severnej poluguli bola jesenná rovnodenosť, prežívame prvé desiatky hodín nového ročného obdobia.
Jesenná rovnodennosť pripadá na 23. septembrový deň pomerne často. Na 22. septembra pripadla jesenná rovnodennosť naposledy v roku 1976, predtým v roku 1972 a 1968 a to po dlhej pauze, keď sa tak naposledy stalo v roku 1897. V tomto tisícročí pripadne termín jesennej rovnodennosti na 23. 9. 22-krát, na 22. 9. 76-krát a na 21. 9. iba dvakrát - najbližšie sa tak 21. 9. stane v roku 2096. Za kuriozitu sa považuje, ak sa termín jesennej rovnodennosti zhoduje s dátumom 24. 9. Tento neobyčajný výskyt bol naposledy zaznamenaný v minulom storočí, v roku 1931 a najbližšie nad ním budú uvažovať ľudia až v roku 2303.
Na premenlivosť termínov rovnodennosti vplýva pohyb Slnka okolo Zeme a komplikácie, ktoré si spôsobili ľudia nedokonalými reformami kalendárov, vrátane gregoriánskej. Aj premenlivé termíny slnovratov, keď sa menia i v prípade jarného, letného a jesenného, inšpirujú o súčasníkov k stále novým projektom na zmeny kalendára. Práve pred 80 rokmi vznikla pri Lige národov dokonca zvláštna komisia pre reformu kalendára, takáto pôsobí dnes aj pri OSN. Popri návrhoch na reformu gregoriánskeho kalendára sa objavujú i návrhy na kreovanie spoľahlivejšieho,takzvaného večného kalendára.
Príchod jesene je podľa starých mýtov označovaný za čas, kedy nám na severnej poluguli boh svetla až do jarnej rovnodennosti mizne v temnom podzemí - načas umiera. Deje sa tak potom, ako už v termíne letného slnovratu utrpel od večného súpera, vládcu temnôt, smrteľné zranenia.
Jeseň sa v prvých týždňoch nesie ešte v znamení dokončenia žatvy, zberu úrody a poďakovania za všetky dary prírody z polí, záhrad, lúk a hôr. A, samozrejme,
žijeme v čase starostlivých príprav na dlhé zimné obdobie a odpočinok. Astrológovia a mágovia odporúčajú, hľadať v tomto ročnom období každému človeku svoju vlastnú rovnováhu a vnútornú harmóniu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári