odsúhlasili v júni 2003, uviedla k problému hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková. Z analýzy vyplynulo, že z piatich existujúcich základných škôl (ZŠ Čordákova, ZŠ Drábova, ZŠ Janigova, ZŠ Lechkého a ZŠ Starozagorská) je potrebné vyriešiť zrušenie jednej. K tomuto kroku núti mesto ako zriaďovateľa základných škôl neustály pokles počtu detí. Kapacita piatich ZŠ v mestskej časti KVP je 3690 žiakov, v súčasnosti ich navštevuje 2679 žiakov.
Na prerokovanie tohto zámeru bolo, spresnila hovorkyňa, 11. septembra 2003 zvolané pracovné stretnutie námestníka primátora s riaditeľmi všetkých piatich základných škôl, predsedami školských rád, zástupcami mestskej časti, vedúcim oddelenia školstva MM a predsedom školskej komisie mestského zastupiteľstva. Všetci pozvaní sa vyjadrili ku kritériami na výber jednej zo základných škôl, ktorá sa zmení na cirkevnú základnú školu a gymnázium. Bola medzi nimi vyťaženosť zariadení, demografický vývoj, čerpanie bežných výdavkov, poloha školy v rámci mestskej časti a špecifické vlastnosti objektu. Zúčastnení potvrdili, že údaje, ktoré sa posudzovali, vychádzajú z reálneho stavu. Na základe analýzy navrhuje oddelenie školstva MM vyradiť zo siete škôl ZŠ Čordákova, ktorá je v susedstve ZŠ Janigova. V prospech zachovania ZŠ Janigova okrem lepších kritérií hovorí podľa Bobrikovej aj to, že má väčšiu telocvičňu a jej súčasťou je bezpečnostný kryt, na ktorého prevádzku potrebuje mať mesto ako vlastník objektu priamy dosah. Žiaci zo ZŠ Čordákova budú pokračovať v dochádzke na ZŠ Janigova, ktorá je len minimálne vzdialená, prípadne podľa rozhodnutia rodičov na ostatné školy v mestskej časti.
Na októbrové rokovanie mestského zastupiteľstva predloží oddelenie školstva MM návrh na vyradenie ZŠ Čordákova zo siete škôl k 30. júnu 2004. V závislosti od rozhodnutia poslancov MZ potom požiada o vyradenie zo siete škôl a školských zariadení Ministerstvo školstva SR. Miestne zastupiteľstvo mestskej časti KVP 22. apríla 2003 vyjadrilo podporu a súhlas so zriadením cirkevnej ZŠ na Sídlisku KVP od školského roku 2004/05 a požiadalo mestské zastupiteľstvo o vyčlenenie takéhoto objektu. Popri základnej škole má Arcibiskupský školský úrad záujem zriadiť v jednej budove aj cirkevné gymnázium. Je predpoklad, že záujem o cirkevné školy by prejavili aj tí rodičia, deti ktorých momentálne dochádzajú do cirkevného gymnázia v mestskej časti Západ.
Otázku pracovného zaradenia učiteľov ZŠ Čordákova bude riešiť oddelenie školstva MM podľa ich záujmu. Keďže medzi učiteľmi na všetkých košických školách je stále dosť vysoké percento dôchodcov, bude sa v prvom rade postupovať týmto smerom. Po rokovaniach s Arcibiskupským školským úradom bude možné hovoriť aj o zotrvaní niektorých učiteľov na cirkevnej základnej škole a gymnáziu.
Otázka racionalizácie siete škôl a školských zariadení, poznamenala hovorkyňa, prinesie pri každom konkrétnom kroku vlnu emócií a protestov. Treba si však podľa nej uvedomiť, že mesto nedokáže finančné pokryť existujúcu sieť škôl. V súčasnosti má od Ministerstva financií SR len vyše 80 percent finančného krytia. "Zostávajúcich 20 percent nedokáže doplniť z vlastných zdrojov a ani v budúcich rokoch nemožno počítať s tým, že sa zadlženému mestu podarí rozdiely vykryť. Jediná možnosť, ako zachovať kvalitnú sieť škôl v meste Košice je utlmiť a zrušiť niektoré z nich," dodala Bobriková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári