folklórneho festivalu. V skratke C.I.O.F.F. (Conseil International des Organisations de Festival de Folklore et d' Arts Traditionnels) sa ukrýva podujatie jedinečného charakteru, ktoré preznetuje folklór rôznych národov. Festival vynikal pestrosťou krojov, tancov, piesní a zvykov. Tešil sa bohatej účasti exotických súborov z rôznych krajín sveta ako sú Argentína, Peru, Srí Lanka, Srbsko, Čečensko, Slovinsko, ale nezabudlo sa ani na domácich zástupcov z Talianska.
Slovenský folklór ako aj mesto Košice na tomto podujatí reprezentoval folklórny súbor BORIEVKA, ktorý bol založený v roku 1979. Naďalej funguje ako vysokoškolský folklórny súbor popri VLA v Košiciach. Vo svojej umeleckej tvorbe reprezentuje tance a spevy východoslovenského regiónu. Umeleckým vedúcim a choreografom súboru je Michal Noga.
"Kedysi som pôsobil vo folklórnom súbore Dargov. V tom čase som sa ako tanečník zúčastnil festivalu C.I.O.F.F. po prvýkrát. Som veľmi rád, že som sa mohol vrátiť na miesta, kde som kedysi tancoval. Oživil som si spomienky a v konečnom dôsledku som mohol porovnať, ako veľmi sa zmenila celková organizácia podujatia. Samozrejme, v pozitívnom zmysle. Každý súbor bol individuálny vo svojom predstavení, nebolo núdze o pestrosť tanca a spevu. So zatajeným dychom sme sledovali šabľový tanec súboru z Čečenska, bolo to čosi úžasné. Celý čas sme im držali palce, aby si neublížili."
Náročného, ale najmä temperamentného talianskeho diváka zaujali nielen krásne "vichodňarske dzifki", ale aj autentické kroje a tance zo Šariša, Spiša a Zemplína. Folkórny súbor Borievka sa vo svojom vystúpení predstavil tradičnou karičkou, čardášom z Pozdišoviec, tancami zo Žakaroviec a Zamutoviec, piesňami či raslavskou polkou.
Päťdňový festival obohatil svojim programom nielen návštevníkov, ale aj samotných účinkujúcich. V prezentácii jednotlivých súborov, ktoré trvali 40 minút, účastníci ponúkli kus zo svojich tradícií, tanečného či speváckeho umenia. Vyvrcholením festivalu bol sprievod mestom a večerný galaprogram a odcenenia pre jednotlivé súbory.
"Sprievod mestom, ktorý mal 2 km, bol snáď najnáročnejší. Každých desať metrov sme tancovali a spievali, bolo to vyčerpávajúce. Tešila nás však pozornosť mietnych, ktorí stáli popri ceste a doslova tvorili ľudský múr. Bolo to úžasné," povedal Michal Noga.
Súbory prijal primátor mesta Gorizia. Od zástupcov C. I. O. F. F. obdržali účinkujúci cenu za účasť. Borievka si navyše doniesla domov cenu, ktorú vyspievali dievčatá v interpretácii autentických spevov z východného Slovenska.
"Veľkým potešením a poctou pre nás bolo, keď v závere prišiel delegát C.I.O.F.F. a ponúkol nám spoluprácu v účasti budúceho festivalu v roku 2004. Takáto ponuka sa samozrejme odmietnuť nedá. S úsmevom dodám, že úspech mal nielen náš folklór, ale aj nefalšovaná slovenská Slivovica, ktorá žala slávu hlavne u Talianov," prezradil choreograf Michal Noga.
Festival v Gorizi bol nádherným vyvrcholením bohatého folklórneho leta. Začiatkom augusta Borievka vystúpila so svojím programom v maďarskom meste Mezőkővesd a za svoj najväčší úspech považuje účinkovanie v programe na počesť životného jubilea známej slovenskej etnografky Melánie Nemcovej vo Východnej. Každoročne sa súbor zúčastňuje aj podujatí, ako sú Akademický Zvolen a Akademická Nitra, kde si zmeria sily spolu s ostatnými vysokoškolskými folklórnymi súbormi. Nedávno Borievka absolvovala aj folklórny Trenčín 2003, z ktorého si doniesli dve ceny. Na tomto podujatí bol zároveň odcenený aj najlepší sólo tanečník a sólo pár Borievky.
Autor: Martina Tobiášová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári