spomenutých oblastí zostali včera od rána bez vody.
Tečúce zlato chýbalo v tisíckach domácností a havária potrubia sa dotkla celkovo 30-tisíc ľudí. Tí sa ráno nemohli umyť, problém bol s hygienou detí odchádzajúcich do školy. Našli sa však aj takí, ktorí si situáciu ´uľahčili´ a rannú hygienu zrealizovali minerálkami.
"Nechápem, čo zase robia, od rána nám netečie voda, nebola tu žiadna cisterna. Skúšam volať vodárne, avšak bezvýsledne, buď to je obsadené, alebo nikto nedvíha. Bol som sa pozrieť niekoľkokrát pred blokom, cisterna tam nebola. Inokedy pri odstávkach zvykli trúbiť, teraz nič. Keby nám doniesli aspoň trocha pitnej vody, bol by som rád. Nemohol som si ani obed uvariť, podobne je na tom moja dcéra, ktorá býva na Uralskej ulici," povedal nám Miroslav Lenárt z Irkutskej ulice. Podobné sťažnosti mali viacerí obyvatelia sídliska, ktorých sa nepríjemná odstávka vody dotkla.
Keď sme sa spojili s dispečingom Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Košiciach, dostali sme nasledovnú odpoveď: "Máme veľkú poruchu, na ktorej pracujeme už od rána. Prasklo potrubie na hlavnom prívode, aby som to upresnil ide o montážnu vložku. Poslali sme cisterny, ráno do škôl, škôlok a blízkej polikliniky. Robiť budeme, pokiaľ sa problém neodstráni," informoval nás vedúci dispečingu VVS Igor Žák.
Keď sme sa prišli pozrieť na miesto havárie na začiatku Jazera pri Strednom odbornom učilišti textilnom, pracovníci vodární už pracovali na odstránení poruchy. "Je to nepríjemná záležitosť, praskla nám montážna vložka ideme ju meniť. Celá vec je o to háklivejšia, že ide o zásobovacie potrubie pre Jazero, Opátske i Krásnu. Vonku sme poslali štyri cisterni, ktoré ľudí vodou zásobujú. Nemôžem povedať, že by sa jednalo o staré potrubie, proste k takejto havárii raz za čas dôjde. Ako som povedal porucha vznikla na montážnej vložke, kde sú zvarované spoje. Museli sme dokonca rozbiť šachtu, nevedeli sme totiž poškodenú časť vybrať. Škodu na potrubí odhadujem na stotisíc korún," vyjadril sa riaditeľ odštepného závodu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti Ing. Gabriel Fedák.
Na našu otázku, že v zahraničí je bežné, že pri takýchto poruchách poskytujú vodárenské spoločnosti postihnutým domácnostiam finančné odškodnenie odpovedal: "Na západe aj vodárenské spoločnosti fungujú v iných podmienkach. Samozrejme, že ak nás bude niekto písomne kontaktovať, tak mu odpovieme."
Problémy s vodou sa však väčšmi dotkli škôl, kde sa deti po začiatku školského roka zapojili do vyučovacieho procesu. "Voda? To je u nás problém číslo jeden. Netečie, netušíme prečo, vraj je porucha. Ráno hospodárka volala na vodárne a objednala cisternu, tak sme sa zásobili. Vodu teda na nevyhnutné veci máme, ale viete si to predstaviť, jedáleň, toalety. To pri množstve detí ktoré máme je prinajmenšom nezvládnuteľné," rozhovorili sa po našom príchode pracovníčky Základnej školy na Dneperskej ulici č.1.
Nečudo, že učiteľky i kuchárky ostali prekvapené. Veď komplex budov tejto školy zahrňuje miesto pre 540 žiakov základnej školy a ďalších 250 z tamojšieho gymnázia. "Veľmi nás to prekvapilo. Viem, že vodárne za to nemôžu, preto si musíme pomôcť ako sa dá. Objednali sme cisternu a vodu sme nosili vo vedrách do budovy. Našťastie sme vedier mali dosť ešte z kritických časov, kedy sme mali z dôvodu neuhradenia faktúr odstávku vody. Na splachovanie záchodov sa teda používali vedrá, kuchárky síce navarili, no s umývaním bude problém. Oni to však zvládnu, už si za tie roky zvykli. Dúfajme však, že všetko dobre dopadne a ráno keď prídeme, voda potečie. Upozornila som upratovačky, aby pri odchode skontrolovali kohútiky a všetky umývadlá, aby nás nevytopilo. Máme čerstvo namaľované triedy, to by bola škoda," uviedla riaditeľka ZŠ Emília Kušníriková.
Podvečer sa oprava dostávala do záverečného štádia, potrubie sa napĺňalo vodou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári