vykrádanie vozidiel.
Tie najjednoduchšie krádeže realizované rozbitím okna na vozidle vykonávajú však spravidla jednotlivci. Predstavujú asi 60 percent z celkového počtu prípadov. Vozidlá otvorené bez zjavného násilia majú na svedomí skupinky, ktoré sú organizované. Autá strednej i vyššej triedy otvárajú technológiami, do ktorých sú ochotní ´vraziť´ aj desiatky tisíc korún.
Obete
Obeťami vlamačov sú často podnikatelia, ktorí nechávajú cenné veci vo vozidle. "Ľudia sú nepoučiteľní... aj keď si myslia, že vyjdú z auta len na okamih, môžu sa stať obeťami krádeže. Z vozidiel aj v priebehu niekoľkých sekúnd dokážu zlodeji ukradnúť tržby, notebooky, mobily a prehrávače," hovorí riaditeľ odboru kriminálnej polície OR PZ Košice I mjr. JUDr. Andrej Hrabčák.
Majitelia nechávajú cennosti vo vozidle aj preto, že pre nich možno nemajú zvláštnu hodnotu. "Pre solventného človeka niekedy dvojročný notebook s nadobúdacou hodnotou 60-tisíc už nemusí mať hodnotu, preto ho spokojne ponechá na zadnom okne svojho vozidla," hovorí mjr. Hrabčák.
Osobitnou skupinou sú mobilné telefóny, ktoré sú ľahko speňažiteľné. "Aparáty sú populárne u mládeže, zlodeji medzi nimi majú svojich ľudí, ktorých zásobujú. Dôvod je jednoduchý - každý mladý človek chce vlastniť mobil."
Páchatelia vedia mobil predať bez problémov aj u oficiálneho predajcu.
"Ak príde niekto s viacerými mobilmi a ponúkne ich na predaj v autorizovanej predajni, vzniká podozrenie, že pochádzajú z krádeže. Polícia by bola vďačná, keby takéto podozrenia predajcovia akoukoľvek cestou oznamovali na polícii."
Komplici
Organizovanejšie skupiny pôsobiace v Starom Meste majú aj svojich spolupracovníkov, ktorí im dávajú tipy na vlámania i ostatné krádeže.
"Skupinky páchateľov majú svojich spoločníkov - komplicov, ktorí ich zásobujú tipmi, pretože páchatelia nemajú vlastné stanoviská. Presúvajú sa podľa potreby i podľa tipu, ktorý dostanú. Väčšinou sú však zlodeji na parkoviskách prítomní a vyberajú si obete sami. Dva týždne sú povedzme pred Hutníkom, potom sa presťahujú inde a o tri mesiace sa tam vrátia."
Páchateľmi sú skôr nezamestnaní mladí ľudia, ktorí svoju činnosť berú ako živobytie. Prípadné zadržanie a odsúdenie chápu ako riziko povolania a spravidla po prepustení v trestnej činnosti pokračujú aj do vyššieho veku.
Košice - mekka zlodejov
Veľkým problémom pri objasňovaní je fakt, že páchatelia prichádzajú do Košíc aj z iných okresov. "Sadnú na autobus či vlak, privezú sa a pokúšajú sa niečo odcudziť. Ak nájdu vozidlo, kde je nejaká cennosť, schmatnú kameň, rozbijú okno a spokojne odcestujú, niekedy sa zdržia aj dlhšie. Evidujeme zlodejov z Trebišova, Prešova, ale napríklad aj z Kráľovského Chlmca, chodia zovšadiaľ - aj z iných krajov," uvádza mjr. Hrabčák.
Ako je možné túto rozvíjajúcu sa trestnú činnosť potlačiť?
"Treba povedať, že páchateľov je naozaj veľa, policajti však nemôžu stáť pri každom aute, preto ostáva na majiteľoch vozidiel, aby si v nich nenechávali cennosti vyššej hodnoty. Pokiaľ ide o preventívne pôsobenie, kriminálnej polícii pomáhajú policajti poriadkovej polície, dopravnej polície, pohotovostnej motorizovenej jednotky, mestskej polície a Železničná polícia v rámci svojich možností. Rezervu však vidím v lepšej organizácii kriminálnej polície, no najmä v dôraze na prevencii páchania tejto trestnej činnosti. Z všeobecného hľadiska však možno povedať, že automobiloví vlamači tu budú dovtedy, pokiaľ bude nízka kúpna sila obyvateľstva. Ak sa to v budúcnosti zmení, odcudzované predmety už nebudú cennosťami," uzatvára mjr. Hrabčák.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári