rozporuplne. V podstate ani nemajú dosť informácií na to, aby jednoznančne povedali, koľko ľudí sa do štrajku zapojí, prípadne aký scenár štrajk bude mať. S výnimkou školstva.
"Do štrajku sa zapája viac ako 63 % stredných škôl a školských zariadení v Košickom a Prešovskom kraji. Školy si môžu urobiť svoj scenár štrajku sami, my sme odporúčali, aby bola práca prerušená medzi 8. a 9. hodinou, to znamená, že učitelia môžu byť v škole, ale nepracovať. Ďalším variantom je, že prídu do školy učitelia aj žiaci až na deviatu hodinu," vysvetľuje predseda Rady ZO OZ pracovníkov školstva a vedy pre stredné školy Ing. Pavel Ondek.
Na našu otázku, či spomínané percento pri požiadavkách odborárov nie je nízke, odpovedal: "Zatiaľ máme len prvotné informácie, budeme múdrejší až neskôr, uvidíme, koľko ľudí sa zapojilo. Ale v porovnaní s tým, keď sme robili štrajk samostatne ako Odborový zväz školstva, je to menej."
Ako dodáva, pokiaľ vláda nezareaguje na štrajk a požiadavky odborárov, zíde sa mimoriadny snem Konfederácie odborových zväzov, ktorý odsúhlasí ďalšie kroky.
"Kolektívna dohoda na rok 2004 by mala byť podpísaná v týchto dňoch, alebo do termínu, kedy bude do parlamentu predkladaný štátny rozpočet. Ak sa nepodpíše, vznikne právo na štrajk pre celú sféru zamestnancov vo verejnej sklužbe. V prvom rade ide o navýšenie tarifných platov. Ak ale v budúcnosti nebude štátny rozpočet uvažovať o navýšení rozpočtu pre školstvo tak, aby stúpal podiel v rámci HDP a bude hroziť pokles reálnych platov, tak pripúšťame možnosť štrajku cez maturity, alebo ich bojkot. Nevylučujem, že čoskoro bude ďalší štrajk, ktorý by mal byť niekedy do polovice októbra. Išlo by minimálne o jednodňový štrajk, ale uvažuje sa i o neobmedzenom."
Máte pocit, že sa odborári zapoja, keď samotní majú obavy, že im mzda za dni, ktoré by štrajkovali, bude nevyhnutne chýbať?
"Tu platí, že pokiaľ nepracujem, štrajkujem, nemám nárok na plat. Iná vec je, či ak je štrajkujúci člen odborov, či mu zväz mzdu uhradí. Pre všetkých však peniaze nemáme, veď združujeme 100 tisíc ľudí."
Vedúci košického pracoviska Generálnej rady Odborového zväzu Železníc SR Peter Šemrák včera netušil, ako sa štrajk dotkne dopravy na železniciach.
"My nie sme vyhlasovateľom štrajku, ten vyhlásila konfederácia odborových zväzov. My však vyjadrujeme solidaritu. Netuším, či budú vlaky stáť, robíme všetko preto, aby sme záujmy zamestnancov podporili. Sme ale demokrati a závisí od každého zamestnanca, či sa do štrajku zapojí."
V opačnom duchu sa vyjadruje aj člen Rady OZ Kovo za Košický kraj Ján Matu: "Zväzy pripravujú štrajk samostatne. Niekde bude štrajk solidárny, inde zas ostrý. Tam, kde je trojzmenná prevádzka, ako napríklad v železiarňach, nechceme zastaviť linky. Nám nejde o to, aby sme ekonomicky destabilizovali podniky, štrajk je namierený proti vláde. Pokiaľ sa vláda nespamätá, bude nasledovať vypísanie referenda za predčasné voľby," uzavrel J. Matu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári