finančného, koľko nás to všetko bude stáť, má aj svoju bezpečnostnú stránku. Podľa riaditeľa Úradu na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) Jána Packu budú návštevu Svätého Otca sprevádzať mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia. Nedá sa totiž vylúčiť, že by život hlavy katolíckej cirkvi mohol byť ohrozený aj na Slovensku.
V súvislosti s tým, že Ján Pavol II. navštívi aj Rožňavu, sa v mysli zainteresovaných vynárajú živé spomienky na udalosti spred 13 a pol roka, keď sa konala vysviacka terajšieho sídelného biskupa rožňavskej diecézy Mons. Eduarda Kojnoka, ktorý už o niekoľko dní privíta najvzácnejšieho hosťa.
Vysviacka sa uskutočnila v nedeľu 18. marca 1990, práve v deň, keď otec Eduard Kojnok mal meniny. Na slávnostnú chvíľu túžobne čakali desiatky tisícok veriacich, veď rožňavské biskupstvo bolo jedným z tých, ktoré "za komunistov" nemalo biskupa.
Niektorí sa možno ešte rozpamätajú, že tri dni po sebe boli vysvätení traja rímskokatolícki biskupi, v sobotu 17. marca košický biskup (dnes arcibiskup) Alojz Tkáč, v nedeľu rožňavský a v pondelok banskobystrický biskup Rudolf Baláž. Jeden dva dni pred slávnosťou v Rožňave dostal otec Kojnok anonymné listy. Adresované boli jemu osobne do Gemerskej Polomy, kde dovtedy pôsobil ako správca farnosti.
"Listy boli písané pomocou klasickej školskej šablóny a ich autor hrozil bombovými atentátmi. Adresát ich odovzdal bezpečnostným orgánom. Náčelník Okresnej správy Zboru národnej bezpečnosti Július Kubaško, dnes by sme takúto funkciu mohli označiť ako okresný policajný riaditeľ, ma ako vtedajšieho okresného prokurátora okamžite informoval o možnom hroziacom nebezpečenstve. Urýchlene sme spolu aj s vtedajším primátorom Imrichom Ondrešíkom dali hlavy dokopy," spomína na horúce chvíle bývalý prokurátor, dnes advokát JUDr. Ivan VANKO.
Ako ďalej uviedol, z obsahu anonymných listov bolo zrejmé, že pisateľ sa ani tak nevyhrážal samotnému otcovi Kojnokovi ako skôr celej slávnostnej udalosti. Akoby jej chcel za každú cenu zabrániť... Okrem iného písal o tom, že Námestie baníkov, na ktorom sa mala konať vysviacka rožňavského biskupa, je celé podmínované. Zdôraznil, že v podzemných chodbách sú uložené výbušniny, ktoré odpáli v tej najpríhodnejšej chvíli. Pritom najviac výbušnín malo byť podľa neho uložených v tých miestach, kde stála slávnostná tribúna.
"Treba povedať, že v ponovembrovom čase neboli takéto hrozby dovtedy bežné a my sme nemali prakticky žiadne skúsenosti ani prostriedky na to, aby sme im mohli čeliť. Čas však súril, ďalšie a ďalšie tisícky veriacich prichádzali do Rožňavy. Bolo treba konať. Najhoršie na tom bolo to, že nik z nás nemal o existencii podzemných chodieb ani potuchy, a to ani rodáci z tohto okresného mesta," spomína doktor Vanko.
Len tí najstarší Rožňavčania sa vedeli rozpamätať na to, že pod námestím sú chodby niekdajšie banícke štôlne, ktoré sa kdesi uprostred námestia križujú.
"Vec sa má tak, že dlho nepoužívané štôlne časom upadli do zabudnutia. Nepoznali sme ich dĺžku, nevedeli sme odkiaľ a kam vedú. Dnes to už môžem priznať vôbec sme nevedeli, kde a ako začať. Špeciálne psy cvičené na hľadanie výbušnín došli až z Banskej Bystrice a Košíc, psovodi a pyrotechnici sa pustili do práce. Len málokto však vie, že takéto psy môžu pracovať hodinu, maximálne dve. Aj to len zrána, pokiaľ sa neoteplí. Potom sa im už otupí čuch... A my sme potrebovali skontrolovať desiatky, možno stovky metrov chodieb a štolní, ktoré ako katakomby križujú mesto. Okrem toho museli policajti prezrieť aj iné možné úkryty, vrátane kríkov, kontajnerov, odpadkových košov, pohodených tašiek a podobne. Našťastie nám pri prehľadávaní katakomb veľmi ochotne pomohli členovia miestneho speleologického klubu."
Povráva sa, že jedna z chodieb vedie priamo do kostola na námestí. Policajti to vraj s hrôzou zistili, keď nepretržite viac ako 24 hodín pátrali po výbušninách...
"Tých prekvapení bolo viac... Nakoniec sme aj tak všetko zvládli. Na vysviacke sa okrem vysokých cirkevných hodnostárov zúčastnili aj najvyšší štátni predstavitelia, okrem iných predseda vlády Milan Čič, Rudolf Schuster ako predseda vtedajšej Slovenskej národnej rady a generálny prokurátor ČSFR Tibor Böhm. Ako si dodnes spomínam, otec Kojnok, ktorého si osobne vysoko vážim, sa pred vysviackou i počas celého obradu správal pokojne, sústredil sa len a len na modlitby. Prácu spojenú s pátraním po atentátnikovi a zaistením bezpečnosti účastníkov slávnosti prenechal nám. Tajomstvo toho, že slávnosť prebehla pokojne a bez akýchkoľvek rušivých momentov, spočívalo podľa mňa v tom, že sme so zaistenými vyhražnými listami nešli na bubon, ale práve naopak vyhrážky anonymného atentátnika sme utajili pred širokou verejnosťou. Nik okrem priamo zainteresovaných nemal o možnom hroziacom nebezpečenstve ani potuchy. Tým sa nám podarilo zabrániť panike."
Otvorenou však dodnes zostala otázka: kto a prečo?
"Pokiaľ ide o právnu kvalifikáciu, prípad bol vyšetrovaný ako trestný čin šírenia poplašnej správy. Aj keď vyšetrovací tím preveroval všetky možné verzie, vrátane tej, že ide o výčin študenta v pubertálnom veku, páchateľa sa nepodarilo vypátrať," uzavrel doktor Vanko.
medzititul: NAMIESTO POINTY
Podľa niektorých astrológov mimoriadne nepriaznivá konštelácia hviezd v najbližších týždňoch výrazne ovplyvní život v USA i v časti Európy, vrátane Talianska, Vatikánu i Slovenska. Vo vážnom ohrození života budú podľa nich americký prezident i Svätý Otec... Nech už je tak či onak, pravdou je, že vláda na zabezpečenie pápežovej návštevy mimo pôvodných 68 miliónov korún vyčlenila ďalších 11 miliónov, z ktorých na zaistenie osobnej bezpečnosti Svätého Otca je priamo určených 5,9 milióna. Značnú časť tejto sumy vláda podľa informácií Tlačovej agentúry SR určila na zakúpenie techniky, najmä špeciálnych rádiostaníc s príslušenstvom a tiež na kombinézy s prilbami pre motosprievod Svätého Otca.
O ochranu pápeža sa počas jeho pobytu na Slovensku bude celkovo starať vyše 500 bodyguardov a mnoho tisíc po zuby ozbrojených policajtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári