so svojim najnovším projektom "šialencov rytmu a tanca" zvaným GASP, ktorý po bratislavskej premiére zavíta i na východné Slovensko. Košické predstavenie sa odohrá 8. októbra v kine Capitol, pričom lístky už môžete kúpiť v predpredaji pokladne Capitolu, MIC OD Dargov alebo ICMK na Hlavnej 59. Že ešte nie ste rozhodnutí, či si tento nezvyčajný zážitok necháte ujsť? Možno vás navnadí sám Ján Ďurovčík, s ktorým sme sa porozprávali nielen o jeho najnovšom predstavení.
O čom je GASP v porovnaní s vašimi doterajšími tanečnými dielami?
"Je to neporovnateľne menšie predstavenie. GASP je viac o hre, s množstvom komiky. Ide o komornú šou, založenú na neuveriteľnej ľudskej hravosti. Tanečníci na pódiu vyrábajú rytmus pomocou nezvyčajných vecí a nástrojov. Či už sú to murárske lyžice, kelne, hadice, vedrá alebo fúriky. Tentoraz nebudú stredobodom veľké efekty, ale virtuozita samotných ľudí."
Bude spojivkom choreografií nejaký príbeh?
"Nie. GASP má len ľudí pobaviť. A očariť tým, ako sa dá tancovať napríklad tango na murárskom lešení."
Ako vznikal GASP?
"Ohlušujúco. Tie rytmy sú naozaj frenetické a v uzavretom priestore, pri nekonečných skúškach, to občas ide pekne na nervy. A tak sme museli niekedy von pred sálu a skúšali sme na otvorenom priestranstve, na dvore, v prírode. Tam to tak nepočuť. Náročné choreografie na lešení si vyžiadali i veľa zranení. Preskakovať z poschodia na poschodie a pritom tancovať rockandroll je ozaj veľmi ťažké. Tanečníci tak opäť siahli do svojich najhlbších rezerv, o ktorých možno ani sami netušili."
Kto sa v tejto šou predstaví?
"Objavia sa tam sólisti SĽUK-u aj sólisti Lúčnice. Po hudobnej stránke pôjde o zmodernizovaný mix Mozarta, Vivaldiho až po súčasné hudobné smery. Hudbu mixovali v michalovskom štúdiu Apel. Ale celkový sound je predovšetkým v rytme."
Pre koho je predstavenie určené?
"Pre širokú verejnosť. Na svoje si prídu i mladí i starí. Je to môj zatiaľ posledný projekt, už sa teším na bratislavskú premiéru 22. septembra a potom na reakcie divákov na východe. Momentálne má pre mňa GASP, tak ako každé moje nové dielo, najväčší význam."
Čo vlastne znamená slovíčko GASP?
"Je to slovná hračka. Okrem toho, že je to rytmické slovíčko, čo charakterizuje celé predstavenie, v preklade znamená ťažký dych po výkone. Viete také to dychčanie po behu, alebo rýchlom takci. V angličtine zase slovný zvrat "to gasp" znamená zomrieť od úžasu. Ja len dúfam, že nám diváci nepoumierajú od úžasu, ale že sa aspoň trochu pobavia."
Nedávno ste sa vrátili z Japonska...
"Bol som tam už druhý krát. Prvý krát som tam mal len nejaké vybavovačky, no a teraz už mám za sebou osem dní ozajstnej práce. Z Tokia som sa vrátil predvčerom. Paralelne s bratislavskými skúškami GASP-u, tam skúšam s tamojším tanečným súborom Vtáka ohniváka. Ten by sa mal odpremiérovať v Tokijskom národnom divadle."
Ako sa pracuje s Japoncami?
"Zničili ma. To sa nedá ani slovne popísať. Ten rozdiel pracovať u nás a v Japonsku je diametrálne odlišný. Osem až desaťhodinové skúšky boli úplne bežné, bez toho, aby si niekto čo len vypýtal pauzu. Bežné boli i presuny z jedného obrovského štúdia do druhého ešte krajšieho, za veľmi krátky čas medzi dvoma skúškami. V mentalite Japoncov vôbec nie je určené, kedy si majú dávať čas na oddych. Ten dáva choreograf, keď uzná za vhodné. Je to krajina, ktorá má realitu postavenú úplne inak. Nedá sa to porovnávať. Navyše pracujem tam s ľuďmi pozbieranými z celého sveta, napríklad s bývalým sólistom helsinského baletu a podobne, takže je to čosi nové i pre mňa."
Aj ste si vychutnali krajinu vychádzajúceho slnka?
"Nie, vôbec. Absolútne som na to nemal čas. Japonsko sa vychutnáva prácou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári