najobávanejších škodcov - kukuričiar koreňový, dokáže v rekordne krátkom čase nemilosrdne zničiť porasty kukurice na veľmi veľkých plochách. Ešte vlani pestovatelia kukurice na východe Slovenska spávali, pokiaľ ide o výskyt kukuričiara koreňového, spokojne. Správy zo západného a stredného Slovenska už síce jeho výskyt avizovali, východniari však dúfali, že táto pliaga ich obíde. Škody, ktoré kukuričiar koreňový dokáže spôsobiť, prirovnávajú pestovatelia ku katastrofe, ktorú pred rokmi narobil jeden z najznámejších škodcov, obávaná mandelinka zemiaková.
"Žiaľ, v Čiernej nad Tisou, v Košiciach,
Michalovciach i v okolí Vranova nad Topľou sme už výskyt kukuričiara koreňového zaznamenali v tomto roku prvý raz i my. Postupoval z krajín bývalej Juhoslávie a cez Maďarsko ďalej na sever k nám," hovorí Ing. Marián Radosa z košickej pobočky Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP).
Nie je to jediný škodca, ktorého rozšírenie spustili popri inom extrémy počasia v posledných rokoch.
"Aj keď sme ovocinárov a zahradníkov varovali, pretože našim upozorneniam nevenovali všetci náležitú pozornosť, v tomto roku sa rozširuje aj ďalší nebezpečný, navyše všežravý škodca - mora bavlníková. Tá konzumuje naozaj široký sortiment -kukuricu, paradajky, ale napríklad aj kvety karafiátov. Nájsť ju možno na ihličnatých i listnatých stromoch a mimoriadne obľubuje orechy."
A ako keby nadelenia v podobe škodcov, ktoré sa doteraz na východe Slovenska nevyskytovali, nebolo dosť, rastlinolekári zaznamenávajú i prítomnosť závažného, rakovine podobného ochorenia stromov - spály.
"Predbežne ju evidujeme na ovocných stromoch vo vzdialenosti približne 20 kilometrov od hraníc s Maďarskou republikou. Vyskytuje sa na dulách a o závažnosti tohto ochorenia svedčí fakt, že spála dokáže dulový strom zničiť i za krátkych 21 dní," varuje inžinier Radosa.
Keďže ministerstvo pôodohospodárstva predbežne neuvoľnilo použitie antibiotík, ktoré dokážu nebezpečné ochorenie stromov zastaviť (má sa tak stať až v budúcom roku), podľa Radosu je zatiaľ jedinou ochranou pred šírením spály okamžité vyrúbanie a spálenie celého napadnutého dulového stromu i s koreňmi. Mnohí ovocinári majú k dulám veľké sympatie a s radikálnymi riešeniami váhajú.
Odborníci však naliehavo radia, aby ovocinári k tejto nepopulárnej prevencii pristúpili bez otáľania - skúsenosti z krajín, kde sa spála rozšírila, totiž dokumentujú, že choroba sa v ďalšom roku rozširuje i na ďalšie ovocné stromy.
"Kto teda v tomto roku nezlikviduje napadnutý dulový strom, tomu spála o rok zničí celý sad," varuje pred hrozivou prognózou východoslovenských ovocinárov inžinier Radosa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári