písomne Košickému samosprávnemu kraju (KSK). Argumentovalo zväčša dôvodmi neplnenia si povinností jednotlivých členov súboru, alebo nedostatočnou umeleckou úrovňou ich práce. Jedného z tanečníkov preradili do techniky. Odísť musel napríklad aj popredný sólista Ondrej Ferko, alebo Otto Bunda a Marián Bango.
"Dodnes mi nikto nenapísal na papieri dôvody. Dostala som iba oznámenie o nepredĺžení pracovnej zmluvy. Dozvedela som sa iba ústne, že vraj kvôli tomu, že som bola často na maródke. Ja však viem, že dôvodom bola moja podpora herečky Sone Samkovej, bývalej členky Romathanu, ktorá pred časom musela z divadla odísť tiež. Podporila som ju na tlačovej konferencii, kde kritizovala niektoré postupy riaditeľa Karela Adama. Napokon väčšinu z nich potvrdila aj kontrola z KSK," obrátila sa na nás dnes už bývalá sólistka Romathanu Veronika Heráková, ktorá je presvedčená, že jej prepustenie nebolo spravodlivé a rovnako aj mnohých členov umeleckého súboru pred tým. "Skončila som Strednú umeleckú školu, mám kvalifikáciu a nemyslím si, že môj zdravotný stav je taký, že by som nemohla hrať divadlo. V divadle už pomaly neostanú ľudia, ktorí majú školu. Stále sú konkurzy na nových a nových členov. Kto sa postaví proti riaditeľovi, musí odísť. Úroveň divadla tým trpí. Nepáči sa mi ani, že po tom, ako kontrolór KSK zistil, že v divadle boli naozaj zvýhodňovaní rodinní príslušníci a dokázali mu porušenia niekoľkých paragrafov, ešte stále sedí na svojom mieste. Nič sa nestalo," tvrdí.
Nespokojní umelci napísali list županovi Rudolfovi Bauerovi s očakávaním riešenia. Nazdávajú sa, že ich nikto nechce počúvať, keď tvrdia, že sa riaditeľ zbavuje nepohodlných ľudí.
Riaditeľ Romathanu nám včera predložil potvrdenie z KSK, v ktorom stojí - "po následnej kontrole sa zistilo, že bola prijatá náprava nedostatkov zistených kontrolou v čase od 9. 12. 2002 do 15. 1. 2003 a príčiny ich vzniku sa priebežne riešia". To teda znamená, že riaditeľ naďalej ostáva vo funkcii.
Na otázku, prečo majú členovia Romathanu zmluvy vždy iba na pol roka, Karel Adam povedal: "Romathan nie je sociálny ústav. Majú v ňom pracovať iba takí, čo si vážia toto remeslo. Za ľudí, ktorých som prepustil, už mám náhradu. Robili sme konkurz, na ktorom sme doplnili súbor o šesť ľudí. Smerodajné budú pre mňa vždy výkony umelcov a nič iné. A odmietam tvrdenie, že som vyhodil Veroniku Herákovú z pomsty. Zdôvodnil som to v stanovisku, ktoré som poslal zriaďovateľovi. bolo to kvôli zdravotnému stavu," uviedol riaditeľ.
Kontrola zistila aj nesprávne zaraďovanie hercov do tarifných tried. Ako potvrdila ekonómka, nápravu už urobili. Mzdy však nemôžu byť vyššie, divadlo má dotáciu od KSK, ktorá pokryje iba prevádzku a platy. Na inscenácie ani na zájazdy neostáva takmer nič. Navyše má inštitúcia na krku takmer 2-miliónový dlh a ten kvôli neplateniu penále neustále narastá. Podľa riaditeľa aj preto, že pri prechode pod KSK dostala každá kultúrna inštitúcia od štátu peniaze na oddĺženie, ale 3 milióny, ktoré dostal Romathan, použil KSK na zakúpenie budovy, v ktorej rómske divadlo sídli. Práve kvôli chýbajúcim financiám nedávno požiadali o pomoc vicepremiéra Pála Csákyho a splnomocnenkyňu vlády Kláru Orgovánovú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári