veľkou dávkou nevôle. Rovnako je to v prípade Slovenskej živnostenskej komory (SŽK), ktorej členovia v piatok nešetrili ostrou kritikou smerom k ministerstvu a celej vláde. Členovia vlády navrhovanú legislatívnu úpravu odôvodnili tým, že viaceré komory mali také rozsiahle právomoci, že bránili zdravej konkurencii a podnikaniu. Klasickým prípadom je komora zastrešujúca lekárnikov, ktorá rozhodovala o tom, kto a kde si môže či nemôže otvoriť lekáreň.
"Nie je správne, aby komory zanikli z iniciatívy štátneho úradníka v čase, keď sa pripravujeme na vstup do EÚ," povedal predseda komory Ing. Milan Kuzma. Podľa zástupcov SŽK podobné komory existujú vo všetkých členských štátoch EÚ.
Predseda košickej krajskej zložky SŽK Ervín Boháčik: "Hoci v zmysle zákona by jedným zo zdrojov príjmov našej komory mali byť aj prostriedky zo štátneho rozpočtu, doposiaľ sme nedostali ani korunu. Náklady spojené s našimi aktivitami vykrývame výlučne z vlastných prostriedkov, teda z príspevkov našich členov."
Hlavnou náplňou komory je vzdelávanie živnostníkov a poradenstvo v oblasti legislatívy. SŽK organizuje rôzne školenia a kurzy pre členov aj nečlenov za poplatky, ktoré sú, ako zdôraznil E. Boháčik, výrazne nižšie, než aké si účtujú rôzne agentúry. Zo zákona má komora povinnosť vydávať svoje stanoviská k žiadostiam o udelenie koncesovaných živností a zabezpečuje aj skúšky odbornej spôsobilosti. Nie je však práve tu možné hľadať analógiu s komorou lekárnikov, keď SŽK má takéto kompetencie? Nehrozí z jej strany v tomto smere zvýhodňovanie svojich členov pred ostatnými?
"Čo sa týka stanovísk, ktoré vydávame ku koncesovaným živnostiam, v tomto smere naše stanoviská nie sú záväzné pre orgány štátnej správy. Skúšky odbornej spôsobilosti, ktoré vykonávame, už záväzné sú. V žiadnom prípade však nemáme záujem zabrániť niekomu v podnikaní, práve naopak, naším cieľom je, aby mohol podnikať každý, kto chce a tomu prispôsobujeme aj naše aktivity. Zvýhodňovanie našich členov samozrejme existuje, ale je presne taxatívne vymedzené. Naši členovia napríklad platia menej za rôzne školenia a semináre, ako nečlenovia," uviedol E. Boháčik.
Zástupcovia SŽK argumentujú aj tým, že v snahe hájiť záujmy živnostníkov rokujú s orgánmi štátnej správy, sú členmi komisií pri orgánoch štátnej správy či samosprávy a podobne. Nemohla by však takéto aktivity komora vyvíjať aj po svojom zrušení napríklad transformáciou na nejaké záujmové združenie?
"Ak nebudeme inštitúciou, ktorá má v zmysle zákona určité práva ale aj povinnosti, stráca to celé zmysel. Bolo by na rozhodnutí každého úradníka, či by s nami rokoval alebo nie," poznamenal L. Kuzma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári