presýtenom rozmanitými investičnými produktmi určite nie je jednoduché. Spoločným menovateľom záujmu potencionálnych investorov je však jednoznačne výška úrokov. Práve kvôli tomu sa podarilo nebankovým inštitúciám vylákať od ľudí miliardy korún ich úspor. Ponúkali obrovské, i keď samozrejme nereálne úroky. Pri každom investovaní platí - miera zisku rovná sa miere risku. Banky úročia vklady svojich klientov síce so zárukou, ale výška úrokov je nízka. Ľudia sú tak nútení zaujímať sa serióznejšie a detailnejšie o možnosti investovania. Že sa skutočne učíme so svojimi peniazmi nakladať, o tom svedčí aj skutočnosť, že sa zvyšuje objem investícií do doposiaľ netradičných produktov, akým sú napríklad podielové listy.
"Segment podielových listov naďalej patrí k najdynamickejšie sa rozvíjajúcej oblasti finančného trhu. Záujem o investovanie do podielových fondov na Slovensku stále rastie najmä vďaka rozdielu výnosov z termínovaných vkladov a podielových listov. Od začiatku roka 2003 vzrástol trh otvorených podielových fondov slovenských správcovských spoločností z 12,7 miliardy korún na 26,4 miliardy, teda o 108 percent," uvádza hovorkyňa VÚB Silvia Nosáľová.
Štruktúra investorov sa za posledný rok veľmi nezmenila. Medzi slovenskými investormi stále prevláda konzervatívny typ, to znamená, že v predaji podielových listov aj naďalej dominujú peňažné a dlhopisové fondy. Podiel dlhopisových otvorených podielových fondoch (OPF) na trhu otvorených podielových fondov v SR predstavuje viac ako 45 percent a podiel peňažných OPF približne 33 percent.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári