doplnky, po ktorých siahali dámy od 18. do 20. storočia. K najčastejším doplnkom vtedajších čias patrili rozhodne vejáre.
Tie však mali v každej kultúre iný význam - v Indii boli atribútom kráľovskej dôstojnosti, v Japonsku symbolom vojenskej moci, na panovníckych dvoroch hrali dôležitú úlohu v rámci dvorného ceremoniálu. Ich výzdoba bola okrem krásy materiálu podmienená aj historickým obdobím. Kým v prvej polovici 18. storočia boli módne maľované vejáre s témou lásky a pastierskych idýl, často s erotickým nádychom, v druhej polovici 18. storočia už maľbu vystriedali flitrové výzdoby a na začiatku 20. storočia dominovali výtvarné techniky s rastlinným, figurálnym a zvieracím motívom na liste papiera či textilu.
Na košickej výstave sa môžete pokochať napríklad aj vejárom, na ktorom sú podobizne panovníkov a veliteľov ústredných spojeneckých mocností. Na dobročinnom plese v roku 1915 ho pri vstupe rozdávala veľkokňažná Augusta, vnučka cisára Františka Jozefa. Zaujímavé sú aj vyobrazenia vychádzkových šiat z roku 1912, či svadobné šaty, do ktorých sa obliekali nevesty pred 100 rokmi.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári