noviel zákonov o obrane SR a o brannej povinnosti, ktoré schválila vláda. Z pôvodne piatich Územných vojenských správ na území Košíc teda zostane jedna.
"Po 54 rokoch sa opäť vraciame k starým štruktúram, nakoľko 1. 10. 1949 vznikli krajské vojenské veliteľstvá v Košiciach a v Prešove. Zákonom č.330/2003, ktorým sa dopĺňa zákon č. 319/2002 o obrane Slovenskej republiky sa dňom 30. 9. 2003 zruší 22 územných vojenských správ v rámci Košického a Prešovského kraja, ktorých územným obvodom boli okresy," hovorí riaditeľ Vyššej vojenskej správy pre Košický a Prešovský kraj plk. Ing. Miloš Timko.
Zároveň vznikajú dve územné vojenské správy s krajskou pôsobnosťou a to Územná vojenská správa Košice a Prešov.
"Následne od 31. 12. 2003 bude zrušená aj Vyššia vojenská správa v Košiciach a od tohto termínu bude špecializovaná štátna správa na úseku obrany pôsobiť v nových štruktúrach. To znamená, že osem novovzniknutých územných vojenských správ so sídlom v centrách krajov bude riadiť Vyššia vojenská správa v Banskej Bystrici."
Táto skutočnosť bude mať dopad aj na redukciu personálu a zamestnancov vojenských správ.
"U nás pôjde k 64 % zníženiu počtov profesionálnych vojakov a zamestnancov vo verejnej a štátnej službe. Rád by som v tejto súvislosti poďakoval poslancom z východoslovenského regiónu, ktorí do poslednej chvíle bojovali o to, aby sídlom Vyššej vojenskej správy boli Košice. Bohužiaľ v parlamente sme tesne prehrali a to nielen boj o sídlo, ale aj o 65 pracovných miest, ktoré by na východe Slovenska zostali."
Pre ľudí, ktorí z času na čas vojenské správy navštevujú, nastanú od 1. októbra určité problémy.
"Občania to budú mať na naše úrady jednoznačne ďalej a aj finančne náročnejšie. Naopak, naši zamestnanci si budú musieť zvyknúť na nové metódy práce, nakoľko s tým istým počtom občanov budú naďalej pracovať z jedného krajského centra. Krajské územné vojenské správy budú pôsobiť v intenciách svojich predchodcov a teda majú za úlohu plniť záležitosti na úseku mobilizačného mierového doplňovania, ale aj na úseku civilnej služby, či správy majetku štátu. Budeme sa musieť vysporiadať aj s tým, že za brancami budeme musieť cestovať do okresných miest, kde budeme vykonávať odvody. Tam si musíme vybrať aj vhodné priestory, niektoré si prenajmeme."
Práve pre ľudí, ktorí budú pracovať v nových štruktúrach, sa cestovanie stane každodenným zamestnaním.
"Odvody v našom kraji trvajú 7 - 8 mesiacov v roku, pri štyroch pracovných dňoch, ktoré tomu v týždni venujeme. Napriek tomu, že momentálne dochádza k likvidácii 22 územných vojenských správ, sa ale ľudia nemusia báť. Všetky podnety, ktoré podali počas septembra na staré územné vojenské správy, budú vyriešené. V tejto súvislosti nastanú aj zmeny adries Územných vojenských správ. V prešovskom kraji má Územná vojenská správa Prešov sídliť na Jarkovej ulici č. 28 a Územná vojenská správa v Košiciach bude sídliť na Komenského ulici 39A v Košiciach. Teda v budove kadetky, kde momentálne sídli vyššia vojenská správa. Odvody pre občanov mesta Košice, ktoré sa majú vykonať ešte v tomto roku, prebehnú ešte v priestoroch Územnej vojenskej správy Košice II. na Puškinovej ulici."
V rámci Slovenska sa jedná o zníženie počtu zamestnancov vojenských správ zhruba z 1000 na 360.
"V každom kraji zostane 38 pracovných miest, teda na východe príde o prácu z terajšieho počtu až 70 % ľudí, čo je asi 250 pracovných miest pre profesinálnych vojakov a zamestnancov. Ľudia to znášajú ťažko, nakoľko tunajší trh práce neponúka široké možnosti zamestnania. Profesionálni vojaci sú na tom podobne ako zamestnanci, aj keď majú nárok na rekvalifikačné kurzy. Skúsenosti z minulosti ukazujú, že aj napriek absolvovaniu kurzov sú ťažko umiestniteľní na trhu práce, keďže ide o ľudí nad 45 rokov."
Považujete tieto kroky za šťastné?
"Určite nie, ale musíme pochopiť skutočnosť, že sme v roku 2002 deklarovali, že budeme mať profesionálnu armádu. Redukcia personálu je teda nevyhnutná, ale mohlo sa to riešiť trochu citlivejšie a so znižovaním úloh, ktoré sú kladené na rušiace sa územné vojenské správy sme mohli postupne znižovať počty pracovníkov až do roku 2006, kedy má vzniknúť profesionálna armáda a zruší sa inštitút výkonu základnej a náhradnej služby."
Armáda sa teda bude musieť zbaviť aj všetkých budov, v ktorých vojenské správy sídlili.
"Všetky objekty v ktorých sme boli v prenájmoch, musíme vrátiť pôvodným majiteľom a budovy, ktoré sú vlastníctvom štátu, sme ponúkli štátnym rozpočtovým organizáciám. Je to ale dlhotrvajuci proces a záleží na kompetentných na ministerstve financií, kedy tieto budovy budú prevedené novým užívateľom."
Ako bude teda vyzerať situácia v súvislosti s vojenskými správami do konca mesiaca a po tomto termíne?
"Do 30. 9. 2003 zamestnanci budú pracovať na likvidácii majetku. Po tomto termíne prídu o prácu a budú si musieť hľadať novú. Profesionálni vojaci, ktorí už čakajú na personálne rozkazy, budú v ochrannej lehote a musia plniť úlohy v likvidačných skupinách s tým, že počnúc koncom roka budú všetci prepustení do zálohy. Občania pokiaľ by chceli do konca septembra vybaviť nejaké veci, môžu prísť na terajšiu územnú vojenskú správu a táto ju postúpi na nástupnícku organizáciu. Odporúčam však, aby svoje požiadavky adresovali už novým organizáciám."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári