nich bolo na základe uznesení vlády pridelených Košickému kraju. Osem bolo obsadených ešte pred účinnosťou zákona o štátnej službe, na zvyšných sedem sa v zmysle zákona vypísalo výberové konanie, ktoré sa uskutočnilo koncom augusta.
"Eurointegračné miesta v štátnej správe budú zastávať štátni zamestnanci zaoberajúci sa agendou na úsekoch ochrany životného prostredia, manažmentu rizík v životnom prostredí, na úseku odpadového hospodárstva a pri výkone auditu a vnútornej kontroly v podmienkach rozpočtovej kapitoly," povedala nám Andrea Schwartzová z kancelárie prednostu Krajského úradu v Košiciach.
Kvalifikačné predpoklady vyplývali z opisu pracovnej činnosti a samozrejme ovládania cudzieho jazyka. Medzi ďalšie požadované schopnosti a danosti patrila schopnosť pracovať v tíme, plánovanie a riešenie úloh, schopnosť riešiť konflikty a zvládnutie stresov.
Z celkového počtu sa napokon obsadilo 14 týchto pozícií. Voľné zostalo len miesto auditora, na ktoré bolo vypísané nové výberové konanie, keďže to predchádzajúce nebolo úspešné. Tento post je však kvôli reforme verejnej správy "aktuálny" iba do konca roka. Traja noví euroúradníci budú zamestnaní na KÚ, ďalší štyria na okresných úradoch, z ktorých sa potom presunú na orgány špecializovanej štátnej správy.
"Prijatí zamestnanci budú pôsobiť v rámci Košického kraja, takže zatiaľ sa zbytočne tešili tí, ktorí si predstavovali, že budú pracovať v Bruseli alebo v ďalších mestách, kde sídlia inštitúcie EÚ," skonštatovala A. Schwartzová.
Aj keď plat euroúradníka na Slovensku sa po pripočítaní príplatkov môže teoreticky vyšplhať až na 68-tisíc korún, v praxi dostávajú niektorí z nich momentálne iba okolo 10-tisíc. Vláda však už prijalo uznesenie o navýšení ich platov, ktoré by sa tak mohli pohybovať v rozpätí medzi 24 až 38 000 Sk hrubého plus desaťtisícová odmena.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári