rozhodnutie padlo na stretnutí riaditeľov oboch nemocníc ešte v júli, a žiaľ, vyžiada si aj redukciu počtu psychiatrických lôžok. Aj keď riaditeľ FNsP na tom netrval, niet kam umiestniť všetkých dvadsať postelí z akútneho mužského oddelenia, ktoré bolo na treťom poschodí.
Podľa vedenia psychiatrickej kliniky dôjde k zrušeniu viac ako desiatich lôžok, pričom nutné bude zrušiť aj väčšinu terapeutických miestností, čo ovplyvní kvalitu a komplexnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Takáto úprava je podľa psychiatrov zásahom do siete. Pritom poznamenávajú, že podľa ich informácií nemajú byť situované v uvoľnených priestoroch detské lôžka, ale využiť by sa mali na administratívne účely.
"Ak by sme uvoľňovali priestory deťom, bolelo by nás to menej, ako pri pomyslení, že my redukujeme počet postelí, aby sa tam mohli zriadiť kancelárie," hovoria.
Zmena k horšiemu sa nepozdáva ani pacientom. V redakcii nás navštívila mladá Košičanka, ktorá bola na psychiatrickej klinike FNsP opakovane hospitalizovaná. Predtým ležala aj na psychiatrickom oddelení Fakultnej nemocnice L. Pasteura a preto môže porovnávať. "Moje problémy začali pred ôsmymi rokmi. Trpela som úzkosťami, bola som na konci so silami, keď ma prijali v starej nemocnici. No keď som vošla do izby so zamrežovanými oknami, kde bolo osem postelí, bola som ešte deprimovanejšia. Na izbách chýba vlastné hygienické zariadenie, jediná sprcha a WC slúžili pre celé oddelenie. Prechádzali sme sa na maličkých chodbách ako väzni a elektrošoky sa pre nedostatok priestoru robili pacientom priamo na izbách. Bolo to nepríjemné, ostatné pacientky museli vyjsť na chodbu a potom sa vracali späť. Pre ostatných to bolo deprimujúce a pre toho pacienta zas veľmi ponižujúce...," spomína 34-ročná žena, ktorá sa zakrátko po prepustení zo 'starej' nemocnice dostala do 'novej'. "Tam boli podmienky úplne odlišné. Na izbách sú iba dvaja-traja pacienti, pričom sa nemiešajú psychicki chorí s tými, čo majú iba nejakú psychickú poruchu. Sú tam psychoterapeutické a rehabilitačné miestnosti pre skupinovú terapiu, hneď pod oknami park... Neviem si predstaviť, že sa tieto podmienky, ktoré nie sú žiadnym luxusom, ale mali by byť bežným štandardom, mali zhoršiť. Prečo majú na zmeny v zdravotníctve doplatiť práve psychiatrickí pacienti? Máme to chápať ako snahu odstaviť nás na okraj spoločnosti, ako tomu bolo kedysi?" pýta sa pani Jana rozhorčene. "Aj psychicki chorí by mali dostať svoje. Takýto ľudia snáď nepotrebujú inšpiratívne prostredie? Veď na liečbu duševných ochorení nestačia iba lieky či elektrošoky, dôležitý je aj prístup lekárov a prostredie. Duša sa nedá liečiť v nejakej diere," zdôrazňuje.
"Nie je mi jedno, kam sa budem musieť vrátiť..."
Pani Janu (celé meno neuvádzame z etických dôvodov) jej psychické problémy úplne rozleptávali. Ako hovorí, nedokázala pracovať, nechodila von, netešila sa zo života. Stále dookola sa jej opakovali tie isté myšlienky. Keďže je epileptička, neustále sa sústreďoval na to, či vzala lieky, či nedostane epileptický záchvat, zapisovala si všetko, čo má urobiť, aby náhodou na niečo nezabudla. To nakoniec prerástlo do evidovania každého jej kroku, pričom jej vlastné myšlienky ju zaťažovali natoľko, že nebola schopná po materskej nastúpiť ani do práce. "Preto som potrebovala pomoc odborníkov, iba vďaka nej som sa mohla zamestnať a vrátiť do normálneho života. Musela som sa však zmieriť s tým, že stretnutia so psychiatrami a psychológmi ostanú súčasťou môjho života, ak sa nemám vrátiť tam, kde som bola pred ôsmymi rokmi. Sporadicky ešte potrebujem hospitalizáciu a nie je mi jedno, do akého prostredia sa budem musieť vrátiť, keď to bude potrebné. Veľmi ma preto prekvapilo, že sa nikto z psychiatrických pacientov neohradil voči snahe ubrať psychiatrickej klinike jej priestory a nepodporil pracovisko, ktoré mu pomohlo. Samozrejme, nie je to jednoduché, ja sama som sa k tomu dlhšie odhodlávala," dodáva.
Oslovili sme poradcu ministra zdravotníctva pre východoslovenský región s otázkou, aká bude budúcnosť psychiatrickej kliniky. Už v závere júla totiž naznačil, že rozhodnutie uvoľniť časť priestorov psychiatrie pre detskú nemocnicu bude len dočasným riešením. Snahou ministerstva totiž je, aby Detská fakultná nemocnica tvorila jeden celok, preto sa budú naďalej hľadať vhodné priestory pre umiestnenie psychiatrickej kliniky.
"Vyprázdnenie jedného poschodia určite nie je definitíva. Stále sa uvažuje o skutočne dobrých a kvalitných priestoroch pre psychiatriu. Hľadáme alternatívne riešenie, otvorené je aj sťahovanie na Ipeľskú ulicu, avšak podmienkou je, že sa klinika musí nasťahovať do lepších podmienok, ako momentálne má k dispozícii. A to tak z hľadiska priestorového, ako materiálno-technického vybavenia, pretože na psychiatrickú starostlivosť kladieme veľký dôraz. Sme v neustálom rokovaní aj s vyšším územným celkom a mestom, ktoré sú takisto ochotné hľadať riešenie pre dôstojný stánok psychiatrickej kliniky," konštatoval MUDr. Ján Gajdoš, podľa ktorého ani súčasné podmienky psychiatrie nie sú celkom ideálne.
O osude kliniky sa podľa jeho slov rozhodne do decembra tohto roka, pretože ministerstvu sa nepozdáva, že Detská fakultná nemocnica nebude tvoriť jednotný celok. "Riešenie, že by mala byť situovaná v komplexe troch susediacich pavilónov spolu s ambulantnou zložkou považujeme za ideálnejší a ekonomickejší ako ostatné alternatívy. Psychiatrickej klinike však rozhodne chceme nájsť vhodné priestory, lepšie, ako má k dispozícii teraz," dodáva poradca ministra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári