prileteli z rumunského Satu Mare. Košice boli len jedným z etapových miest okružného letu, v rámci ktorého lietadielka obletia celé územie Maďarska, pričom budú pristávať na letiskách tých miest v susedných štátoch, ktoré ležia v blízkosti maďarských hraníc. O tomto zaujímavom športovo-leteckom podujatí sme sa porozprávali s vedúcim celej skupiny, pánom Istvánom Deleffom z Klubu lietania na ultraľahkých lietadlách v Debrecíne.
"V minulom roku sme vykonali zaujímavý let do bulharského Sumenu (pán Deleff je bulharského pôvodu - pozn. red.), pričom sme ako prví letci vôbec preleteli motorovými deltaplánmi ponad južné Karpaty. Aj v tomto roku, v ktorom si pripomíname sté výročie prvého úspešného letu motorového lietadla, sme sa rozhodli vykonať športovo hodnotný a zároveň symbolický let. Naplánovali sme desaťdňový let dvomi motorovými deltaplánmi, ktorého trasa vedie z Debrecínu cez Oradeu a Satu Mare v Rumunsku, Užhorod na Ukrajine, Košice, Lučenec, Nové Zámky a Bratislavu na Slovensku, Wiener Neustadt, Pinkafeld a Fürstenfeld v Rakúsku, Mursku Sobotu v Slovinsku, Varaždín, Podravsku Slatinu a Osiek v Chorvátsku, Sombor a Suboticu v Srbsku a napokon cez rumunský Arad späť do Debrecína. Malo ísť o vôbec prvý oblet Maďarska ponad územie všetkých siedmich krajín, ktoré s nami susedia. Žiaľ, let do Užhorodu sme pre problémy s povolením preletu museli vynechať, a tak sme do Košíc prileteli z rumunského Satu Mare", hovorí sympatický pán Deleff.
Let má symbolicky prispieť aj k porozumeniu medzi národmi, a to v súlade s mottom Medzinárodnej organizácie civilného letectva, podľa ktorého "lietanie medzi krajinami znamená dialóg medzi ľuďmi". Okrem spomenutého debrecínskeho klubu sa na celom podujatí podieľa aj Klub závesného lietania v Kaposvári.
Jeden z oboch deltaplánov má označenie Apolló C15 a je maďarskej výroby, druhý má typové označenie Aircréation XP11 a bol vyrobený vo Francúzsku. Obidva stroje sú poháňané spaľovacím motorom Rotax a ich cestovná rýchlosť je 80 km/h až 90 km/h. Deltaplány (laicky nazývané aj rogalá) letia obvykle vo výške okolo 300 až 600 metrov, ale môžu vystúpať až do výšky vyše 6 000 metrov. Žiaľ, švrtkovému raňajšiemu štartu z Košíc neprialo počasie dúfajme však, že maďarské ultraľahké lietadlá napokon úspešne absolvujú svoju približne 1 600 kilometrov dlhú trasu a bezpečne sa vrátia do Debrecínu.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári