zastupiteľstva.
"Nariadenie pojednáva o určovaní úhrad za poskytované sociálne služby. Mesto Košice si zákonom 416/2001 z.z. rozšírilo svoje originálne kompetencie o sociálne služby a to domov dôchodcov na Garbiarskej ulici, zariadenia opatrovateľskej služby a opatrovateľskú službu," vysvetľuje poverený vedúci sociálneho referátu Matúš Háber.
Na úseku sociálnej starostlivosti boli sociálne služby bez právnej subjektivity zverené príslušným štyrom mestským častiam - Juh, Západ, Staré mesto a Furča. Tieto inštitúcie zabezpečujú potreby obyvateľov na území okresných úradov I až IV. "V záujme zachovania jednotných úhrad za poskytované sociálne služby v pôsobnosti košickej samosprávy sa príslušné mestské časti spolu s magistrátom dohodli, že úhrady budú upravené jednotne všeobecno-záväzným nariadením schváleným na úrovni mestského zastupiteľstva," dodáva Háber.
Výšku úhrad za poskytovanie sociálnych služieb doposiaľ upravovala vyhláška ministerstva práce a sociálnych vecí. Prenosom kompetencií bola jej platnosť obmedzená. "Do výšky úhrad za sociálne služby sa premietla aj miera inflácie za roky 2001-03. Taktiež je potrebné zdôrazniť, že od roku 2001 boli dôchodky dvakrát valorizované, pričom úhrady za služby zostali nezmenené. Pri určovaní výšky úhrad sa vychádzalo z citovanej vyhlášky, pričom bol zohľadnený nárast cien vstupov o cca 20 až 25 percent pri úhradách v domove dôchodcov a zariadeniach opatrovateľskej služby o 25 až 30 percent pri úhradách za opatrovateľskú službu," hovorí šéf sociálneho referátu.
Podľa Matúša Hábera k výraznejším zmenám v tejto oblasti nedošlo, no v rámci opatrovateľskej služby sa rozšíril rozsah úkonov, ktorých cieľom je zeefektívniť činnosť. "V praxi to znamená, že klient presne vie, koľko platí za ktorý úkon. Zvýšením úhrad za poskytované sociálne služby sledujeme rozvoj a skvalitnenie poskytovaných sociálnych služieb. Ide napríklad o výmenu sanity, materiálno-technické dovybavenie zariadení, rekonštrukcie objektov," vysvetľuje Háber.
Podľa schváleného VZN zaplatí občan pri ošetrovateľskej službe za bežné úkony osobnej hygieny 7 Sk za deň namiesto doterajších 5 Sk, za donášku obeda 9 Sk namiesto 7 Sk, za prípravu a varenie jedla 20 Sk namiesto 15 Sk, za doprovod na lekárske vyšetrenie 5 Sk za deň, pričom doteraz bol tento úkon bezplatný. "Pri zariadeniach opatrovateľskej služby a domove dôchodcov došlo k zvýšeniu úhrad za zaopatrenie, stravovanie a bývanie. Pri bývaní sa zvýšila úhrada za meter štvorcový podlahovej plochy z pôvodných 2 Sk na 3 Sk. Pri zaopatrení napríklad pri čiastočnej bezvládnosti a pri celoročnej starostlivosti predstavuje výška úhrady 33 Sk na deň namiesto pôvodných 27 Sk," uviedol Matúš Háber s tým, že nové ceny vstúpia do platnosti od prvého októbra 2003.
Ako ďalej zdôraznil, týmto nariadením podporuje mesto princíp subsidiarity. "To znamená, že na prvom mieste je občan, ktorý si musí riešiť svoju krízovú situáciu hlavne vlastnou aktivizáciou. Na druhom mieste prichádza na rad primárna rodina, ďalej je to širšia rodinná sieť a až po nej obec, ktorá pomáha občanovi formou vybudovanej záchrannej sociálnej siete."
Prax v Rakúsku, či Nemecku je totiž taká, že ak žiadateľ o prijatie do domova dôchodcov predá nehnuteľnosť, v ktorej býval, hradí náklady spojené s jeho pobytom v domove až do doby, kým neminie peniaze, ktoré za nehnuteľnosť získal. "Až potom začne prispievať na jeho pobyt štát. Ak nehnuteľnosť daruje, napríklad synovi, náklady v plnej výške hradí ten rodinný príslušník," uviedol ďalej vedúci sociálneho referátu na magistráte Matúš Háber.
Podľa schváleného nariadenia by totiž od prvého januára 2004 mali občania pri umiestnení do domova dôchodcov v kompetencii mesta Košice povinne uhradiť jednorázový príspevok podľa svojho majetku v rozpätí od 15 do 55-tisíc korún podľa toho, či vlastnil jednoizbový byt alebo rodinný dom. Podmienke uhradiť jednorázový príspevok sa nevyhne ani občan, ktorý svoj majetok previedol v období posledných piatich rokov na inú právnickú alebo fyzickú osobu.
Šéf sociálneho referátu Matúš Háber sa zatiaľ nechce k tejto novinke konkrétne vyjadrovať s odôvodnením, že ešte prebiehajú isté konzultácie medzi mestom a ministerstvom.
* * *
Mesto chystá zásady prijímania do domova dôchodcov a zaraďovania do poradovníka
Hoci v programe zasadnutia mestského zastupiteľstva bol aj návrh Zásad prijímania občanov do domova dôchodcov a zaraďovania občanov do poradovníka žiadateľov, napokon bol tento bod z programu stiahnutý. Čo bude ich obsahom a kedy sa budú schvaľovať?
"Zásady prijímania občanov do domova dôchodcov a zaraďovania do poradovníka žiadateľov boli z dôvodu spoločenskej objednávky zmenené a následne doplnené napríklad o pracovnú skupinu, ktorá odporúča štatutárovi postup pri posudzovaní jednotlivých žiadateľov o prijatie a ktorej členom je aj zamestnanec magistrátu. Ďalej určujú poradie, v akom budú žiadatelia zaraďovaní do poradovníka a spôsob, akým bude žiadateľ z poradovníka vyradený. Po odstránení niektorých formálnych nedostatkov bude ich finálna verzia predložená na schválenie mestskému zastupiteľstvu," vysvetlil šéf sociálneho referátu M. Háber.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári