riaditeľom v spoločnosti KOSIT, ktorá má pod palcom odpadové hospodárstvo východoslovenskej metropoly.
"K tomu sa nebudem vyjadrovať, nie som kompetentná. Skúste na budúci týždeň, keď tu bude generálny riaditeľ,"zareagovala na našu otázku asistentka generálneho v Kosit, a. s.
"Rokovania už nejaký čas prebiehajú, pracovné zaradenie ešte nie je presne špecifikované," potvrdil nám včera naše informácie Jozef Filas. "Bude to nejaká riadiaca funkcia, ale keďže to ešte nie je oficiálne uzavreté, nerád by som to v médiach rozoberal. Vedenie spoločnosti Kosit ma s takouto ponukou oslovilo, osobne som nemal také ambície. Som ako vysokoškolský učiteľ spokojný, aj teraz ste ma zastihli presne po prednáške."
Na otázku, kedy to bude spečatené, Filas zareagoval: "Možný je aj prvý október. Ale úväzok v škole by som si rád ponechal, nechcel by som stratiť kontakt s Technickou univerzitou."
Po minuloročných komunálnych voľbách, v ktorých ľavica prepadla, sa ani Jozef Filas neprebojoval do mestského zastupiteľstva a tak celkom prirodzene prišiel aj námestníkovskú stoličku. Na konci volebného obdobia sa stal ako zodpovedný námestník za narábanie s mestskými bytmi, jednou z kľúčových postáv bytovej aféry, ktorú odštartoval výber nájomníkov do bytov na Čechovovej ulici a následne správy hlavného kontrolóra. S komunálnou politikou však kontakt celkom nestratil, pôsobí ako poslanec zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja.
Na otázku, či ponúknuté riaditeľské miesto je odmenou talianskych investorov za to, že sa dostali do lukratívnej oblasti odpadov mesta počas jeho pôsobenia na radnici, Jozef Filas odpovedal: "Nechápem to vôbec ako odmenu, neviem totiž za čo by ma mali odmeniť. Zvíťazili v medzinárodnom tendri, lebo dali mestu najlepšiu ponuku. Beriem to ako ponuku, ktorú som dostal na základe mojej práce pre spoločnosť Kosit. Pôsobil som tam ešte za mesto ako člen predstavenstva, pomáhal som im v naštartovaní činnosti v Košiciach. Ich ponuka je potvrdením toho, že s mojou prácou boli spokojní."
Na otázku, či sa začne učiť po taliansky, keďže rozhodujúcimi akcionármi v spoločnosti sú zástupcovia štyroch talianskych miest Verona, Ferrara, Modena a Benátky, Filas odvetil s úsmevom: "To už sú také hypotetické otázky. Isteže by bolo lepšie, keby som taliansky vedel."
Zaujímavý je fakt, že jeho kolega - exnámestník primátora Boris Farkašovský, ktorý zastupoval na radnici SOP, sa po neúspešných komunálnych voľbách zamestnal taktiež v spoločnosti, ktorá s mestom uzavrela lukratívny obchod počas jeho pôsobenia na radnici. Ide o spoločnosť Elektrovod Energie, ktorá je sesterskou spoločnosťou Elektrovodu-Osvetlenie. Tá získala v minulom volebnom období lukratívnu zmluvu na prenájom verejného osvetlenia Košíc, jeho modernizáciu a údržbu na 15 rokov s tým, že každoročne dostane z mestského rozpočtu cca 50 miliónov Sk.
"Keby som išiel kdekoľvek, vždy by sa našli zlé jazyky, ktoré by v tom videli nejaké prepojenia. Ke´d som prestal byť námestníkom, celkom logicky som sa začal obzerať po ďalšej práci. Cítim sa vynikajúco po psychickej i fyzickej stránke, mám vzdelanie i prax, takže som rozhodne nechcel ísť na úrad práce," komentoval svoj nástup na riaditeľský post v spoločnosti Elektrovod Energie Ing. Boris Farkašovský, ktorý na rozdiel od kolegu Filasa uspel vo voľbách do mestského parlamentu, kde sa stal poslancom ako člen SOP na kandidátke koalície SMK-ANO-Smer, pričom podľa jeho slov mu miesto ponúkli Maďari.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári