Hoci odbory na školách dali najavo svoju lojalitu asi na šesťdesiat percent, v praxi šlo všetko v starých koľajach. Aspoň na školách, ktoré sme navštívili my.
"Učitelia aj žiaci sú v triedach, na škole sa normálne učí," povedal nám riaditeľ SOU dopravného Ing. Jozef Eperješi, ktorého sme v inkriminovanom čase vytiahli z vyučovania. Pred avizovaným štrajkom dostal na stôl oznámenie z radov tunajších odborárov, ktorí mu ohlásili svoju 60-percentnú účasť na hodinovom štrajku. "Žiaci boli o štrajku a jeho dôvodoch vyrozumení. Ako cez vymedzenú hodinu prebieha výuka, je už na rozhodnutí samotných učiteľov," dodáva riaditeľ.
"Keďže u nás sa začína od nultej hodiny a žiaci sa učia každý druhý týždeň, sme nešťastný typ školy na regulérny štrajk. Študenti odchádzajú na prax, pracujú po dielňach, na servisoch, kde sú zmluvne viazaní. Nemôžu si dovoliť prestať pracovať, keď sa im tam horko-ťažko podarilo dostať. Iné by bolo štrajkovať prerušením maturít, alebo neotvorením na začiatku školského roku. Ale takáto hodinka a ešte v čase, ktorý nevyhovuje každému, nemá podľa mňa zmysel," myslí si jeden z učiteľov.
Podaktorí profesori však zobrali štraj doslovne. A tak mali prváci na hodine nemčinárky Ivony Némethovej voľný program. "Vysvetlila som im, o čo ide, a tak je výuka v tomto čase pozastavená," hovorí učiteľka (snímka na titulnej strane).
Na ZŠ Tomašíkovej stavili na symboliku. "Učitelia a pedagogický zbor majú pripnuté stužky. Minule sme sa k štrajku pripojili, neučilo sa celý deň, tentoraz sme zvolili takýto spôsob sympatie so štrajkujúcimi," hovorí riaditeľka PaedDr. Antónia Mündelová. Ako dodáva, žiaci prvého stupňa sa tu riadne učia, piataci až deviataci sa zase v tento deň zúčastnili účelového (kedysi branného) cvičenia.
Normálna výuka prebiehala napríklad i na gymnáziu Poštová, kde profesori v úvode hodiny študentov s celoslovenským štrajkom oboznámili a zvyšok vyučovania prebiehal v starých koľajach.
Organizovaným štrajkom sa vyhrážali najmä dopraváci, v prípade železničiarov by boli následky citeľnejšie. Na košickej stanici bol však pred deviatou pokoj. Cestujúci o výnimočnej situácii ani netušili, vlaky išli tak, ako mali, meškania hlásené neboli. Štrajkovú pohotovosť pripomínali len niekoľkí zamestnanci železníc s pripnutým odznakom spolupatričnosti.
"Vybrali sme si takúto 'inteligentnú' formu štrajku," hovorí Peter Šemrák, koordinátor generálnej rady OZ ŽSR. "V tejto chvíli ešte nevieme, koľkí z nás sa do štrajku zapojili, veď máme pod správou celý bývalý východoslovenský kraj. Je to každého slobodné rozhodnutie. Ale isté je, že navonok sa štrajk neprejaví, ani cestujúci nepocítia ujmu," dodáva Peter Šemrák. Ako na margo štrajku utrúsili podaktorí jeho sympatizanti, údajne aj bol z ich strany pokus o ostrejšiu formu protestu, tá vraj bola potlačená zastrašovaním zo strany vedenia, ktoré sa vyhrážalo postihmi.
Na podobný prístup vedenia sa sťažovali aj zamestnanci Obalovej vetvy U. S. Steel Košice, ktorí sa vraj nemohli prejaviť štrajkovou pohotovosťou po zásahu "zhora". "U. S. Steel Košice rešpektuje zákony SR a tiež právo ľudí, združených v odboroch, prejaviť svoju solidaritu s ostatnými odborármi. Avšak toto právo nemôže byť uplatňované s rizikom ohrozenia bezpečnosti našich zamestnancov, poškodenia zariadení alebo na úkor našich zákazníkov. Máme pri tom na pamäti vynikajúcu spoluprácu U. S. Steel Košice s odbormi a ostatnými zamestnancami a to, že spoločnosť stále dodržala všetky záväzky voči zamestnancom a bude ich rozhodne dodržiavať i naďalej," reaguje na tieto obvinenia v oficiálnom vyhlásení hovorca Ján Bača. Ako dodáva, pracovníci U. S. Steel sa do štrajku zapojili len symbolicky a výroba prerušená nebola.
Symbolicky počas práce prejavili solidaritu s odborármi i zamestnanci VSS a. s. Košice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári