Minister: podpláca sa iba preto, že nefungujú služby!
Košice - Minister zdravotníctva tvrdí, že média prekrútili jeho slová o úplatkoch v zdravotníctve, ktoré legalizovať rozhodne nechystá. "Toto si
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Košice - Minister zdravotníctva tvrdí, že média prekrútili jeho slová o úplatkoch v zdravotníctve, ktoré legalizovať rozhodne nechystá.
"Toto si novinári vymysleli, takýto nezmysel nemohol odomňa nikto nikdy počuť. Úplatky sa nedajú legalizovať, úplatok je vždy úplatok. Som za to, aby súkromné zdroje pôsobili legálne v systéme, aby ľudia vedeli, čo si za svoje peniaze kúpia a čo dostanú a mohli poskytnuté služby kontrolovať. Môžu dostať niečo, čo im verejné zdroje nedokážu zabezpečiť, ale nie to, čo je v rozpore s dobrými mravmi," povedal nám Rudolf Zajac.
Podľa ministra neexistuje spôsob, ako presunúť bočné príjmy do štátnej pokladnice.
"Tak jednoducho sa s korupciou zatočiť nedá. My sa jej zbavíme až vtedy, keď začne fungovať systém. Až si občania uvedomia, že to, čo si zaplatia, alebo čo za nich zaplatí poisťovňa, aj dostanú. Korupcia totiž nie je v hlavách obyčajných ľudí. Oni podplácajú iba preto, že tu nefungujú služby. Akonáhle sa dajú do poriadku, zbavíme sa aj korupcie. Preto sa za socializmu podplácalo v autoservise, ale dnes sa tam už podplácať nemusí, zatiaľ čo v zdravotníctve sa to stále deje. Ľudia podplácajú iba preto, že sú k tomu donútení," hovorí R. Zajac.
Pripravované právne normy, ktoré sa momentálne pečú v kuchyni ministerstva zdravotníctva, však umožnia pacientom doplatiť si za nadštandardné služby či urýchlenie plánovanej operácie. Podľa Tomáša Szalaya z Ministerstva zdravotníctva SR ale pôjde iba o chronické neakútne výkony, ktoré možno odložiť, napríklad hluchý žlčníkový kameň či endoprotézu bedrového kĺbu.
"Pôjde o tie záležitosti, s ktorými môže človek pokojne žiť, aj keď sa urgentne neriešia - teda čakať niekoľko mesiacov na operáciu. Čakanie na operáciu srdca či transplantáciu obličiek, to je už iná záležitosť, pretože ide o život zachraňujúci výkon. Pri týchto záležitostiach nebude šanca sa predbehnúť, milionári nebudú zvýhodňovaní pred poberateľmi starobného dôchodku," vysvetľuje T. Szalay, podľa ktorého problém, prečo ľudia nemôžu postúpiť banálnu operáciu okamžite, nie je v tom, že by neboli lekári, implantáty, či kapacita operačnej sály. Chýbajú iba peniaze, takže zákrok nemá kto zaplatiť.
"Ľudia nečakajú na operáciu ako takú, ale na to, kedy poisťovňa nemocnici povie, že má na ňu peniaze. Nuž a poisťovňa môže mať pre pacienta peniaze na operáciu napríklad až o dva roky, pretože si to naplánovala tak, že nemocnica zoperuje ročne iba sto pacientov, pričom on je v poradovníku na tristom mieste. Nové právne normy však umožnia dohodnúť sa s poisťovňou, že si zaplatíte operáciu v plnej sume a ona vám peniaze vráti časom naspäť. Vy prídete o úroky, ktoré by ste získali ich investovaním, avšak môžete byť zoperovaný okamžite. Pritom nedôjde k ukráteniu ostatných pacientov, lebo oni dostanú zákrok presne podľa plánu," hovorí Tomáš Szalay, pričom zdôrazňuje, že pacient sa teda de facto nepredbehne, iba vystúpi zo zoznamu.
Túto možnosť mu umožní séria pripravovaných zákonov, ktoré by mali začať platiť v budúcom roku. Zmenia sa totiž vzťahy poskytovateľ - pacient - zdravotná poisťovňa. Tomáš Szalay však pripúšťa, že je otázne, či sa poisťovne tejto možnosti chytia, aj keď bude legislatívne možná.
"Náš problém je v tom, že čakacie listiny by za normálnych okolností mala manažovať poisťovňa, pretože sa čaká na peniaze za chronické výkony z jej strany. Ale realita je taká, že waiting list existuje v nemocnici a profitujú z toho lekári, ktorí ním vydierajú pacientov. Častokrát zinkasujú peniaze za uprednostnenie, pričom sa možno na daný zákrok vôbec nemusí čakať," dodáva.
Podľa odhadov sa u nás ročne premelie 'bielymi obálkami' asi 12 miliárd korún, takže každý Slovák dá lekárom do vrecka viac ako dve tisícky. Platí sa za uprednostnenie v poradovníku na výkon, pri ktorom sú dlhé čakacie lehoty, za skúsenejšieho lekára - primára, prednostu, atď. - za predpísanie kvalitnejších liekov a podobne. Matematika je jednoduchá - hmotne zainteresovaný lekár urobí pre pacienta viac. Keďže Arabelin zázračný prsteň k dispozícii nemáme, otočiť musíme myslenie ľudí. Na to sa však musí zmeniť aj systém poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári