Košiciach. Očakávalo sa, že Rudolf Zajac príde na východ s dvoma odvolacími dekrétmi, nakoniec sa však s riaditeľom Fakultnej nemocnice L. Pasteura i riaditeľom Vysokošpecializovaného odborného ústavu geriatrického dohodol na rozviazaní pracovného pomeru dohodou.
Novým šéfom ‚starej' nemocnice sa počnúc dnešným dňom stane mladý kardiológ Jaroslav Šajty. Tridsaťosemročný lekár dosiaľ pôsobil v troch súkromných firmách - bol spoločníkom ‚eseročkách' Betula, Kardiocomp a Medicomp Košice. Vo funkcii vystrieda 66-ročného Vladimíra Pramuka, ktorý FN L. Pasteura šéfoval päť rokov.
Na riaditeľskú stoličku v geriatrickom ústave si dnes zasadne 52-ročný psychiater Peter Fedurčok, ktorý pracoval vo Vojenskej leteckej nemocnici ako primár psychiatrického oddelenia. Ako psychiater pôsobil niekoľko rokov na čiastočný úväzok aj v ústave, ktorého vedenia sa v týchto dňoch ujíma. Včera popoludní sa krátko stretol so svojim predchodcom, 58-ročným Štefanom Kovaľom, ktorý sa netají svojim sklamaním nad tým, že musí ústav, ktorý sám vybudoval, opustiť.
* * *
Riaditeľ geriatrického ústavu musel odísť, pretože mal iné predstavy o jeho fungovaní, ako minister
Košice - O okolnostiach výmeny oboch riaditeľov sme sa včera pozhovárali s ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom.
Prezraďte, aké sú dôvody zmeny vedenia dvoch košických zdravotníckych zariadení?
"Argumenty boli v každom prípade iné. Čo sa týka Geriatrického centra, stojíme pred otázkou, či Košice potrebujú špecializovaný ústav, alebo skôr liečebňu pre dlhodobo chorých. V tom sme nenašli súzvuk s docentom Kovaľom, ktorého názory nekorelujú s potrebou mesta. A keďže nevieme kooperovať, je jednoduchšie skúsiť inú spoluprácu. Vedením geriatrie som poveril doktora Fedorčuka, ktorý by ju mal doviesť k úspešnému stavu. Podľa môjho názoru by malo ísť v prvom rade o ústav pre dlhodobo chorých a hospicovú starostlivosť, geriatria ako akútna medicína patrí skôr do pôsobnosti kliník. V prípade fakultnej nemocnice ide o iný problém. Pán Pramuk aj vzhľadom na svoj vek a zdravotný stav usúdil, že tempo, ktoré sme v súvislosti s plánovanými zmenami nasadili, mu už nevyhovuje. Musím ale poznamenať, že položil pre svojho nástupcu latku pomerne vysoko a kolektív, s ktorým sa dnes (včera, pozn. red.) rozlúčil, mu zatlieskal skutočne od srdca."
Ako ste sa rozhodovali pre nástupcov odchádzajúcich riaditeľov? Jeden je súkromným kardiológom, ďalší psychiatrom...
"Viac ako štyridsať percent našej populácie má psychické postihnutie, ktoré je typické práve vo vyššom veku. Doktor Fedorčuk má veľmi dobré renomé ako psychiater i manažér, čo vidím ako symbiózu - môže urobiť to najlepšie pre našich seniorov. Doktor Šajty je mladý, progresívny lekár s medicínskymi podnikateľskými skúsenosťami. Bude to šťuka v rybníku."
Chystáte aj nejaké ďalšie zmeny v Košiciach?
"V tejto chvíli nemáme pripravené nejaké. Ale riaditelia štátnych zdravotníckych zariadení dostali isté ukazovatele svojej ekonomickej výkonnosti a čaká ich tak veľký med, ako bič. Nie je správne, aby malé nemocnice, z ktorých sa stali neziskové organizácie, znižovali svoje náklady a štátne konali nehospodárne, zamestnávali veľké množstvo THP pracovníkov a podobne. Ak sa neudeje nič mimoriadne, určite neprídem zajtra ani o týždeň a ‚nezložím' žiadneho riaditeľa. Svojho času som na tlačovej besede v Košiciach vyhlásil, že dôverujem týmto riaditeľom a nemám dôvod na tom nič meniť."
Práve teraz však odchádzajú zo svojej funkcie dvaja...
"Slovo som dodržal, neodvolal som ani jedného. Dohodli sme sa. Musím však poznamenať, že pol roka v zdravotníctve, je ako päť rokov v normálnom živote. Nikdy nemožno vylúčiť, že niekde nenastane problém. Zatiaľ čo výmenu doktora Pramuka som neplánoval, u docenta Kovaľa som o tom uvažoval už dlhšie aj vzhľadom na výsledky hospodárenia ústavu či realizáciu stavby. Okrem toho nemal podporu vlastných zamestnancov. Mám pocit, že tá zmena bola potrebná, pretože šiel vlastnou cestou."
Aký bude teda ďalší osud ústavu?
"Mala by sa z neho stať nezisková organizácia, má na to ideálne podmienky, keďže nie je v komplexe žiadnej nemocnice a stojí v centre mesta. Smerovať budeme k odštátneniu, pričom do projektu by sa mohla zapojiť aj cirkev. Akútna geriatria by mala prejsť na interné kliniky."
A čo Fakultná nemocnica L. Pasteura?
"V komplexe nemocnice vznikol onkologický ústav, záležitosti ešte treba dotiahnuť. Okrem toho je potrebné dokončiť akciu Guľový blesk, teda získať zdroje pre nukleárnu medicínu, pretože iba s odretými ušami sme kúpili kobaltový ožarovač a lieneárny urýchlovač. Ďalej potrebujeme doriešiť otázku traumatológie, rozhodnúť sa, či to bude iba centrum, alebo inštitút. Veľmi vážne tiež uvažujeme nad možnosťou, že bude v Košiciach okrem Šace iba jediná pôrodnica, a to v ‚hornej' nemocnici. Tým skoncentrujeme pôrody, ľudí a kvalitnú výučbu na jedno miesto. Potom by sme mohli posilniť onkogynekológiu v starej nemocnici. To všetko sú dynamické veci a budeme musieť prekonať odpor ľudí, ktorých sa to dotkne."
* * *
Štefan Kovaľ: "Mal som dve možnosti - buď samovraždu, alebo odstrel!"
Košice - "Neodchádza sa mi ľahko, bol som k tomu donútený. Odchádzam s pocitmi sklamania. Nielen z môjho odchodu, ale aj z vývoja celej spoločnosti, pretože výmena riaditeľov nemocníc je politická záležitosť," tvrdí odchádzajúci riaditeľ Vysokošpecializovaného odborného ústavu geriatrického v Košiciach, ktorého navštívila personálna riaditeľka ministerstva zdravotníctva s výpoveďou už v pondelok popoludní.
"Nebol som proti odštátneniu ústavu, už v máji som navrhol jeho zmenu na neziskovú organizáciu. Celé mesiace so mnou minister nekomunikoval a vždy ma vylučovali zo všetkých porád riaditeľov zdravotníckych zariadení. Rozhodovalo sa o mne bezomňa. Čo sa týka výsledkov kontrol, je úplný výmysel, že by som musel odísť kvôli zlému výsledku hospodárenia, alebo žeby som preinvestoval peniaze, ktoré som nikdy nemal. Žiadna kontrola v ústave sa nikdy neskončila protokolom, iba zápisom, pretože sa neistili nijaké podstatné chyby v hospodárení. Mali sme azda najlepší hospodársky výsledok zo všetkých zdravotníckych zariadení na Slovensku..." hovorí Štefan Kovaľ. Podľa jeho slov za ním v ústave nestálo asi iba päť percent zamestnancov, ktorí chceli veľa peňazí za málo práce.
"Zariadenie som vybudoval takpovediac od základov, z niekdajšej krajskej politickej školy a viedol som ho trinásť rokov podľa svojho najlepšieho svedomia a odborných vedomostí. Teraz som mal dve možnosti - buď samovraždu, alebo odstrel. Ak by som neprijal výpoveď dohodou, došlo by k rozviazaniu pracovného pomeru pre porušenie pracovnej disciplíny... Pokiaľ som napáchal nejaké trestné činy, mali ich dať prešetriť orgánom činným v trestnom konaní. Na tom papieri bolo iba množstvo neprávd."
Štefan Kovaľ po prevzatí výpovede opustil nielen riaditeľskú stoličku, dohodou mu skončil i pracovný pomer v ústave. S ministrom zdravotníctva, ktorý toto zdravotnícke zariadenie včera navštívil, sa bývalý riaditeľ osobne nestretol. "Som totiž vypísaný," poznamenal neskrývajúc nechuť na osobné stretnutie so šéfom rezortu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári