sú na tom chodci. Neprejde hodina, aby tam nepískali brzdy áut a neubehne týždeň, aby nerinčali plechy a rozbité sklo.
Azda najkritickejší je uzol, kde sa zbieha Watsonova, Letná a ulica Československej armády. Vzhľadom na hustotu premávky je snaha zaradiť sa na hlavnú adrenalínovým športom. V ešte horšej pozícii sú chodci, ktorí prechádzajú od budovy tlačiarní k Hutným stavbám, alebo sa chcú o kúsok ďalej dostať k električkovej zastávke. Vstúpiť na vozovku, aj keď na vyznačenom priechode pre chodcov, ktorému navyše predchádza obmedzenie rýchlosti na štyridsať kilometrov za hodinu, znamená dobre si zvážiť, či to stojí za to, a potom utekať ako o život... Obyvatelia blízkych štvrtí a študenti škôl sa na tom vzácne zhodujú.
"Nezostáva nič iné len potom uprostred prechodu rýchlo bežať," vysvetľuje dievčina, Lenka Machátová.
Mladá mamička Adriana Jenčiová ju dopĺňa: "Chodím všade so synom. Samého by som ho do tej premávky nepustila v žiadnom prípade. Toto je najhoršia križovatka v meste."
U kompetentných sme zisťovali, ako by bolo možné problém riešiť.
"My sme urobili, čo sa dá. V apríli minulého roka sme osadili na spomínanom mieste výstražného blikajúceho chodca, keďže však vodiči nebrali na chodcov ohľad, minulý mesiac sme tam obmedzili rýchlosť. Pripúšťam však, že nie každý vodič ju rešpektuje," hovorí dopravný inžinier Okresného dopravného inšpektorátu OR PZ Košice I por. Tibor Kolesár.
Predísť kolíznym situáciám pri amfiteátri by podľa neho umožnila svetelná signalizácia.
"Upozornili sme mesto na daný stav, ale o zriadení svetelnej križovatky nerozhodujeme..."
Hlavný inšpektor Komunikácií mesta Košice Ing. Václav Kohoutek o problémovej križovatke pri amfiteátri samozrejme vie.
"Situáciu by komlexne vyriešila prestavba križovatky. Projekt spracoval Útvar hlavného architekta, bohužiaľ, na jeho realizáciu mesto nemá peniaze v tohtoročnom rozpočte a obávam sa, že ich nenájdeš ani v budúcom. Možno by pomohli časejšie merania rýchlosti políciou," hovorí V. Kohoutek.
Za zložito riešenú a pre chodcov nebezpečnú považuje križovatku pri amfiteátri aj dopravný inžinier a člen komisie dopravy pri mestskom zastupiteľstve i VÚC Ing. Pavel Titl.
"Už pred siedmimi rokmi bol spracovaný projekt riešenia dopravy, ktorý by výrazne zlepšil bezpečnosť hlavne v smere Watsonova - Trieda SNP. Projekt predpokladal vybudovanie štvorramennej križovatky so svetelnou signalizáciou s tým, že Stará spišská cesta by musela byť vychýlená na úroveň Letnej ulice a odbočka z Watsonovej na Letnú by bola zrušená, pretože do tejto časti sa dá dostať aj cez ulicu Boženy Nemcovej. Tak by chodci mohli bezpečne prechádzať na zelenú," vysvetľuje podstatu riešenia nebezpečnej križovatky Pavel Titl.
Skončili nám prázdniny a premávka na košických cestách sa ešte zhustila. Vyrojili sa ďalšie autá a cez cesty budú odzeraz znovu prebiehať uponáhľaní študenti. Polícia volá po svetelnej križovatke, hlavný inšpektor komunikácií radí časejšie merať povolenú rýchlosť, na existujúce riešenie však chýbajú peniaze.
Koľko ľudských životov musí pri amfiteátri vyhasnúť, aby sa veci pohli dopredu?
* * *
Peniaze sa v minulosti nenašli...
Koľko by prestavba problémovej križovatky stála?
"Podľa cien z roku 1996 sa počítalo so sumou 17 miliónov korún, no peniaze neboli, keďže prioritu mal potôčik na Hlavnej, či spievajúca fontána. Myslím, že ani dnes by realizácia tohto projektu nestála viac ako 20 miliónov korún. Následne by sa mohla svetelná signalizácia zaviesť aj v kopci, kde je ďalší kolízny bod a to v smere z Popradskej na Triedu SNP."
Takáto investícia sa však dá zrealizovať len so súhlasom poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí schvaľujú mestský rozpočet.
"Riešenie križovatky pri amfiteátri sa musí dostať medzi prioritné investície. Realizácia projektu by totiž výrazne pomohla všetkým účastníkom premávky a ich bezpečnosti, čo je najdôležitejšie," uzavrel dopravný inžinier Pavel Titl.
* * *
Retardéry osadiť nemožno, rýchlosť však polícia nekontroluje
V záujme chodcov polícia síce na Watsonovej obmedzila rýchlosť, avšak dodržiavanie štyridsiatky odkedy značku osadili, podľa našich poznatkov nekontrolovala ani raz! Pritom meranie rýchlosti je zjavne jedinou represiou, ktorú možno na danom úseku voči arogantným vodičom použiť. Inštalovať retardéry na hlavnom ťahu totiž podľa dopravného inžiniera nemožno a rovnako sa vraj nedá nainštalovať svetelná signalizácia iba na časť križovatky pretože by to komplikovalo dopravnú situáciu. Prečo teda dopraváci z OR PZ Košice I na Watsonovej vôbec nekontrolujú štyridsiatku, keď tak môžu robiť ich kolegovia z druhého okresu pravidelne na Alejovej a má zjavný efekt na jej dodržiavanie? Čo bráni policajtom stáť tam hoc aj každý deň?
"Robiť na jednom úseku kontroly denne nie je možné, pretože sú aj iné problémové miesta, na ktoré sa musíme zamerať," dôvodí Tibor Kolesár (na snímke), ktorý ale uznáva, že situácia pri amfiteátri nie je vôbec ružová, obzvlášť v rannej a popoludňajšej špičke.
"Táto križovatka nebola projektovaná na dnešnú hustotu vozidiel na cestách a je fakt, že je predimenzovaná."
* * *
Pri prechode cez prechod platí pravidlo - nastražiť reflexy a bežať!
Štvorprúdová cesta, ktorá sa nebezpečne zakrúca pri amfiteátri, je doslova postrachom pre chodcov. Neprehľadná zákruta urobila vrásky na čele mladému páriku, ktorí si chvíľu musel postáť na chodníku, kým sa rozhodol prebehnúť cez nebezpečný priechod. Len pred chvíľou tade prefrčala nekončiaca kolóna áut. Prednosť im nedalo ani jedno. Napokon to riskli. Platí pravidlo - nastražiť reflexy a bežať!
"Chodím tadeto každý deň do školy, už mám tento úsek cesty dôkladne oskúšaný. Priechod pre chodcov je práve v zákrute, za ktorú nevidím a vlastne nevidia ani vodiči mňa, tak si musím dávať neustále pozor. Autá sa odrazu odnikiaľ vyrútia veľkou rýchlosťou. Nezostáva nič iné len potom uprostred prechodu rýchlo bežať," vysvetľuje dievčina, Lenka Machátová.
Napriek tomu, že predpísaná je štyridsiatka, tu sa dupe na plyn. Autá sa predbiehajú, veď majú voľný priechod na kruhovom objazde. Nekončiaca kolóna znemožnila chodcom na prechode na električku dobehnúť. Dvojica mladých šestnástiek to skúša aj tak, rovno medzi kolesá. Autá narýchlo brzdia, dievky električku stihli na poslednú chvíľu. Tí čo zostali stáť frfľú, vodiči nadávajú a jeden z nich ešte zúrivejšie štartuje zdochnutý motor.
"Pravidelne chodíme touto cestou na tréningy, hore na zastávku autobusu. Najhoršie je, keď vidíme, že osemnástka už ide a nemôžeme sa k nej dostať, lebo nik z vodičov pred priechodom nezastaví. Najmä poobede, okolo štvrtej, je tu zúrivá premávka. To stojíme na prechode aj niekoľko minút, kým sa podarí prejsť," komentujú situáciu spolužiačky Annamária Šándorová a Martina Výrostková.
Po chodníku prechádza cyklista. 'Je dosť úzky pre ľudí, ešte sa tu pchajú bicykle', zaznie odkiaľsi.
"Keď sa zaradíte do tejto hustej premávky, musíte tŕpnuť, či do vás niekto pri predbiejhaní nenarazí. Preto, keď môžem, idem radšej po chodníku. Je to vlastne z donútenia," argumentuje cyklista Karol Labaš.
Mladá rodina s kočiarom si radšej dáva načas, kým sa odváži prejsť cez frekventovaný prechod, uistí sa, že je to bezpečné.
"Býval som tu celý život, viem čo robím. Je to tu nebezpečné. Na to, koľko tu prechádza ľudí, neboli vytvorené dostatočné podmienky na ich bezpečnosť. Aj keď je tu predpísaná štyridstiatka, nedodržiava sa," myslí si Braňo Murín s manželkou prechádzajúc na druhú stranu.
Na prechode pri električkových zastávkach stojí mladá mamička, kŕčovito zvierajúc ruku malému synovi.
"Doteraz som nevidela jediného policajta, že by tu strážil. A koľko tu už bolo dopravných nehôd!" hovorí pohoršene Adriana Jenčiová.
Autor: jg, ren, las
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári