v roku 1994. Zameriaval sa na podporu školskej úspešnosti a zlepšenie školskej dochádzky rómskych detí a mládeže.
"Evidovaní nezamestnaní, zaradení do projektu, absolvovali rekvalifikačný kurz, aby boli pripravení nastúpiť do materských škôl, špeciálnych základných škôl a centier voľného času. Z Košického kraja sa do projektu zapojili tri špeciálne základné školy a to ŠZŠ Odborárska (3 rómski asistenti), ŠZŠ Inžinierska (1 rómsky asistent) a ŠZŠ v Rožňave (2 rómski asistenti)," vysvetľuje Andrea Schwartzová z kancelárie prdnostu Krajského úradu v Košiciach.
Na spomínaných školách sa experimentálne overovalo zavedenie profesie rómskeho asistenta. Celý projekt pozostával z desiatich experimentálnych tried a šiestich kontrolných tried.
"Každoročne sa porovnávali a vyhodnocovali výsledky dosiahnuté v týchto triedach. Na základe získaných výsledkov vyšla najavo potreba vytvorenia tejto profesie."
Rómski asistenti vyučujúci na špeciálnych školách pomáhajú deťom prekonávať jazykovú bariéru, keďže mnohé deti, ktoré nastúpia na základnú školu, väčšinou neovládajú slovenský jazyk. Okrem toho spolupracujú s učiteľmi na vyučovaní a zároveň sú spojovateľmi medzi školou a rodinou.
"Skúsenosti a poznatky získané z projektu sa preniesli do novely školského zákona č. 408/2002 Z. z., v ktorej je doplnený paragraf o asistentovi učiteľa. Na základe tejto novely ministerstvo školstva vydalo metodický pokyn k zavedeniu profesie asistent učiteľa v predškolských zariadeniach, v základnej škole a v špeciálnej základnej škole."
Všetci asistenti, ktorí majú záujem pôsobiť na týchto školách, musia spĺňať kritéria v zmysle metodického pokynu. Jednou z podmienok na zavedenie tejto profesie je, že školu navštevuje minimálne 5 žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia.
"Krajský úrad v Košiciach je zriaďovateľom 44 škôl. V rámci pôsobnosti KÚ v špeciálnych školách momentálne pôsobí 13 asistentov učiteľov. Iba dvaja sú rómski asistenti a to v Špeciálnej škole na Vojenskej v Košiciach a v ŠZŠ v Pavlovciach nad Uhom. Mnohí Rómovia, ktorí mali záujem vykonávať profesiu asistenta učiteľa, nemali úplné stredné vzdelanie s maturitou, takže nespĺňali požiadavku odbornej a pedagogickej spôsobilosti. No nespĺňali ani požiadavky ako bezúhonnosť, zdravotná spôsobilosť, či ovládanie štátneho jazyka," vysvetlila A. Schwartzová.
V minulom školskom roku Krajský úrad obdržal 12,7 milióna korún určených zhruba pre 73 asistentov učiteľa. Uvedená suma však bola určená iba pre školy, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti KÚ. Peniaze dostali okresné úrady na konkrétne školy. Mzdy a odvody asistentov vyučujúcich na školách, ktoré sú zriaďovateľskej pôsobnosti KÚ v Košiciach, sa hradili z rozpočtu KÚ.
"Zavedenie profesie vyplýva zo spoločenskej potreby a nutnosti riešenia problematiky ako aj zvýšenia vzdelanostnej úrovne Rómov a zlepšenia školskej dochádzky. Preto očakávame nárast požiadaviek zo strany riaditeľov k zavedeniu ďalších asistentov," dozvedeli sme sa od Mgr. Jozefa Kuzmu z odboru školstva KÚ.
Podľa vedúcej odboru školstva KÚ v Košiciach Mgr. Heleny Jeníkovej sa v návrhu rozpočtu na rok 2004 už počíta s potrebou prijatia asistentov aj na školách v zriaďovateľskej pôsobnosti krajského úradu, čo pri tvorbe rozpočtu na rok 2003 nebolo zohľadnené.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári