dlhy razantne vymáhať a v odpájaní nemocníc chcú pokračovať. Nedávnou "generálkou" bolo okrem iného vypnutie telefónnej ústredne Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, ku ktorému došlo ešte začiatkom augusta v rámci prvej vlny nátlaku telekomunikácií na vybrané nemocnice.
"Ústredňu nám vypli v piatok večer približne medzi 18. a 19. hodinou. Bolo to veľmi nešťastné, pretože až do pondelka sa s tým nič nedalo robiť. Aj keď sa dalo dovolať k nám, nebolo možné volať von. Preto bol v sobotu problém zohnať krv či lekára, ktorý mal službu na telefóne. Vyriešilo sa to tak, že spojovateľka, ktorá býva neďaleko nemocnice, odbehla domov obvolať, čo treba..." hovorí správca nemocnice Mikuláš Atanasov, podľa ktorého bol ohrozený chod niektorých pracovísk.
Zhodou okolností práve v ten víkend došlo k vážnej dopravnej nehode v Úhornej a viacerí vážne zranení pacienti museli byť hospitalizovaní v košických nemocniciach. Možno práve preto hneď v pondelok ráno telekomunikácie ústredňu nemocnice zapli, aj keď hovorca Slovenských telekomunikácií a. s. Radoslav Bielka takúto súvislosť popiera. Horšie bolo, že telefóny fungovali len niekoľko hodín.
"V utorok ráno sme zistili, že telefóny opäť nefungujú. Iniciovali sme osobné rozhovory s vedením Slovenských telekomunikácií, na ktorých sme dohodli splátkový kalendár. Ten sme následne faxovali do Žiliny a Banskej Bystrice, kde je ústredie spoločnosti, pričom sme im faxom zaslali aj prevodné príkazy na uhradenie pravej splátky. Telefóny nám opätovne zapli až v piatok popoludní, keď nabehli peniaze na ich účet. Okrem dvanástich hodín v pondelok sme boli bez telefónu prakticky týždeň," poznamenáva správca nemocnice.
Nemocnica preto ohlásila mimoriadnu situáciu ministrovi zdravotníctva a vedenie ho žiadalo aj o vyjadrenie, či zo strany Slovenských telekomunikácií nedošlo k verejnému ohrozeniu a teda či nepodať podnet na porušenie zákona. Odpoveďou bolo, že to musia posúdiť sami...
Podľa ekonomického námestníka Ing. Mariána Glovu nejde v prípade vypnutia telefónov iba o ohrozenie životov a zdravia pacientov, ohrozený je aj majetok. "Sú tu aj strážené objekty - pokladňa, či úschova cenností," hovorí námestník, pričom uznáva, že nemocnica mala voči telekomunikáciám veľkú dlžobu. Celkovo predstavuje asi dva milióny korún, najstaršia nezaplatená faktúra bola až z decembra minulého roka. "Žiaľ, máme asi polročný sklz, pričom mesačne pretelefonujeme asi 300-350-tisíc korún. Oproti minulosti sa nám ale podarilo znížiť náklady na telefón až o dve tretiny."
medzititul: Vypnú telekomunikácie nemocnicu znova?
V zmysle splátkového kalendára uhradila nemocnica v auguste Slovenským telekomunikáciám dohodnutú sumu a ak bude splátkový kalendár dodržiavať, k podobným situáciám by už v budúcnosti nemalo dôjsť. Ekonomický námestník však podotýka, že nákup liekov, krvi a špeciálneho zdravotníckeho materiálu je pre nemocnicu väčšou prioritou, ako účet za telefón. Rovnako urgentná je oprava pokazených prístrojov.
Nezaplatené účty za telefón sú iba zlomkom dlhov nemocnice. Napríklad mesačná faktúra za média je desaťnásobne vyššia. Celkové dlhy nemocnice sa rátajú na stovky miliónov a vôbec sa ich nedarí znižovať, keďže sa nezvyšujú ani príjmy nemocnice.
"Nepodarilo sa nám uzavrieť lepšie dohody so zdravotnými poisťovňami, schodok medzi našimi reálnymi nákladmi a výnosmi je 12 až 15 miliónov korún mesačne. Dostávame v prepočte iba 65 percent reálnych nákladov nemocnice," vysvetľuje Ing. Glova.
Vypnutiu telefónnej ústredne podľa zástupcov nemocnice predchádzalo avízo zo strany ST. Hrozbu prvýkrát splnili. Tlak na zaplatenie faktúr pritom vyvíjajú všetci veritelia - tak dodávatelia médií ako liekov či zdravotníckeho materiálu. Každý dodávateľ urguje splatnosť svojich faktúr po lehote splatnosti, avíza či hrozby súdmi prichádzajú zo všetkých strán.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári