niekoľko otázok.
Aké sú výsledky prieskumu, ktoré ste napísali do protokolu?
"O tom vás ešte nemôžem informovať, pretože by nebolo dobré, aby si ich kolegovia poslanci prečítali najprv s novín."
Ale my sa pýtať môžeme, keďže máme informácie?
"V tom vám nemôžem zabrániť."
Ako je možné, že sa na stavbe mesiace nič nedeje, kompetentní z úradu nechodia na nejaké kontrolné dni?
"Kontrolné dni boli pravidelne, ale vždy keď sa prišlo, sme sa nedozvedeli, že teraz tu nikto nie je a termín sa presunul na inokedy."
Ako boli stanovené termíny dokončenia?
"Úplne prvým termínom pri podpise zmluvy o dielo s generálnym dodávateľom bol stanovený na koniec roka 2002. To ešte neboli vybavené peniaze zo ŠFRB. Druhý termín sa určil, keď sa podpísal dodatok k zmluve. Išlo o 30. júna 2003. Druhým dodatkom sa určil termín na 31. decembra 2003."
Je možné takto posúvať termíny, keď ide o štátne peniaze, nebude peniaze žiadať naspäť?
"Možné to je len so súhlasom ministerstva. S prvým odsunom súhlasilo, druhý ešte schválený nie je, ale dodávateľ už dodal harmonogram prác spolu so žiadosťou o presunutie termínu na apríl 2004. Tvrdia, že to stihnú, dielce sú nakúpené, stačí už len montovať."
Aký dojem na vás urobili zástupcovia firmy?
"Počas prieskumu sme s predsedom predstavenstva jednali, na prejednanie protokolu sa ospravedlnil. Musím ale skonštatovať, že je s nimi ťažká komunikácia."
Tvrdíte, že úver nebol schválený v zastupiteľstve?
"O úvere sa vedelo, ale uznesenie o tom neexistuje, spomínal sa v iných materiáloch. Musíme to doriešiť na zastupiteľstve."
Na stavbe stojí jeden domček z osemnástich. Je pravdou, že úrad zaplatil firme dopredu za nezrealizované práce 85 miliónov, hoci sa reálne preinvestovalo cca 30 miliónov?
"Ťažko je to takto definovať. Zaplatené sú okná, dvere, ktoré môžu byť u dodávateľov, ale my sme to nezistili. Fakturovaných je 756 dverí, 792 okien atď., pričom všetko to môže byť na sklade u subdodávateľov. Výstavba mala byť rýchla, v priebehu štyroch týždňov mali byť domy zmontované. Výhrady však máme k tomu, že sa zaplatila napríklad aj montáž okien, o ktorých hovoríte, a to iste nie je štandardný postup. Mestská časť by to mala zaplatiť, až keď to firma naozaj urobí. Bola to chyba."
Sú výsledky prieskumu natoľko závažné, že by mohlo dôjsť k vysloveniu nedôvery starostovi?
"Ak by k tomu aj došlo, situáciu to nerieši, starosta zostáva starostom. Teraz treba hlavne rozmýšať ako situáciu napraviť a výstavbu dokončiť. Keby sa nebolo vyplatilo toľko peňazí, ako sa vyplatilo, ľahšie by sa nám jednalo. Teraz je mestská časť v polohe rukojemníka firmy Kame, vystavená na milosť a nemilosť. To určite nie je výhodná pozícia, hlavne ak je Furča chudobnou mestskou časťou, ktorá nemá vysoké príjmy. Situácia ma mrzí o to viac, že táto výstavba mala byť ukážkovou akciou. Peniaze boli vybavené ako na tácke, byty mali dávno stáť a popritom mohli byť spokojné aj firmy a ich zamestnanci, ktorí dostali pracovné príležitostí. Neviem pochopiť, prečo to tak nie je."
Starostu ste ako koalícia podporovali vo voľbách, ste súčasťou väčšinovej koalície?
"To je síce fakt, ale to ešte neznamená, že budeme zatvárať oči pred problémami a nebudeme konať. Všetci členovia komisie sme súčasťou koalície, ale bez ohľadu na to sme sa podpísali pod protokol z prieskumu."
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári