zhodujú v tom, že súčasné náklady cca 130 miliónov sú vzhľadom na finančnú situáciu neúmerne vysoké.
"Chceme dosiahnúť zoštíhlenie magistrátu, to je náš zásadný postoj," povedal pre Korzár Igor Laskovský.
"Sme presvedčení, že na magistráte sú rezervy. Znižovanie stavu však nesmie byť na úkor kvalitného fungovania magistrátu, aby si mesto plnilo všetky úlohy."
S názorom kolegu sa stotožňuje aj koaličný partner, klub KDH-DS. "Ratingová agentúra mestu vytýkala, že má razantnejšie vstúpiť do zmeny organizačného poriadku. My to hovoríme už dávno, je potrebné prehodnotiť všetky miesta, zeefektívniť činnosti, posilniť úseky, ktoré sú strategicky dôležité a možno utĺmiť iné. Dvoch zástupcov riaditeľa považujem za zbytočných, hlavne ak mesto nemá peniaze," dodáva Emil Kočiš (KDH).
Poslanci sa neboja, že ich za to budú úradníci na magistráte nenávidieť. "Báť sa, či nebáť? Niekto to raz musí urobiť, keďže je mesto v takej situácii, v akej je. Musíme si dobre zvážiť, či budeme šetriť na platoch na magistráte, alebo nedáme na opravy ciest, do dopravy alebo osvetlenia. Horšie by bolo negatívne zasiahnúť do života tisícov Košičanov. Ideálne riešenia neexistujú," hovorí I. Laskovský.
Na poslednom zastupiteľstve však poslanci odmietli návrh na tzv. malú novelu organizačného poriadku magistrátu. "Prekážalo nám to, že sa vytvárali nové pracovné miesta, hoci sme jasne deklarovali, že stavy sa majú znižovať. Schválením by sme naštartovali proces, ktorým by sa obsadili nové miesta a čo by sa stalo potom, keď zistíme, že nie sú na to peniaze v rozpočte? Preto sme presvedčení, že správnejší je opačný postup. Najprv si podrobne prediskutovať návrh budúcoročného rozpočtu mesta, jeho priority, aby sme vedeli, ako si mesto stojí a koľko si budeme môcť dovoliť dať na správu," vysvetľuje Laskovský.
Poslanci preto prijali uznesenie, ktorým uložili riaditeľovi magistrátu úlohu pripraviť komlexný návrh zmeny organizačného poriadku na októbrové zastupiteľstvo. "Bude to pracovný návrh z magistrátu, ku ktorému sa bude možné ešte vyjadriť, dať pripomienky tak, aby sme v decembri mohli spolu s rozpočtom schváliť aj organizačný poriadok."
Najsilnejšie kluby zastupiteľstva si uvedomujú, že post riaditeľa magistrátu ako výkonného človeka, ktorý riadi magistrát sa bude musieť riešiť oveľa skôr. Súčasný riaditeľ Ján Kovalčin totiž plánuje z tohto postu odísť, kvôli zdravotným problémom je často mimo práce, teraz napríklad na liečení.
"Oficiálna požiadavka od primátora, že by chcel na toto miesto hlavného kontrolóra Ondreja Bernáta, zatiaľ nezaznela. Primátor by mal iniciovať stretnutie predsedov poslaneckých klubov, aby sme si takú dôležitú vec prediskutovali," dodáva Laskovský.
Poslanec Emil Kočiš hovorí, že takáto požiadavka zaznela síce niekedy začiatkom roka, keď sa jednalo o obsadení námestníckych postov, ale Zdenko Trebuľa ju napokon stiahol. "Teraz, keď sme ustúpili a kandidáta na post námestníka vymenili, odrazu prichádza s tým, že mu máme schváliť riaditeľa, ktorého si vybral. S takouto vecou sa nechodí za päť minút dvanásť a len tak, musíme si k tomu sadnúť a vypočuť si predstavy kontrolóra, ako by chcel na tomto poste fungovať. Pretože uznávam, že by mal mať dôveru primátora, ale platí aj to, že má dobre spolupracovať so zastupiteľstvom, čo doteraz zo strany Kovalčina nebolo," vysvetľuje Kočiš.
Proti osobe hlavného kontrolóra v kluboch nemajú zásadné pripomienky, nevylučujú však, že by mohli navrhnúť aj oni kandidátov, ktorí sú schopní, vzdelaní a vyznajú sa v samospráve. "Napríklad Richard Hojer, vzdelaný ekonóm, seriózny človek s praxou v samosprávou. Pracoval ako prednosta na sídlisku Ťahanovce. Toho by som si vedel na tomto mieste predstaviť a viem, že by to zvládol vynikajúco."
Zhodujú sa však v tom, že oficiálne stanoviská sa budú prijímať až po oficiálnom oznámení primátora a spoločných rokovaniach.
Podľa I. Laskovského by sa otázkou sfunkčnenia riadenia magistrátu malo zaoberať mimoriadne zastupiteľstvo niekedy koncom septembra, na ktorom by sa mali schváliť aj podmienky vypísania tendrov na speňaženie lesov. "To však prepokladá, že sa s pánom primátorom stretneme a dohodneme. Posledné dva mesiace sme to šťastie nemali, komunikácia viazla."
Poslanci uznávajú, že príprava organizačného poriadku je v kompetencii magistrátu, ale sú presvedčení, že i oni musia dostať možnosť dať svoje pripomienky, ak majú niesť spoluzodpovednosť za vývoj mesta a jeho finančnú situáciu. V prípade potreby sú ochotní poskytnúť svojich ľudí do pracovného tímu magistrátu, ktorí by radi prispeli k tvorbe nového, lepšieho a efektívnejšieho organizačného poriadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári