miliardy korún. Véesžetka uzatvorila s Pentou Group, a. s., mandátnu zmluvu, podľa ktorej pohľadávky VSŽ bude spravovať a vymáhať Penta. Finančná skupina Penta je zároveň najvýznamnejším akcionárom VSŽ. Počas uplynulých siedmich rokov neboli tieto pohľadávky zo strany VSŽ vymáhané dostatočne razantne, čím mohli niektorí dlžníci dospieť k názoru, že ich záväzok voči véesžetke bol zrušený. Balík pohľadávok je obrovský - je ich zhruba 400. Väčšiu časť pohľadávok v sumárnej hodnote istín 2,2 miliardy korún sa rozhodla spoločnosť odpredať. Zverejnila inzerát s ponukou na odplatné postúpenie pohľadávok. V zozname pohľadávok figurujú zaujímavé firmy a v niekoľkých prípadoch dokonca až stámiliónové čiastky.
"Máme záujem aj odplatne postupovať pohľadávky svojho klienta VSŽ. Záujemcovia o pohľadávky, uvedené v inzeráte zverejnenom v dennej tlači, môžu svoje ponuky predkladať odo dňa zverejnenia inzerátu až do 20. októbra tohto roku," uviedol Anton Bittner, projektový manager spoločnosti Penta a dodal: "Po uplynutí lehoty na predkladanie ponúk budú odpredané pohľadávky, o ktoré prejavia záujemcovia seriózny záujem, ak ponúkaná cena bude pre VSŽ prijateľná. Pohľadávky, ktoré nebudú postúpené na tretí subjekt, bude naďalej vymáhať spoločnosť Penta."
Prečo bude pohľadávky vymáhať VSŽ vymáhať práve Penta?
"VSŽ nemá kapacitu ani know-how na spravovanie pohľadávok," uviedol prezident VSŽ Peter Benedikt.
Penta na druhej strane patrí k najsilnejším hráčom v tejto oblasti. Z celkového balíka pohľadávok na Slovensku, ktorý sa odhaduje na 250 až 400 miliárd korún, Penta spravuje asi desať percent. Výrazné aktivity v tejto oblasti má aj v susednej Českej republike. V súvislosti so správou a vymáhaním pohľadávok voči dlžníkom VSŽ bude Penta zbierať všetky dostupné informácie, ktoré by mohli napomôcť k ich úspešnému vymáhaniu.
"S výzvou na dodávanie takéhoto druhu informácií sa prostredníctvom inzerátu obraciame na širokú verejnosť. Každá informácia, ktorá prispeje k úspešnému vymáhaniu pohľadávok, bude finančne odmenená," uviedol Anton Bittner.
Zhruba 20 percent z celkového balíka pohľadávok VSŽ predstavujú klasické pohľadávky z obchodného styku, v drvivej väčšine týchto prípadov ide o dlžné sumy nižšie ako jeden milión korún. Zvyšná časť pohľadávok pochádza z obdobia rokov 1992 až 2000, kedy bolo hospodárenie VSŽ často médiami pertraktované. Na povrch vyplávali kauzy, na konci ktorých sú dnes často komplikované obchodné prípady a pohľadávky.
VSŽ predáva pohľadávky voči 259 svojim dlžníkom, všetko sú to pohľadávky s viac ako 360 dňami po lehote splatnosti. Spomedzi dlžných subjektov je 84 z nich v konkurze, 52 v exekúcii, 10 v likvidácii, teda predávané pohľadávky sú aj dlžníkom, prípadne súdom uznané. V 21 prípadoch sú vedené súdne spory, kde však väčšinou sú sporné len časti istín pohľadávok respektíve príslušenstvo, teda úroky, penále a podobne.
Firiem v zozname, ktoré véesžetke dlhujú viac ako 10 miliónov korún, je devätnásť. Hitparádu vedie spoločnosť Control a. s., kde istina pohľadávky VSŽ predstavuje takmer 547 miliónov korún, ďalších 400 miliónov sú úroky. Firma je v konkurze, VSŽ svoju pohľadávku prihlásila v rámci konkurzu. V konkurze je aj druhý najväčší dlžník véesžetky - ARDS, o. c. p., a. s., kde je VSŽ takisto jedným z veriteľov v rámci konkurzného konania s pohľadávkou vo výške 409 miliónov korún - opäť ide len o istinu. V konkurze skončili aj ďalšie subjekty, voči ktorým si VSŽ nárokuje pohľadávky prevyšujúce sto miliónov korún ako Všeobecná, akciová spoločnosť, Labstroj či Slovenské lodenice, a. s.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári