majú kreditky svoje miesto. Pravda, takáto krádež má význam, iba ak si obeť nedokázala zapamätať PIN kód a nechala ho v peňaženke napísaný na papieriku. Takýmto spôsobom prišla turistka z Nemecka o dve karty. Podľa výpisu z banky desať minút po krádeži zlodeji vytiahli z jej kariet vyše 96-tisíc korún v bankomatoch v Jumbo centre a pri obchodnom dome Mier.
Vreckoví zlodeji však kartu s PIN kódom chápu skôr ako bonus. Hneď, ako kartu s kódom splašia, okamžite vyhľadajú bankomat a peniažky sa snažia vytiahnuť. Vedia, že v pracovnom čase prvé kroky obete, ktorá zistí, o čo prišla, vedú do banky, aby zablokovala kartu. Často sa však tieto preteky skončia neúspešne pre obeť.
Ide však o hierarchicky nižšie skupiny zlodejov. Na vyššej úrovni sú organizované skupiny, ktoré kreditku dokážu vyrobiť a narábať s ňou všetkými spôsobmi od vyberania peňazí v bankomatoch po úhrady v obchodných sieťach.
Ako takáto skupina funguje? Podľa dokumentácie oddelenia ekonomickej kriminality OR PZ Košice I falšovatelia musia najskôr získať identifikačné čísla kariet spolu s PIN kódom. Tie neukradnú, ale skopírujú prostredníctvom vlastného terminálu, ktorý umiestnia povedzme na benzínovom čerpadle, kde majú svojho človeka. Ten kartou prejde vlastným i pirátskym terminálom, z ktorého sa dajú vytiahnuť všetky potrebné údaje kariet, ktoré sa neskôr ocitnú na falošnej plastikovej karte.
Podobným falzifikátom nedávno platili v jednej z košických predajní elektra dvaja muži hovoriaci s ukrajinským prízvukom. Vybrali kameru za 20-tisíc a želali si bezhotovostnú platbu. Pozorný predavač si však všimol, že homologizačné znaky karty nemenia farbu. I napriek tomu kreditku terminálom pretiahol, pričom platbu v banke akceptovali. Bystrý predavač však kartu preveril na autorizačnom centre, kde sa dozvedel, že meno na karte nesedí. Požiadal preto údajných Ukrajincov, aby predložili doklady, tí sa však otočili a povedali, že ešte prídu...
Políciu zalarmujú často údajne okradnutí majitelia kreditiek, ktoré im "vyčistili" za ich chrbtom ich polovičky či deti. V jednom prípade polícia dokumentuje prípad bytového podnájomníka, ktorý našiel PIN kód v kalendári.
Polícia preto vyzýva majiteľov kariet, aby si v prvom rade kód pamätali a v žiadnom prípade ho nenosili v peňaženke, rovnako aby ho nemali napísané napríklad v kalendári v práci alebo doma. Majiteľ karty by mal byť pozorný v predajniach, kde môže dôjsť k neželanej manipulácii.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári