Bauerovej ulici. V utorok sa v týchto priestoroch stretli pracovníčky sociálnych oddelení všetkých okresných úradov a Krajského úradu, aby si na odbornom seminári pripomenuli výročie tohto zariadenia.
"Poskytujeme pomoc deťom s poruchami správania, učenia, či deťom zo sociálne znevýhodnených rodín. Žiaľ, čoraz častejšie sa vyskytujú i prípady závislostí, alebo k nám prídu deti týrané, zneužívané či zanedbané," hovorí vedúca strediska a zároveň tunajšia terapeutka Mgr. Katarína Melichová.
Jej klientami sú deti a mládež z druhého stupňa základných škôl, doporučené sociálnym pracovníčkami, školami alebo psychologickými poradňami.
"Kapacitne sme schopní prijať okolo desať detí, čo je vzhľadom na veľkosť nášho okresu stále málo. Deti k nám dochádzajú asi rok, kedy sa s nimi snažíme pracovať, podchytiť a eliminovať ich poruchy, využívame pritom rôzne formy terapeutických postupov," pokračuje Mgr. Melichová, ktorá v tomto zariadení pracuje už desať rokov stále sama, napriek akútnej potrebe ďalšieho špecializovaného personálu. V súvislosti s plánovaným rušením okresných úradov tiež vyvstáva otázka, čo bude s ďalším osudom strediska.
"Zatiaľ nevieme, na koho prejde zriaďovateľská funkcia, bola by však škoda, keby tak zabehnuté zariadenie muselo skončiť," dodáva Katarína Melichová.
"O jeho opodstatnenosti svedčí i fakt, že z 200 detí, ktoré doteraz využili naše služby, bolo napokon umiestnených do ústavov len jedenásť, aj to zo závažných dôvodov. Snažíme sa pôsobiť najmä na úrovni prevencie, deti sa nám darí podchytiť načas a správne nasmerovať bez toho, aby bola nevyhnutná ústavná liečba," dokončí Mgr. melichová so slovami, že problémových detí, je stále viac, stredisko pod náporom rodičov neprestajne vyťažené a preto by v prípade zrušenia jeho činnosť v Košiciach výrazne absentovala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári