často spomínajú len okrajovo, alebo v nich pre istotu chýbajú.
Čítaním poviedok izraelského autora Ephraima Kishona, židovskými anekdotami, ale aj pesničkou Jarka Nohavicu o mnohonárodnostnom Tešíne, sa včera prihovárali spolužiaci svojim rovesníkom v literárnohudobnom pásme pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia. Kde sa tak stalo? Na gymnáziu Košice Šaca s vyučovacím jazykom španielskym. A prečo? 9. septembra 1941 totiž Slovenský štát schválil Židovský kódex: súbor 270 paragrafov a nariadení, ktoré neskôr odštartovali deportáciu desaťtisícov Židov.
Žiaci mohli po celý deň sledovať dokumentárne filmy, ale aj hrané snímky ako Schindlerov zoznam, či Musíme si pomáhať. Takouto netradičnou formou chcela škola žiakom priblížiť udalosti, ktoré viedli k systematickému vyvražďovaniu židovského národa.
"Pri anketách medzi mladými ľuďmi sa ukazuje, že o udalostiach ako napríklad Slovenské národné povstanie, vedia veľmi málo. Židovskej tematike sa síce venujeme v rámci hodín dejepisu, ale pri príležitosti Dňa holokaustu sme nechceli, aby vznikla nezáživná, školometsko-didaktická formálna besiedka, a preto sme prizvali samotných študentov, aby sa nej podieľali so svojím mladým prístupom. Okrem toho sme pripravili aj niekoľko faktografických aktivít. Deťom na triednych aktívoch vysvetľujeme, o čo vlastne išlo. Aby mladí vedeli, že naša história má aj takéto hanebné a zavrženiahodné obdobie, na ktoré doplatila židovská komunita," uviedla zástupkyňa riaditeľa Alena Bobáková. Škola sa židovskej genocíde venuje nielen na hodinách dejepisu. Každoročne usporadúva výlety do Osvienčimu a návštevy múzea Židovskej kultúry v Prešove.
"Pre mladých ľudí je prístupnejšie, keď sa im prihovárate s humorom. Stretávame sa s tým, že niektorí mladí nevedia, čo je to holokaust a niektorí ani nechcú vedieť, o čo ide, nechcú si to uvedomiť. Ale treba o tom rozprávať," povedala nám na rozlúčku jedna zo študentiek. "Z 12 000 židov deportovaných z Košíc a okolia sa domov vrátilo necelých 600. Ostatných beštiálne povraždili".
Pokiaľ pominieme úsilia celú záležitosť bagatelizovať a vyhlasovať za nafúknutú je naša spoločnosť rozdelená na dva protikladné názory. Jeden hovorí, že treba zabudnúť a myslieť dopredu. Druhý tvrdí, že ak zabudneme, všetko sa môže opakovať. Hoci poučení dejinami denne vidíme, že ľudstvo napriek zásadným vyhláseniam je nepoučiteľné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári